Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-04-16, 12:57
  #25
Medlem
skvallertackas avatar
Personerna finns på bild. Identifiera, häng ut, skamma. Det funkar.
Citera
2025-04-16, 13:03
  #26
Medlem
Lever dessa galna aktivister med hemlig och skyddad identitet?

Det är underligt att man aldrig hör talas om motaktioner mot individer i dessa laglösa grupper.

Allmänheten kanske rycker på axlarna?

Att ta lagen i egna händer. Att ge sig på Vasaskeppet, flygplan och annat med färg, stoppa frafik med mera är vidrigt.

Blir det saft och bullar eller hårda straff?
Citera
2025-04-16, 13:08
  #27
Medlem
Att de fortsätter med sitt trams i år efter år är ett underbetyg för samhället.

Skall det vara så svårt att låta dem smaka på konsekvenser som gör att de inte längre tycker att det är värt det?

Klättra på Vasaskeppet = lång tid i fängelse + skuldsatt i många år framåt.
Då hade de inte tyckt det var så roligt längre.

Men tyvärr lär de snarare bli inbjudna att sitta i någon morgonsoffa och med tindrande ögon prata om KLIMAAAATET. "Vi befinner ju oss i ett klimatnödläge nu och jag som jöttegod människa har faktiskt ett ANSVAR att godhetssignalera och blablablabla"
Citera
2025-04-16, 13:09
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spritsson
Lever dessa galna aktivister med hemlig och skyddad identitet?

Det är underligt att man aldrig hör talas om motaktioner mot individer i dessa laglösa grupper.

Allmänheten kanske rycker på axlarna?

Att ta lagen i egna händer. Att ge sig på Vasaskeppet, flygplan och annat med färg, stoppa frafik med mera är vidrigt.

Blir det saft och bullar eller hårda straff?

Om inte annat så kan man ju tycka att föräldrarna till den sjuka bebisen i ambulansen de stoppade borde ha åkt hem till aktivisterna senare för att prata lite med dem.

I andra länder har klimataktivister råkat ut för sådant. Men inte i Sverige, än. Det kommer nog.
Citera
2025-04-16, 13:10
  #29
Medlem
vasaduellers avatar
Är väl ingen större fara så länge de inte förstör något. De omhändertas och avlägsnas i god ordning, inget att se, passera.

Våtmarker är för övrigt väldigt viktiga. Våra reningsverk fungerar inte bra vilket leder till algblomningar mm. Friska hav ska vi ha, svenskar älskar sportfiske, bad/strandliv, båtliv samt natur överlag. Sedan brukar aktivister iofs tyvärr vara mer intresserade av att förstöra ekonomi och annat, än av att faktiskt uppnå det resultat de säger sig eftersträva. De borde kanske hitta smartare lösningar och smartare sätt att vinna folks stöd för dessa, än att klättra omkring på utställningsobjekt och motorvägar där de bara gör folk irriterade.
Citera
2025-04-16, 13:11
  #30
Medlem
KlasLunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlueBarrel
Men för helvete.
Finns det verkligen inget konsekvenstänk överhuvudtaget?

Det må vara kontroversiellt, men man får ändå ge Återställ Våtmarkerna att de lyckats rikta ljuset mot en i princip enig forskarkårs uppfattning: att återvätning av utdikade våtmarker är en av de viktigaste miljö- och klimatåtgärderna vi har att tillgå.

Att Sveriges regering väljer att gå rakt emot vetenskapliga rön genom att skära ner på anslagen för våtmarksrestaurering är inget annat än skamligt. Här får vi hoppas att EU sätter ner foten hårdare, särskilt genom naturrestaureringslagen – även om det med nuvarande regering, som konsekvent bortser från både miljönytta och långsiktigt ansvar, lär krävas sanktioner innan något faktiskt händer.

I denna och liknande trådar, där aktivism för våtmarker diskuteras, återkommer kritik mot aktionsgruppens metoder. Ilska är förståelig – men ärligt talat: hade frågan alls fått uppmärksamhet utan dem?

Det är däremot problematiskt att lägga ansvaret för restaureringen på markägare och småbrukare. Verkligheten 2025 ser annorlunda ut än för 50 år sedan – de små, aktiva jordbruken är långt färre. Många gårdar ägs idag av en yngre generation som varken har djurhållning eller jordbruk som levebröd. Att tro att de ur egen ficka ska stå för återställning av våtmarker är inget annat än naivt. Här krävs statligt stöd – annars kommer inget att hända.
Citera
2025-04-16, 13:13
  #31
Medlem
Lucifers_dicks avatar
Tycker mig se likhet på dessa tomtar och de som målade flygplan häromdagen. Är det samma personer, har inte rättsväsendet agerat rätt i första fallet.
Citera
2025-04-16, 13:22
  #32
Medlem
Håller med många ovanstående att sådana borde skjutas för inhemsk terrorism.

Finns inget jag avskyr så mycket som klimataktivister, och då är jag ändå för att rädda miljö och natur. Sen vad Sverige gör är i det stora helt me i gdlöst, låt länder som Kina och Indien mi ska sitt skit, det är de som kommer lida först och mest endå.
Citera
2025-04-16, 13:26
  #33
Medlem
ThePaleHorses avatar
Lars Ekborg sammanfattade det bra i sin klassiska monololog:

"Bunta ihop dom och slå ihjäl dom bara,en får int' vara blödig" 😉
Citera
2025-04-16, 13:30
  #34
Medlem
5evers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AlfaQhard
Kan man inte bara förstöra 1 hektar våtmark som straff? Göra ett exempel av dessa sinnesslöa as?
Återställ Våtmarker har ingenting med våtmarker att göra.
Det är bara det regionala varumärket eller enkla frågan de valt att marknadsföra sig med.

Rent praktiskt så är de en grön variant av AFA.
Dvs våldsfrämjande "autonom" vänster för personer som annars skulle vara för ängsliga för att vara aktiva i AFA.
Jag skriver även autonom inom citationstecken eftersom AFA inte alls är särskilt autonom utan lever under svenska vänsteretablissemangets beskydd (inkl polisen).

Kolla gärna vilka deras finansiärer är och vilka deras andra manifestationer har varit så blir det helt uppenbart.
Skadegörelsen mot Tesla t.ex berodde på Elon Musks samarbete med Trump och Teslas ovilja att teckna kollektivavtal. Hur det har med våtmarker att göra är högst oklart. Vad som är mindre oklart är att våld, hot och skadegörelse som görs för att driva igenom politiska agendor är definitionen av terrorism.
Citera
2025-04-16, 13:35
  #35
Medlem
Mrflinks avatar
Jag hatar dessa jävla puckon. Alla deras aktioner kostar massa pengar. Dessutom går dom jävlarna på socialbidrag.
Citera
2025-04-16, 13:45
  #36
Medlem
vichy6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mrflink
Jag hatar dessa jävla puckon. Alla deras aktioner kostar massa pengar. Dessutom går dom jävlarna på socialbidrag.


Här var det inte 15-åringar. Iaf en såg ut som pansjo.

Straffet och åtal?

Skadegörelse med dagsböter, totalt 24,50 kr typ.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in