Citat:
Ursprungligen postat av
PermanentMarker
Den feministiska rörelsen är en mycket välplanerad del utav den större agendan där det är barnen man vill komma åt.Tänk först på vilka hem dagens kvinnor kommer ifrån. Många kvinnor som idag är aktiva inom den feministiska rörelsen har en skadad relation till sina fäder, antingen genom att pappan varit frånvarande, eller att han blivit lämnad utav mamman alternativt att mammor har exponerat sina döttrar för en massa olika snubbar som de uppenbarligen inte ens kunnat connecta med, dvs kortvariga lösa förbindelser med tydliga syften.
Massa antaganden. Du kan omöjligen veta vilka hemförhållanden kvinnor som är "aktiva inom den feministiska rörelsen" kommer ifrån. Om du nu inte sitter på massa seriösa studier som bevisar sambandet.
Däremot har du rätt i att både pojkar och flickor kan i olika grad bli negativt påverkade av en trasig relation med pappan/frånvarande pappa.
Vilka står bakom den större agendan som "vill komma åt barnen"? Är svaret den katolska kyrkan så håller jag med dig. Men denna anses rejält patriarkal.
Citat:
Detta har givetvist varit målet med att förstöra familjeband och dynamiken mellan män och kvinnor. att attackera kvinnans naturliga disposition, varför tävlar kvinnor om att kunna göra allt som en man kan, när de hatar män så mycket? Kvinnor idag har blivit intalade att män är dåliga, att alla män är mördare, våldtäktsmän och narcissister. Men dessa kvinnor som nu uppfostrar sina söner under den feministiska fanan är ju vad som verkligen kommer leda till att män blir allt ifrån narcissister till cucks och könsförvirrade snubbar som identifierar sig som kvinnor.
Kvinnor har alltid arbetat, om det nu är det du menar med att kvinnor försöker vara som män. Det enda kvinnorörelsen/feminismen såg till var att kvinnor fick drägliga löner som det gick att någorlunda överleva på så att kvinnor inte skulle vara ekonomiskt beroende av män. Vilket är en enormt sårbar situation att befinna sig i (även för deras barn).
Citat:
Är det verkligen möjligt att så många plötsligt vill byta kön eller inte ens ha en könsidentitet, samtidigt som vi också vet att samhället blir mer anpassat efter npf diagnoser och andra mentala tillstånd. Istället för att satsa och förbättra folks möjligheter till god vård inom psykiatrin tex, eller specialpedagogiska insatser med förankring i biologisk fakta och verkligheten så låter vi bara dessa idéer och tillstånd att ta allt större plats.
Håller med, identietssökande och förvirrade tonåringar ska inte ha könskorrigerande behandlingar lättillgängligt. Där ska vara en åldersgräns på ca 28 år.
Citat:
Jag är kvinna och ser igenom hela skiten rakt av. Inget är heligt nog för dagens kvinnor. Och till er som förnekar att kvinnor konkurrerar om män jo det stämmer att lojalitet är det sista en kvinna känner idag, för samhället är idag mottagligt för trasiga hem. Man skriver barnböcker om skilsmässofamiljer och andra alternativa konstellationer. Så att en kvinna har nåt med en man betyder inte ett skit. Hon kommer fortfarande tävla med andra kvinnor om en mäns uppmärksamhet även fast hon aldrig ens tänkt ta honom.
Varför skulle en kvinna "tävla" om en man som hon inte ens vill ha?
Citat:
För hennes egna mans uppmärksamhet betyder inget, lila lite som chefen på kontoret, inte kan kvinnor skilja på bra eller dålig uppmärksamhet heller. Spelar ingen roll bara hon kan få, det hon sett att hennes medsystrar får osv. Allt boostar kvinnor, bra eller dåligt finns inte. Rätt eller fel är mkt känslobaserat.
Massa antaganden igen som grundar sig i dina fördomar om kvinnor.
Citat:
Feminister kan inte älska nåt annat än sig själva. Dagens kvinnor är så Uppmärksamhetssökande att de tillomed väljer bort Mödraskap familj lojalitet och allt annat som en gång var fint och en självklar del av kvinnors livsmål.
