2025-06-16, 17:46
  #4825
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StrongLemonade
Planen är kanske att slå ut kommunikation för att störta regimen? Blir väll laglöst vid nån punkt

Snarar döda så många man kan .. informationen vad som händer inne i Iran kommer inte kunna komma ut lika lätt. Samma startegi som Israel kör med i Gaza .. många journalister skjuta ju ihjäl för att förhindra spridning av vad som hönder.
Samma verkar nu ske i Iran. 18 döda journalister!
Citera
2025-06-16, 17:46
  #4826
Medlem
Flundran90s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MpunktM
Hur tänker alla Iranvurmare/proryssar i nuläget då? Väntar vi fortfarande på ett "regn av eld" från Iran som kommer slå ut Israel direkt? Eller är Iran ett luftslott likt Hamas och Hezbollah? Eller är det nu när Iran förlorar som det är dags för offerkoftan och gnäll om civila mål, mordiska judar och dylikt? Jag är genuint intresserad
Det allra värsta är att världens mäktigaste man är pro-Ryssland. Sist han och Putin pratade i telefon, för nån dag sedan, pratade de bara om Iran, i timmar säkert. Nej ingenting om Ukraina, det tar de nån annan gång. Mannen ifråga vill också att Putin ska vara fredsförhandlare mellan Iran och Israel Tyvärr skämtar jag inte. Detta är jokern i leken
Citera
2025-06-16, 17:47
  #4827
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
18 journalister rapporteras dödade i terrordådet mot TV-stationen.

Skillnade mellan Israel och kjolkrigarna är att Israel varnade att de skulle bomba just där TV sänds ifrån flera timmar i förväg. Kjolkrigarna däremot skickar iväg raketer helt på måfå och de landar hur som helts var som helst.

De som hade självbevarelsedrift lämnade Teheran redan igår, de som stannade kvar vet precis var Israel kommer bomba så de är bara att flytta på sig.
Citera
2025-06-16, 17:47
  #4828
Avstängd
TedGaandies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackRockInc
De behöver asylskäl för att få stanna i Sverige.
Israel gav de det precis.

Dags att öppna era armar igen.
Iranier kommer erövra EU och ta över.

Det är nog ingen risk. Putin tar emot dom precis som han gjorde när han lät Kadyrov och hans gäng få provköra några Ryska horor.
Citera
2025-06-16, 17:48
  #4829
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rantaplan
Min iranska granne påstår att Iran håller på att krackelera, Teheran evakueras, regeringsbyggnader som polis/ säpokvarter har bombats, och mullorna flyr till Ryssland bla...?
Perfekt! Bara att vänta tills alla mullor och andra islamister är döda eller har flytt. Sen kan FN ta över säkerheten och anordna fria val fredsavtal med grannländer mm mm
Citera
2025-06-16, 17:48
  #4830
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MpunktM
Hur tänker alla Iranvurmare/proryssar i nuläget då? Väntar vi fortfarande på ett "regn av eld" från Iran som kommer slå ut Israel direkt? Eller är Iran ett luftslott likt Hamas och Hezbollah? Eller är det nu när Iran förlorar som det är dags för offerkoftan och gnäll om civila mål, mordiska judar och dylikt? Jag är genuint intresserad

Båda två kan gälla samtidigt. Irans förmåga och kompetens kan ha varit kraftigt överskattad och överreklamerad av vissa och judarna är mordiska monster som medvetet angriper civila mål.

Judarna blir ju inte mindre ondskefulla och mordiska eller mer moraliskt rättfärdiga bara för att deras många olika offer inte har förmågan att försvara sig effektivt mot dem.
Citera
2025-06-16, 17:49
  #4831
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Jaha. Nu vill Iran förhandla. Ja kan inte vara så kul att innan vara så kaxig sedan efter några dagar har fi kontroll över luften över deras huvudstad...

Bäst att börja förhandla med eld upphör och sedan fortsatt vara kaxiga i ord.
Den förhandlingen kommer troligen Israel kräva att samtlig utrustning som kan användas för tillverkning av atomvapen förstörs. Ungefär som i Gaza med krav om Hamas.
Får inte Israel det så kommer de med stor sannolikhet spränga allt sådant på egen hand.
Citera
2025-06-16, 17:51
  #4832
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Det där svaret är inte bara rasistiskt och historielöst, det visar också precis varför världen ser ut som den gör idag byggd på kolonial logik, hyckleri och förrakt.

Iran har rätt till självförsvar precis som alla andra..
Men det har inte länder som attackeras av Irans proxys Hezbollah, Haamas och Hutirebellerna menar du?
Citera
2025-06-16, 17:51
  #4833
Medlem
Förresten, var är nobollah? Skulle inte de hjälpa Iran mot Israel? För att inte tala om Hamas, istället för att hjälpa en vän i nöd sitter de och trycker i sina tunnlar, sicken ruttna polare
Citera
2025-06-16, 17:53
  #4834
Medlem
SaulGoodman43s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackRockInc
Per vilken definition? Vår egna utrikesminister har gett beröm till Syriens nya president som är före detta ISIS, du vet de som utförde terrorattacker mot Sverige?

Det här har inget med diktaturen i Iran att göra.
Vi diskuterar mördandet av civila, vilket du berättigar för att några länder anser att iransk regim är "terrorism".

Hänvisa gärna till ett enda inlägg där jag hyllar regimen.

Terroristerna i Iran bråkade med fel land och får nu skörda konsekvenserna. Det är väl bra att Israel hjälper till att störta terrorregimen i Iran🙂
Citera
2025-06-16, 17:53
  #4835
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Israel har varnat boende i distrikt 3 i Teheran att lämna området. Det bor ungefär 300 000 människor där. Rikt område. Mediacentraler ligger här, banker etc. Israel tänker väl jämna området med marken:

https://x.com/MyLordBebo/status/1934613961845928234
Bra att de varnar civila!
Citera
2025-06-16, 17:55
  #4836
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackRockInc
Terroristerna attackerar nu Irans tv-station

IRAN'S STATE TV SAYS IT IS BEING ATTACKED BY ISRAEL
Märkligt att de inte redan slagit ut den? Fiendens propagandakanaler bör vara prioriterade mål
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in