2025-04-01, 17:12
  #37
Medlem
jarhoiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Palkranen
Förstår han blivit populär! Ja David är en fin pöjk! Hans kedja har ju glänst under kvartsfinalerna och avgjorde dessutom mot Växjö. Nja, vete fan om han vill till Karlstad? I Karlskoga kan det vara känsligt med Färjestad. Det var känsligare förr iofs. Nu är det lite mer vänskapligt och tolerant att gå mellan klubbarna. Hur går ramsan?
https://x.com/CorsicaBoys/status/1814687112211333531?lang=en

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/mPwWQE/david-lilja-har-blivit-en-stor-publikfavorit-i-lulea-med-egen-ramsa
Citera
2025-04-01, 17:14
  #38
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jarhois
https://x.com/CorsicaBoys/status/1814687112211333531?lang=en

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/mPwWQE/david-lilja-har-blivit-en-stor-publikfavorit-i-lulea-med-egen-ramsa

Tack! Haha! Vilken skönsång!
Citera
2025-04-01, 17:19
  #39
Medlem
jarhoiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Palkranen
Tack! Haha! Vilken skönsång!
Ja lite Eurovisionmaterial är det onekligen
Citera
2025-04-01, 17:47
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
David Tomásek ser ut att lämna Färjestad för att pröva lyckan i NHL:

https://hockeysverige.se/shl/david-tomasek-lamnar-farjestad-overens-med-nhl-klubb/

Vågat av NHL-klubben att värva en solskens spelare som Tomasek. Han har ju visat i två slutspel att han verkligen är sämst när det gäller.
Citera
2025-04-01, 18:33
  #41
Medlem
Ezzelinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wabbit
Vågat av NHL-klubben att värva en solskens spelare som Tomasek. Han har ju visat i två slutspel att han verkligen är sämst när det gäller.

Stereotypen om tjeckiska spelare är väl att de ofta är tekniskt skickliga, poängfarliga medgångsspelare med lite mer nervdarr än svenska, finska, nordamerikanska spelare. Men ofta går det att skola om en forward som mer eller mindre misslyckas i slutspelshockey (trots att spelaren anstränger sig, vilket Tomasek gjorde), så att han levererar poäng även i tätare matcher och under större press. I NHL lyckas de ofta med det.
Det var ju inte bara Tomasek och Steen som var missnöjda efter uteblivna mål i slutspelet - Timrås i grundserien målfarligaste spelare fick inte heller riktigt till det denna gång. Hållander, Kapanen, Dahlén, Wedin. De två förstnämnda ser ut att försvinna till Nordamerika nu, för att försöka ta en plats i NHL.
Citera
2025-04-01, 18:38
  #42
Medlem
B-Dawks avatar
Ny dag, nytt målvaktsrykte till Färjestad.

Tidigare har det varit Samuel Jonsson från Karlskoga som varit klar för Färjestad, nu är det Melker Thelin från Björklöven.
Jag antar att vi fans till Färjestad kommer då dras med målvaktsrykten till att två st är signade. Finns dock ingen chans att klubben signar både Jonsson och Thelin och går in i säsongen med dem som 1:a och 2:a. Då har man inte lärt sig någonting av senaste tiden.

Thelin är jag väl lite tveksam till så jag inte imponerades under JVM och han har väl heller inte en supersäsong i ryggen från Björklöven. Men som utvecklingsbar 2:a bakom en toppmålvakt är det möjligt att ta in honom.
Citera
2025-04-01, 20:42
  #43
Medlem
Lars Bryggman lämnar Pelicans trots ett år kvar på kontraktet. Ny klubb är Skellefteå, som han representerat tidigare under junioråren.
Citera
2025-04-01, 22:06
  #44
Medlem
Ezzelinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Since1907
Lars Bryggman lämnar Pelicans trots ett år kvar på kontraktet. Ny klubb är Skellefteå, som han representerat tidigare under junioråren.

Intressant. Ser ut som om han spelat sin karriärs bästa hockey (eller haft en annan roll i laget) under de två senaste säsongerna: han är 32 år nu. 49 poäng på 52 matcher denna säsong, väldigt mycket mer än han producerade under åren i Malmö. Rentav lagkapten i Pelicans den gångna säsongen. Rätt storvuxen och fysisk spelare. Kan bli ett bra tillskott.

https://www.eliteprospects.com/player/17002/lars-bryggman
Citera
2025-04-02, 03:14
  #45
Medlem
Kedoxs avatar
Melker Thelin ska vara klar för Färjestad.
Då ser det ut att bli junior-veteran duo ännu en gång.

Svårt att sia men det har varit lite Färjestads akilleshäl att få till bra burväktare på senare år. Lindbom var bra, men inte i slutspel.
Citera
2025-04-02, 14:21
  #46
Medlem
Han kommer bli en större Hoe än Rydahl hos de lättkränkta FBK supportrarna om han går till Linköping



Citat:
Theodor Lennström träffade Peter Jakobsson och Tony Mårtensson i Linköping under tisdagen, och var sedan på en restaurang i centrala Linköping på kvällen för att göra sig bekant med staden.
I Sverige är det inte helt osannolikt att det kommer stå mellan Färjestad och Linköping för den 30-årige backen.
Citera
2025-04-02, 15:05
  #47
Medlem
Lauri Pajuniemi kan återvända till Malmö igen.

hade varit riktigt roligt om han kommer tillbaks igen.
Citera
2025-04-02, 18:22
  #48
Medlem
AutumnInNewYorks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
49 poäng på 52 matcher denna säsong, väldigt mycket mer än han producerade under åren i Malmö.
Liiga är ju ungefär mellan HockeyAllsvenskan och SHL i nivå, så det är inte så konstigt att han producerat mer där. En spelartyp som vi litegrann har saknat dom senaste åren, stor och tung som tar hand om skit framför motståndarmålet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in