Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Men till deras försvar (Jag gillar inte stats-TV bara så ni vet) så är ju Trump och hans ministrar mycket vaga med vad de vill uppnå (Mar-A-Lago accord/Brent-Wood); kanske för att det skulle ge dem ett sämre förhandlingsläge. Vi spekulerar ju alla i varför.
Citat:
Ursprungligen postat av
DaEzz
Jag såg en annan ekonomikommentator uttala sig, minns tyvärr inte vart men när han fick frågan om resonemanget bakom Trump´s beslut så sa han att han är ekonom och kan inte svara sakligt på det, utan förmodligen är en psykolog den expertis som behövs för att kunna ge ett konkret svar.
Tycker inte det är svårt alls att se vad bakgrunden till det här är, eller tanken bakom det. Å andra sidan gillar jag personligheter och deras bakgrunder så jag har kanske läst om Trump mer än en del.
Trump växte upp med en kall och hård far som aldrig gav honom bekräftelse. Hans äldre bror drack ihjäl sig efter år av faderns mobbning t.ex. Som barn söker man sina föräldrars bekräftelse, och i brist på det så blir man i regel underutvecklad som människa. Donald lärde sig tidigt hur man skulle vara för att undvika sin fars hemska vrede, och bli något som hans far åtminstone kunde förstå: en samvetslös självsäker "killer".
Manöverutrymmet, i Donalds liv, för att "bli sig själv" i faderns skugga fanns aldrig. Istället fanns bara 'det som var acceptabelt', en beteende-korridor som var så otroligt smal att Donald aldrig utvecklade dom normala aspekter som ett sunt barn och människa gör. Hans förmåga att processa flerdimensionellt, förstå orsak o konsekvens, kliva ut utanför boxen och betrakta sig själv utifrån, förstå människors komplexitet eller sig själv och sina egna tankar/känslor osv. Även hans allmänkunskap och omvärldskunskap är chockerande låg, kombinerat med et uppmärksamhetsspann som är otroligt kort, likt grav ADHD, och han agerar mestadels impulsivt och affektivt.
Han är förstås livrädd för att blottas som den fasad han lever i, och reagerar aggressivt mot allt som ifrågasätter eller hotar denna fasad.
Skillnaden mellan Trump och hans far är att Trump innerst inne inte vill vara den person han spelar. Därför gör han ingenting ’på riktigt’ utan tar ständigt genvägar, likt ett otåligt barn – genvägar som han kommit att glorifiera som ”smarta” för sig själv.
Ett tidigt exempel var hur han systematiskt lurade småföretagare: genom att beställa varor och sedan vägra betala, utnyttjade han att det ofta var dyrare för leverantörerna att stämma honom än att acceptera förlusten. Detta gav honom en känsla av makt och oövervinnerlighet.
Det här är standard för de flesta med den s.k. maligna narcissistiska personlighetsstörningen Donald har. Det räcker inte med att bli uppskattad och berömd, man måste bli hyllad via fruktan om vedergällning, befarad och mäktig likt en totalitär naturkraft. Ju mer orättvis man kan vara (Trump saknar helt empati), desto mindre hänsyn visar man och desto mer makt utövar man ju. Det är en
'hyr bolag och skit i att betala dom, för dom är obetydliga maskar som kryper i dammet ändåså'-strategi, som ständigt blivit starkare med åren, och tillämpas därför på samma sätt nu fast myket starkare, på viagra + anabola steroider.
Denna strategi har sedan genomsyrat hela hans liv och även hans politiska management. För Trump handlar allt om att vinna genom att utnyttja andra, gärna på ett förnedra sätt (ger han känsla av mer makt). Hans ekonomiska politik är baserad på samma principer: en väldigt låg förmåga att förstå- eller ens vilja förstå komplicerade multidimensionella sakförhållanden, utan han går bara rakt på och hanterar därför nationalekonomi som en besserwisser 5-åring skulle göra. En viktigpetter till 5-åring skulle se handel som ett nollsummespel där den som säljer mer "vinner" och den som köper mer "förlorar".
Och det är exakt vad Trump gör. Om du köper en cykel av din vän för 1000 kr och han köper en fotboll av dig för 200 kr, ser Trump detta som en förlust för dig, för han fick ju 800kr mer i pengar, än dig. Fem-åringens tänk.
Normala människor känner att det är ju halvt stört att tänka så, utelämnar massor av detaljer i situationen osv. Ja, det är stört att tänka så, som en 5-åring att tänka så, och stört 5-årigt barn är vad Donald är. Det är det som gör honom så svår att förstå för ’normala’ människor, eftersom vi alla instinktivt förutsätter att andra människor är mer eller mindre normala.
