2025-04-15, 14:58
  #4765
Medlem
Grontarskonts avatar
Tullar har aldrig fungerat och kommer inte att fungera nu heller!

Vareda gång man testat i världshistorien har det lett till krig och elände läs, 2a världskriget!

Bara korkade MAGANIANER som tror på detta!
Citera
2025-04-15, 15:07
  #4766
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nixter
EU för just nu förhandlingar om ett nytt handelsavtal för att undvika tullar, och NVIDIA har meddelat att de flyttar all tillverkning av superdatorer till USA – en investering på 500 miljarder dollar – för att undvika tullar.

Låter som att Trumps plan börjar fungera, eller vad tror Flashback ?

Nvidia
https://www.reuters.com/technology/artificial-intelligence/nvidia-says-working-with-partners-make-ai-supercomputers-us-2025-04-14/
Varför inte titta i svaret?
Han höll ju på med sånt förra gången utan lycka.

” Studies have found that Trump's tariffs reduced real income in the United States, as well as adversely affecting U.S. GDP.[23][24][25] Some studies also concluded that the tariffs adversely affected Republican candidates in elections.”

https://en.wikipedia.org/wiki/Tariffs_in_the_first_Trump_administration

Att ha nu gör det i kvadrat och med en dements konsekvens kommer bara ge ännu sämre resultat.

Ingen kommer att satsa många miljarder och år på en ny fabrik med hans idiotiska hattande.
Välj en idiot och du får en idiots beteende.
Citera
2025-04-15, 15:07
  #4767
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Galejan
Den utbildade har tuktats av utbildningssystemet att se världen ur den vinkel som för tillfället är norm i just den kulturen.
Ja, dom är helt hjärntvättade till skillnad från dig som är upplyst då du erhåller din information ifrån diverse konspirationssajter.
Citera
2025-04-15, 15:38
  #4768
Medlem
Wrossmols avatar
Tullarna kanske ger Trump en kortsiktig "seger" genom att få några applåder från sina anhängare, men på lång sikt? Det är som att bränna broarna för att rädda en båt som läcker. Det kommer troligen att slå tillbaka mot både ekonomi och arbetstillfällen i USA när andra länder svarar med egna tullar. Så ja, i längden blir det en katastrof för USA. Ett slags ekonomiskt självmord.
Citera
2025-04-15, 16:32
  #4769
Medlem
Det enda som fungerar är att Trump begär audiens hos XiPin och åker dit med mössan i hand och ber om hjälp med den amerikanska ekonomin. Svälja stoltheten och den uppblåsta bilden av USA.
Kina är det enda land som faktiskt kan hjälpa honom. EU har ju ungefär samma problem som USA och ligger dåligt till ekonomiskt.
Kina har investerat en hel del i amerikanska obligationer, har en stor dollarreserv och tycker att USA är en bra importnation. De har inte så mycket att tjäna på att USA kraschar.
Kina har ju ändå tagit över världsmarknaden.
Citera
2025-04-15, 16:45
  #4770
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av smellybuttler
De kan bygga hur många fabriker de vill på hemmaplan, jordartsmetallerna ligger fortfarande begravda på andra sidan jordklotet.

Dessa metaller finns faktiskt överallt på klotet.
Men just Kina har utvecklat metoder för brytning och framställning, som gör att ingen kan konkurrera med kineserna.
Citera
2025-04-15, 17:19
  #4771
Medlem
Roerligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nixter
EU för just nu förhandlingar om ett nytt handelsavtal för att undvika tullar, och NVIDIA har meddelat att de flyttar all tillverkning av superdatorer till USA – en investering på 500 miljarder dollar – för att undvika tullar.

Låter som att Trumps plan börjar fungera, eller vad tror Flashback ?

Nvidia
https://www.reuters.com/technology/artificial-intelligence/nvidia-says-working-with-partners-make-ai-supercomputers-us-2025-04-14/

Det beror väl på vad man avser med att "funka". Och vad som ska funka.

Regimen är merkantilistisk och amerikansk import torde ju minska framledes, så den saken funkar säkert utmärkt.

Önskar man handelsavtal med EU, så lyfter man väl luren och inte ett stollepaket med tullar? Man kan till exempel plocka upp det frihandelsavtal som förhandlades mellan EU och USA när Trump förvisade det till papperskorgen. Nu är han ju inte ute efter frihandelsavtal, utan om ensidiga uppoffringar. Att EU uppför sig civiliserat och rationellt genom att artigt besvara utpressning och oförskämdheter med att man gärna diskuterar saken, innebär knappast att något funkar?