Kvinnor som frivilligt väljer bort barn gör det av helt andra anledningar än att de skulle vara "uppmärksamhetssökande".
Män som väljer bort barn, ser du dem också som uppmärksamhetssökande, illojala och som att de inte kan älska någon mer än sig själva?
Citat:
Kvinnors naivitet och brist på självinsikt pga känslor
Varför står känslor i vägen för självinsikt enligt dig?
Citat:
har varit drivkraften bakom att man idag sitter och lagstiftar om barns sexualitet, och uppmuntrar autistiska barns könsdysfori både i läroplaner och lagar som väntar på att få bankas in i lagboken. Kan det kanske vara så att detta var exakt vad de rumsrena pedofilerna uppe i ledningen ville uppnå?
Vill pedofilerna i ledningen ha könsförvirrade barn?
Citat:
Att döda modersinstinkten hos mammor, normalisera dålig anknytning till barn och se till att pappor helt försvinner, noll jävla cred så att nästa generation av kvinnor väljer bort barnafödande eller föder könsneutrala barn utan män som förebild. Sådana barn blir lätta offer för en massa saker. Så svenska feminister bryr sig inte ett skit om varandra, de upphöjer mannen som nåt de också kan uppnå, men egentligen har en man inget värde för feminister för att hela rörelsen handlar om att översexualisera och offra både barn och kvinnor åt predatorerna. Jag vet att när jag genuint försökt hjälpa kvinnor och investerar tid och ork i att lösa hennes problem så har det alltid gåtts bakom en och spekulerats kring mina intentioner, så inget duger för en kvinna idag för vi kvinnor projicerar vår egen Illojalitet och tror att alla kvinnor funkar på samma sätt och hatar egentligen den existens som våra egna händer skapat. Ändå vågar vi inte stå på oss för det är mkt sent för mkt. Men allt är fake inom kvinnlig aktivism. Den grundar sig i att känna gemenskap hos andra mentalt störda kvinnor där ni går ihop och hatar på sunda friska kvinnor som faktiskt värdesätter män och barn i samhället och missunnar de inte en plats på.jorden .
Med
vad har du försökt hjälpa kvinnor?
Citat:
Ett exempel är hur få feministiska röster som hörs tex. Om kvinnokampen berör en kvinnas rätt att bära själ till exempel. De kan liksom inte föra en sån kamp för det är bara deras typ av feminism som gäller, och deras idé om frihet är vad de själva varit med om.. de visar bara systerskap i det de själva kan relatera till, när de istället ska stötta kvinnors rätt till att tex. Få vara trygga i och tro på vad de själva vill. Jag känner till några beslöjade feministiska kvinnor och de hånler åt den vita svenska feminismen för att den gynnar bara den manshatande gruppen av kvinnor som gör allt för att efterlikna dem de hatar mest, även om det innebär att de sexualiseras och objektifieras sönder så är det så de har fått för sig att frihet ska se ut. Avklätt, och så hög bodycount som möjligt. Nog fan behöver man inte hålla med andra men är man feminist så ska man ju kämpa för kvinnors rätt att existera så som de själva vill, men inom svensk feminism ska du bara tycka och tänka som dem. Andra kvinnors kamp för man inte för de vill inte att kvinnor ska vara fria i att välja sin lycka på riktigt. För de vet att en kvinna är som lyckligast tillsammans med en ansvarstagande och trygg man som leder sin familj och upprätthåller sunda värderingar. Men feminister har gjort män oförmögna att leda och ta ansvar, och sedan blivit omöjliga kvinnor att upprätthålla samhället med. Ha koll på barnen, snart räcker det med att vuxna identifierar sig som minderåriga för att legitimera pedofili...de låter kriminaliteten löpa fritt i samhället för att avleda folk till att tro att invandrare och muslimer är Sveriges största problem...men det är pedofilerna i finrummen. Kvinnorna i Sverige är redan körda...
En kvinna är fri att välja så länge hon väljer ditt sätt? Annars är hon illojal och lurad av feminismen och jobbar för pedofilerna i ledningen?
Sen finns det ju flera feminister som försvarar slöjan av just den anledningen som du beskriver.