2025-04-04, 20:21
  #1777
Medlem
Om man vill se det hela i ett mer humoristiskt ljus: https://www.youtube.com/watch?v=t907b15iTRE
Citera
2025-04-04, 20:22
  #1778
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hemmet300
Frihandel är skit för arbetare, företagare, produktionen och Nationen.

Varför tror ni globalister gnuggar händer, eftersom dom är psykopatiska kapitalister.

För att rädda vår egna produktion och anständiga löner ska vi sätta högre tull på produkter från främmande folks länder, så att dom inte kan konkurrera med vår egna produktion.

Annars går vi i Sverige liksom USA till att inte vara ett producerande land utan köper av barnarbetare osv.

Med robotar i framtiden behöver vi ingen arbetskraftsinvandring. Arbetarna kommer jobba med robotarna


Sverige skall också ha höga tullar, för att motverka globalisternas krig emot Sverige- Kolla på Norge och Island - våra syskon har gått om Sverige pga sund protektionism och att dom till exempel inte är med i EU och låter Soros härja fritt i Bryssel.

Sverige skall ha tullar. Då flyttar Volvo hem till Sverige igen från Kina. Där etniska Svenska arbetare styr robotarna!
Bra skrivet. Dessa förnekare är ett hot mot hela civilisationen.
Citera
2025-04-04, 20:22
  #1779
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bluemellonme
Idag ja, efter ha krupit till korset

Nej nej, var ett tag sedan.
Citera
2025-04-04, 20:24
  #1780
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av X3tream
Du ska alltså sänka inflationen med att sänka skatterna, det är din plan? Jag ser inte att det skulle fungera..

Nej, men genom att sänka skatterna så mildras inverkan av inflation för individ.

Förstår du nu?
Citera
2025-04-04, 20:24
  #1781
Medlem
Madagascars avatar
Intel har tappat 12% hittills idag. Jösses.
Citera
2025-04-04, 20:24
  #1782
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ArgMorot
Bra skrivet. Dessa förnekare är ett hot mot hela civilisationen.

Tack. Jag glömde nämna en grej i mitt inlägg. Svenska kronan, har gått upp extremt mycket i kurs sista månaden. Tvärtemot vad domedagsprofeter i MSM beskrev i sina iver att hata Nationalister.
Citera
2025-04-04, 20:26
  #1783
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mistyarrow
Är det ingen som har USA:s statsbudget? Hur ser balansposterna ut?
USAs statsskuld är för närvarande på 362 biljoner kronor (362 000 miljarder kronor) och stiger snabbt.

- Offentlig skuld - delen av skulden som hålls av investerare, både inhemska och utländska - är ca 77% av totalen.
- Utländska fordringsägare utgör ca 30% av totala skulden, där Kina, Japan och England är bland de största fordringsägarna.
- Inhemska investerare som banker, pensionsfonder, fonder, företag och privatpersoner är fordringsägare till ca 47% av totalen.
- Inhemska fordringsägare inom staten självt är pengar som en en federal myndighet "lånat" från en annan, ofta från socialförsäkringssystemet. Social Security Trust Fund, Medicare Trust Funds, Civil Service Retirement funds osv. Utgör ca 23% av fordringsägarna.

På papper är de flesta instrument-typerna Långsiktiga statsobligationer 10-30 år, kortsiktiga statsobligationer upp till 1 år, medellånga statsnoter 2-10 år, och inflationsjusterade obligationer s.k. "Tips".
Utgifter och inkomster skiljer med ...tror det är nånstans 30-40% Tror alltså.
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Vi skulle vara "Fucked" tillsammans med USA.
Men nu kommer President Trump ändra USAs riktning.

Även vi har levt på lånade pengar.
Vi är inte någon tydlig del av USAs statsskuld, så vi vare sig är- eller blir fucked av deras grundlösa skuld-hantering. Och Trump har inte ens en teoretisk möjlighet att ändra riktning om han var en kompetent kapabel person, vilket han inte är.

Du behöver inte svara. Alla ser redan att du trollar. Jag bara använde ditt inlägg som skäl för att kabla ut infon till alla andra läsare.
__________________
Senast redigerad av Robbinist 2025-04-04 kl. 20:36.
Citera
2025-04-04, 20:28
  #1784
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Nej nej, var ett tag sedan.

Nej det var idag.
Citera
2025-04-04, 20:32
  #1785
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bluemellonme
Nej det var idag.

Förmodligen en upprepning, för de som inte förstod från första början.

Vissa människor behöver längre startbana.
Citera
2025-04-04, 20:32
  #1786
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mistyarrow
Är det ingen som har USA:s statsbudget? Hur ser balansposterna ut?
Inkomsterna uppskattades till knappt $5000 mdr och utgifterna 35% högre ($6735 mdr). Sedan har trumpeten fått igenom skattesänkningar och ett sparprogram hälften så stort som skattesänkningarna. Problemet är att sparprogrammet inte är definierat (dvs det innehåller inte en enda konkret besparing utan ska förhandlas fram någon gång i framtiden).
Citera
2025-04-04, 20:35
  #1787
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Förmodligen en upprepning, för de som inte förstod från första början.

Vissa människor behöver längre startbana.

Nej det var fortfarande idag.

Starkt att du erkänner att du är lite trög. Kudos!
Citera
2025-04-04, 20:35
  #1788
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brajia
Frågan är om det blir bättre för medelammerikanen eller bara miljardärerna?

Naturligtvis gynnas alltid de rika, men jag gissar på att de gynnas mindre av när de inte kan flytta företagen utomlands hur de vill och mellan olika länder.
Vanliga knegare gynnas så till vida att de kan få ett arbete.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in