Det kommer säkert funka att skrämma utvecklingsländer som är mycket beroende av att exportera till USA att skriva under undergivna "avtal".

Att den historiskt unika skattehöjning som de permanenta tullarna innebär för det amerikanska folket skulle innebära ett nettotillskott till staten är nog mycket tveksamt. Funkar nog inte.

Det verkar vara så att stora globala företag med redan etablerad produktion i USA i många fall uttryckt avsikt att styra om viss produktion till sina befintliga anläggningar i landet efter presidentens insatser. Så det har kanske redan funkat. Nyetablering av produktionskapacitet där när det är helt okänt vilka villkor som kommer att gälla i längden torde knappast funka.

Att om inte rasera, så åtminstone ge ordnad världshandel, förutsägbarhet och stabila internationella relationer en rejäl törn har antiglobalisten redan lyckats med. Så den saken funkar.

Handelsunderskottet kanske minskar en aning då utvecklingsländer förpliktigar sig att shoppa exempelvis krigsmateriel från USA. I övrigt minskar väl handeln sammanlagt och stora handelspartner kommer att införa svarstullar på de villkor som blir permanenta. Så, att minska handelsunderskottet funkar kanske lite grand.

Om nu syftet är att allt sammantaget ska bli lite sämre än det kunde varit så har den saken redan funkat och kommer så göra i högre grad vad det lider. Till det den oavsedda bieffekten att regimens tilltag är underhållande, men det får den ingen bock på.
Citera
2025-04-15, 17:33
  #4772
Medlem
maktspels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smellybuttler
Föroreningar och regleringar är ett problem. Ett annat problem, som vi i väst inte gillar att prata om, är kostnaderna för att få fram dessa ur marken utan slavarbetare.
Men LKAB säger att de vill utvinna dem från det avfall som.bildas vid brytning av järnmalm. Så de verkar kunna bryta utan slavarbete. Tydligen ska bara detta avfall innehålla 30 procent av EUs behov av jordartsmetaller.
Citera
2025-04-15, 18:09
  #4773
Medlem
USA kan få företag att starta fabriker för att slippa tullar. Dessa produkter som företagen tillverkar utsätts för minimal konkurrens och blir dyrare än dito produkter tillverkade i t.ex. Kina. Vilka produkter tror ni resten av världen kommer att köpa?
Citera
2025-04-15, 18:58
  #4774
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Kapten91UJ
Det är aggressivt att använda skällsord när man inte längre kan kontrollera sig själv i ett vanligt samtal där man inte är överens. Brukar tyda på nån diagnos, främst adhd, Du kanske ska koncentrera dig på att få nån medicin för det.

Vi har varit överens hela tiden. Du är ett spån som svamlar.

Var är nu den där länken alla frågat dig om, du vet om det där avtalet man skrivit på
Citera
2025-04-15, 19:04
  #4775
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Galejan
Trumps tullar fungerade from day one. Det är bara korkade obildade svenskar som inte förstår syftet.

US bönder gråter redan ut i NYT över Trumps tullar på foder från Kanada, bonden sa att han har råd med detta 6-8 månader sen är han i konkurs eftersom han inte kan höja priset mot sin kund pga avtal som gäller ett år.

Igår rapporterades vidare att Kina slutit avtal med Australien om att köpa nötkött från dem och inte USA.

Whiskytillverkarna i Kentucky har dels åkt bort från hyllorna i hela Kanada, och dessutom behöver de fat av amerikansk ek för att lagra sin sprit. Synd bara att det inte finns amerikansk ek så det räcker eftersom USA har skövlat bort för mycket skog. Så då måste de köpa ekvirke- från Kanada...

Nästa snyftreportage var en bilhandlare i Michigan, som just sålt en lastbil för 80 k USD. Trodde han. När 20% tull tillkom vid leverans rev kunden kontraktet och gick sin väg arg. Då fattade även en bilhandlare i Michigan att detta med tullar kanske inte var så bra.

Så- den som lever får se, säger jag.
Citera
2025-04-15, 19:12
  #4776
Medlem
Trumps tullar kommer sätta hög press på företagen och konsumenterna i USA. Men visst, de vill ha det så. Övriga världen fortsätter att ha billiga produkter och leva i överflöd, dock inte amerikanska produkter.

Vissa produkter vill vi inte vara utan så vi behöver satsa hårt nu på egen produktion.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in