Citat:
Ursprungligen postat av
KiteOnTile
I nedan länk redovisar en nationalekonom något som kallas EU-bazookan.
Hade varit mycket intressant om denna bazooka skulle användas mot USA. Sannolikt inget som de är beredda på där borta med tanke på att de snöat in på just att tariffer skulle vara något att tjafsa om.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/RzpzMx/eu-s-listiga-motdrag-mot-trumps-tullkrig
Ni som alltid piper om att ni inte vill klicka på något som har med Aftonbladet att göra får helt enkelt vara utan informationen eller tillskansa den er på något annat vis.
EU-bazookan

Vilket jääävla taffligt medianamn, låter som nåt Trump skulle hittat på.
Men ja, det är ett alternativ som jag också snappat upp att EU har "på bordet" - liksom hundra andra alternativ förstås.
EU kan även lägga in sina mot-tullar mot USA på ett sånt sätt att dom drabbar USAs synnerligen bräckliga tvåparti-system, drabbar just republikanska intressen och värderingar hårt. Konservativa är av naturen nervösa paranoida personligheter, rädda o känsliga o egoistiska. Då blir det fort viktigt för republikanerna med att skifta policy, gå mot presidenten, rentav fixa ny president, för att inte gå ner sig som politisk kraft i USA. Trump is history, och världsekonomin kan återgå till det normala igen.
Men nu ska vi inte droppa till Trumps skolgårds-mobbar nivå