Citat:
Ursprungligen postat av
Genelkurmay
I förhöret 1995 säger CA att han genom tidningar och tv följt turerna kring lasermannen.
Därefter säger han att hans vapen försvann på samma sätt som lasermannen gjorde gällande, det vill säga en försäljning på Kungsträdgården.
Ytterligare ett bevis på att CA helt enkelt hittat på en rövarhistoria utifrån Lasermannen?
CA blir alltså uppringd av Ödmark omkring klockan 12 den 11 Januari 1994.
Telefonsamtalet kommer som en komplett överraskning för Christer.
Han har vid tidpunkten inte en aning om att PU skall kontakta honom.Det har förflutit knappt åtta år sedan mordet på Palme,och förhållandevis lång tid har dessutom förflutit sedan han mottagit den sista kallelsen till att visa upp sin revolver för Polisen.
Således föreligger förutsättningar för att Christer tvingas skjuta från höften gällande vad han skall påstå om sin revolver.Utifrån detta är det naturligtvis ingen orimlig tanke att han drar till med den lögn som Lasermannen använt sig av.
Efter detta inledande och för Christer överraskande samtal med Ödmark på PU så dyker han aldrig mera upp på sin skytteklubb APK,där han sitter i styrelsen vid denna tidpunkt.