2025-06-13, 09:09
  #145
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Absgurka
Ingen risk, då blir Iran utplånade direkt. Kommer blir några hundra drönare o lite raketer som hämd, sen lugnt ngr månader igen.

Ja, för att i slutet så behöver Iran Israel. En korrupt och våldsam diktatur lever på att den kan piska upp lokalbefolkningens hat och rädsla mot någon yttre grupp som man måste försvara sig och bevisa sin överlägsenhet mot.

Iran har givetvis ärkefienden Saudiarabien och Irak nära till hands, men Israel är ändå bättre eftersom de inte är muslimer och inte delar en landgräns och samtidigt har för liten befolkning för att nånsin kunna försöka sig på en faktisk ockupation av (delar av) landet.
Citera
2025-06-13, 09:09
  #146
Medlem
Africagonzos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GeneralBurro
De e nog slutet på israel vi ser nu om några miljoner iranier tar landvägen mot Israel!!!

Ta en titt på Google Maps så kommer du inse att det blir svårt.
Citera
2025-06-13, 09:09
  #147
Medlem
R.Bloodworths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flundran90
Well, de vill bara utplåna Israel från kartan och beväpnar Israels närmaste fiender..

Och Israel har beväpnat ISIS, vilket nyligen kom ut, men du är väl helt okej med det.
Citera
2025-06-13, 09:09
  #148
Medlem
Flundran90s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haziza
Eell, precis som Israel då?
Nej? De vill inte få bort Iran från kartan
Citera
2025-06-13, 09:11
  #149
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Elon-Fiske
Är deras ballistiska robotar slut eller utslagna? Det känns lite B att svara med ett litet antal drönare som troligtvis är värdelösa mot Israels luftvärn

Det tar flera timmar för drönare och minuter för ballistiska robotar. Men det kan vara ett svar bara så iranska befolkningen blir glada.

Iran har en massa ballistiska robotar MEN många av dem når inte Israel. Och vissa av dem tar timmar att ställa i ordning. Och då är mål för Israel.

Det finns olika estimineringar hur många robotar Iran har. Kanske 2000 men hur många av dem är riktigt bra vet vi inte.
Citera
2025-06-13, 09:11
  #150
Medlem
dialektikers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av korvfalun
Wow. Trodde inte Israel skulle våga detta nu. Jorden är stenhård alltså. Vilka krigare. Fantastiskt, det må man ju säga. De försvarar sig själva verkligen och är inte fega som araben

Verkligen. Folk klagar på dem. Men de för ett snyggt krig, som inget annat land hade klarat. Detta medan de är attackerade från alla håll.
Lätt att klaga för länder som inte är i deras sits.

Citat:
Ursprungligen postat av Crimzon
De försvarar väst och kristendom från islamisk terror.

Precis. På egen hand. Och ändå får de massa skit från väst då de inte kan köra ett hänsynsfullt krig rakt igenom.

Vi hatar också islam och terrorister. Gör vi något åt dem? Nä, vi låter dem ockupera vårt land och våra gator. Vi kramar till och med om dem, och tar till dem våra hjärtan fast vi hatar deras ideologi, terrorism, islamism, diktatur och kvinnohat.
Vänstern hatar allt det där samtidigt som de schizofrent omfamnar terroristerna som myllrar på våra gator.
Citera
2025-06-13, 09:11
  #151
Medlem
jugbandbluess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Jag håller med. Dags att avsluta kapitlet med ett överbeväpnat mini-Ryssland i en av världens mest eldfängda regioner.

Har gått från hängiven Israel-beundrare i unga år till att Israel borde avväpnas, tvingas tillbaka in bakom de av FN godkända gränserna och satt under internationellt förmyndarskap i ett par decennier.

Också värt att ägna en tanke är alla wannabe-sionister i Sverige och resten av världen som gjort detta möjligt, inklusive Ebba Buschs KD och en mängd utflippade högerdebattörer. Av vilka en utförde en egen våldsbaserad "försvarsattack" i EU-parlamentet för några veckor sedan. Som man lär lever man, tydligen.

Har inget till övers för det islamska styret i Iran, som är en styggelse. Men Iran/Persien är ett fantastiskt land, med en historia och civilisation som går långt tillbaka i tiden och som betytt enormt mycket för oss i Europa. Det är den andra baksidan till Israels militära angrepp, det ger den islamska juntan fri hand att ytterligare befästa makten.

Min fromma förhoppning den här morgonen är att det här leder till ett fullskaligt krig, som pågår till det finns bara smulor kvar på båda sidorna. Då kan resten av världen, äntligen, gå in, sopa upp och ställa allt i ordning.

jag håller med om avväpnandet och egentligen om din fromma förhoppning också men naturligtvis har inte en perifer wag som ebba busch i lilla sverige möjliggjort någonting överhuvudtaget
Citera
2025-06-13, 09:12
  #152
Medlem
Flundran90s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av R.Bloodworth
Och Israel har beväpnat ISIS, vilket nyligen kom ut, men du är väl helt okej med det.
Jag är verkligen inte ok med mycket av det Israel gör, såsom koloniseringen av Västbanken och det ohämmande dödandet i Gaza, men Iran tycker jag ändå gett sig in ganska tydligt i matchen. Tycker folk bortser lite mycket ifrån hur mycket involverade Iran faktiskt är mot Israel.
Citera
2025-06-13, 09:12
  #153
Avslutad
Det är bra att Israel är proaktiva och undanröjer hot innan de övergått till handling. Iran är ett skitland så hoppas dom bombar på riktigt rejält.
Citera
2025-06-13, 09:14
  #154
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Det tar flera timmar för drönare och minuter för ballistiska robotar. Men det kan vara ett svar bara så iranska befolkningen blir glada.

Iran har en massa ballistiska robotar MEN många av dem når inte Israel. Och vissa av dem tar timmar att ställa i ordning. Och då är mål för Israel.

Det finns olika estimineringar hur många robotar Iran har. Kanske 2000 men hur många av dem är riktigt bra vet vi inte.
Vid angreppet den 1 oktober fallerade ca 50 procent av de iranska ballitiska robotar som avfyrades. De kan knappast ha förbättrats nämnvärt sedan dess.
Citera
2025-06-13, 09:14
  #155
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Masinga
Stämmer dessa siffror angående Iran? Isf kan det bli häftigt.

https://www.instagram.com/reel/DH6a1MMsw46/?igsh=MXM2OTJpa3BkYjVwcQ==

delvis, men det man behöver ha i åtanke är att jmf är inte 1:1 mot väst, något som vi återkommande ser, utan undantag, när "arberna" kaxar, deras "militäraparat" är byggd och optimerad mot att kontrolera sin egen befolkning och/eller terror.

Iraq hade liknande siffror på pappret, när väst gjorde rent hus.
Citera
2025-06-13, 09:14
  #156
Medlem
Det var väl inte oväntat att det skulle ske, däremot var väl tidpunkten lite osäker. Fullt förståligt att Israel anfaller, de kan aldrig acceptera att ett land som vill utplåna den skaffar kärnvapen. Hoppas bara att det blir ett kort krig och att det leder till förändringar av styret i Tran.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in