Dels så ingår POW i dessa siffror och de är MÅNGA (stor andel). Även några desertörer som flyr eller till och med byter sida eller arbetar civilt i Ukraina sen. Sen är dessa tal rejält kryddade.
Säkrare källor tyder på runt 100k döda per år och av dessa var en stor majoritet oönskade brottslingar, pundare och psykiskt sjuka.
Många av dessa är vitryssar, från stanländerna, kubaner, afrikaner och nordkoreaner.
Räknar man in Belarus, stanländer och Nordkorea så är det cirka 270 miljoner varav minst 100 miljoner duger i krig som något, riktig soldat eller köttkvarn.
Så 100k per år är 1/1000.
År 2032 har 1% av resursen använts
År 2122 har 10% av resursen använts
Någonstans runt år 2400 kan det möjligen bli svårt att hålla uppe logistiken och frontavsnitten.
.
Citat:
Ursprungligen postat av
SecretGarden352
Någonstans sen sommar 2027 (augusti/september) kommer moskvastaten att ha förlorat 2 miljoner man (döda, sårade).
Det man kan börja fundera på är hur många man har moskvastaten möjlighet att ställa upp under årens lopp och hur många man krävs att Ukraina gör slut på innan moskvastaten helt enkelt inte har någon armé att attackera med?
Var går gränsen? Vid 2 miljoner? 3 miljoner? 4 miljoner eller kanske 15 miljoner?
Iallafall med dagens tempo så dödas eller såras ungefär 430.000 moskoviter per år.
OM moskoviterna klarar att förlora 15 miljoner man skulle det innebära ett nytt 30-årigt krig.
Jag tror att Ukraina redan för ganska längesedan insett att det är inte förluster i manskap som är begränsningen för moskvastaten, de har en ganska stor befolkning de kan offra för lite mark. Det är därför som Ukraina i väldigt stor utsträckning fokuserar på militär infrastruktur, försörjningslinjer, raffinaderier och krigsmaterialförråd.
Men även där blir det en kalkyl mellan vad som förstörs och vad som moskvastaten återuppbygger. Förstör man ett krigsmaterialförråd så finns där en rysk industri som ser till att förrådet fylls på igen.
Det är också här som vi ser följden av att framförallt USA slutade att leverera krigsmaterial, allt går långsammare för Ukraina att verkställa förstörelsen av rysk militär infrastruktur. I slutändan handlar allt om vilken sida som har den starkaste militära industrin och utan USA så måste Europa skala upp sin egen militära produktion.
Det tar ett par år innan den når acceptabla och effektiva nivåer.
Så vet ni, nyckeln till seger för Ukraina ligger i att Europa skalar upp sin krigsindustriella produktion och här kan vi alla hjälpa till faktiskt. Investera i krigsindustrin eller starta företag och tillverkning av det som behövs för att materiellt säkerställa att Europa är starkare än moskvastaten.