Bygger 5-åringen dessutom upp en låtsad bild av sig själv som en super-rik affärsmagnat av historiska mått, och folk tror på det, så blir det ännu svårare att acceptera att en sån person tänker som en 5-åring, och tycker man ska straffa vännen som fått 800kr mer än du själv, genom att tvinga honom att betala mer till dig, oavsett om han behöver eller inte. Helt utan förståelse för att internationell handel bygger på komparativa fördelar och långsiktig balans m.m.. Folk förlorar sig i tron att det MÅSTE finnas nåt slags bakomliggande logiskt tänk här, som ingen förstår. 4D genialisk chess som ingen fattar osv osv.
Det är bara Donalds fasad, som skådespelad ”killer” man låter sig luras av då. Donald är ingen affärsman, han är inte rik och har ingen traditionell karriär inom byggnadsbranschen bakom sig. Han lever på ackumulerad ränta från sitt arv från fadern. Finns oräkneliga advokater, bekanta, tidigare partners, medarbetare, släkt och familjemedlemmar som vittnar om det. Ingen säger emot det. Han är en gravt socialt marginaliserad underutvecklad personlighet som gör allt han kan gör att "tillfredsställa pappa" än idag, och skådespelar mäktig och rik. Det är organismen som upprepar de mönster som organismen upplever har fungerat för honom i livet.
Om två länder taxerar varandra lite olika, beroende på handelsbalansen mellan dom och deras olika respektive konkurrenskraft på olika affärsområden, det är normal handelsbalans, utvecklad genom årtionden. Men nää, här kommer maktfullkomliga fem-åringen, som är van vid att om man bara är mäktig nog så kan man kuva andra till lydnad och hyllning. Således höjer han skatterna mot omvärlden till .. bara högre, så vi vinner mest. Totalt utan långsiktighetstänk eller hur omvärlden kommer reagera. Vad fan ska dom kunna göra annat än betala, för vi är ju bäst? Typ så.
Exemplen syns redan. Nu när Kina offentliggjorde reviderade skatter mot USA tillbaka, skriver Trump trotsigt på Truthsocial:
”Kina satsade fel, dom fick panik - som man aldrig har råd att få!” och
"Min politik kommer aldrig att ändras. Fantastiska anställnings-siffror, mycket bättre än väntat. Det fungerar redan. Håll ut, vi kan inte förlora. Detta är en fantastisk tid att bli rik, rikare än någonsin tidigare!!!”
https://truthsocial.com/@realDonaldTrump/posts/114279915827492021
https://truthsocial.com/@realDonaldTrump/posts/114279844695644343
Han vill alltså tolka- och framställa situationen som att omvärlden får panik- och upplöses i kaos på grund av hans enorma makt med skatterna.
Om andra landet köper mindre av oss än vi gör av dom, jamen då höjer vi skatten så vi tjänar mest på dom, trots handelsbalansen. Det är exakt vad Trump gjort, trots rådet att inte göra det ifrån sina omgivande experter, för det är farligt. Det är vad Trump alltid gjort i sitt liv.
Trump är inte avancerad, inte komplicerad, alls. Han är så kolossalt enkel och okomplicerad att folk t.o.m. har svårt att tänka sig det. Titta på honom och exakt vad han gör, inget annat, lägg inte till egna tankar alls. Titta på vad han gör och jämför med vad din 7-8 åriga barn/släkting skulle gjort. Då ser man vad Trump är och vad han gör, svart på vitt.
Problemet blir när inflationen kommer, och när omvärlden justerar sina egna skatter tillbaka mot Trump. Då blir han ställd, och blir ursinnigt arg, för då framstår han ju inte som mäktig killer längre. Dom andra förstör hans skådespelande fasad, och då flyger han i taket, blir vulkan, skyller på att felet är dom andra, eller demokraterna, eller vänstern, eller 'the deep state' eller i princip vad fan som helst. Han kommer inte tveka att mothöja skatterna uppåt 1000% tillbaka, bara för att "visa vem som är bossen" .. ren galenskap.
Det är inte svårare än så att förstå honom, och varför han gör det han gör. Skala bort den 'vuxna' delen som man kan förutsätta, och titta på honom som en liten själv-viktig självbelåten 5-åring som njuter av att känna sig som bäst vetande och överlägsen:
https://www.youtube.com/shorts/jcNzoONhrmE