Citat:
Ursprungligen postat av
Chic
Nyligen har några användare postat påståenden om antalet döda soldater, och när man klickar in på källan så blir man nyfiken på hur de som länkar detta resonerar (i.o.m att källan tillhör en av konfliktparterna, och tordes väl ses som allt annat än objektiv).
I krig kan ju inte ens länder hålla koll på sitt eget antal döda, hur ska man då veta hur många fienden förlorat? Speciellt (som någon redan nämnt i tråden) när man inte ens har landområdena där de påståtts ha stupat under sin kontroll?
Dom där siffrorna ska man inte ta för givet. Det är propaganda som matas ut. Det dör givetvis soldater i denna konflikt men siffrorna är påhittade. Det är först efter kriget, och då pratar vi ett par år, som man någorlunda säkert kan beräkna förlusterna. Urkaina har ett stort intresse i att visa upp höga ryska förlustsiffror, av förklarliga skäl. Vad jag vet redovisar inte Ryssland Urkainas förlustsiffror.
Tillägg - Gärna ska siffrorna också "redovisas" i princip samma dag. Här får det inte finas utrymme för tvek eller ifrågasättande. Propaganda på hög nivå helt enkelt.