Citat:
Ursprungligen postat av
Beroendeavsnus
Nja, media ska inte tjäna extra klick på skitsaker när det finns viktigare saker att skriva om. Har blivit en löjlig följetong där Sverige har skämt ut sig internationellt och feminister som du dömer honom som en snuskgubbe.
Du har noll empati för att det fanns ett ömsesidigt beslut om en affärsuppgörelse. Båda partner är faktiskt beroende av varandra här, men bara en hängs ut i media.
Du följer lagstiftningen slaviskt och tror på den, men har noll eget tänkande.
Det som behövs här är sunt förnuft och lite ryggrad , D*rmot har besökt illegala bordeller där han köpt sex och därigenom har han brutit mot sexköpslagen. Hallickarna på de salonger (illegala bordeller) han har besökt har dessutom gjort sig skyldiga till koppleri.
Det finns med andra ord inga ursäkter för D*rmots många sexköp, hur man än vrider och vänder på det hela så har han handlat fel och det är därför han är på flykt nu.
Du riktar kritik mot att media skriver om D*rmot och hans många sexköp men glömmer samtidigt bort att det finns fler personer i denna härva av sexköp och illegal sexhandel, kvinnorna som kommit i kontakt med honom har haft en del intressant att berätta om honom.
"En kvinna säger till exempel att D*rmot Cl*m*nger kallats ”skådespelaren” på salongen, eftersom de känt igen honom från tv. Hon berättar också att hon gett Cl*m*nger ”extramassage på snoppen” samtidigt som han tagit på henne.
En annan kvinna berättar om D*rmot Cl*m*ngers reaktion när hon vägrade sälja sex till honom.
– Han har frågat, men jag har inte gjort det. Han frågade om jag har ”body to body”, jag sa nej, då blev han arg och slängde på luren, säger kvinnan.
En tredje kvinna blir under förhöret ”väldigt berörd och ledsen” när hon berättar att hon känt sig tvingad att sälja sex för att klara sig ekonomiskt:
”Hon gråter mycket och uttrycker ångest över att behöva prata om det här ämnet.”
”(Hon) berättar vidare att det var en mardröm att behöva utföra de tjänster hon gjort, hon försöker gå vidare från"
https://www.expressen.se/noje/dermot-clemenger-jagas-internationellt-efter-de-31-sexkopen/
Kvinnornas berättelser handlar helt uppenbart inte om några skitsaker utan om allvarliga ting.