Citat:
Ursprungligen postat av
Onyourknee
Med trump i vita huset kan allt hända! Europa har inte den mängd kärnvapen just nu som behövs för att kyla ner Putins exploateringsideer, det har USA! Fråga som Europa ställer till trump är, kommer du bara titta på om något händer i Europa eller kommer du att hjälpa till? Tyvärr tror jag Europa behöver stå på egna ben minst 4 år tills någon vettigare människa finns i vita huset? Europa behöver nog skapa ett eget paraply!
Europa förfogar över 515 kärnstridsspetsar. Trident som kan avfyras från brittiska ubåtar i Vanguard-klass, flyg, franska ubåtar med m51 missiler osv.
Fullt tillräckligt för att radera ut varje större stad i hela Ryssland.
Detta vet ryssarna och det räcker gott, du behöver inte 5000 stridsspetsar för att utgöra ett allvarligt och avskräckande hot.
Ryssarna vet också en viktig detalj, dom fungerar. Detta är högst tveksamt när det gäller deras egna 5000 stridsspetsar. Att dom har fungerande kärnvapen är säkert men att dom har 5500, jag är skeptisk.
USA lägger just nu mer på sina kärnvapen än vad rysarna spenderar totalt för hela försvarsmakten.
Vi behöver enas i Europa nu och rusta upp men jag tycker samtidigt att det ryska hotet är lite överdrivet just nu. Om det verkligen blev allvar om ett antal år med låt oss säga ett ryskt anfall på något av baltländerna så tror jag inte dom har en chans mot ett enat Europa.
Artikel 5 kommer gälla oavsett om USA är med på tåget.
Glöm inte heller att Trump bara har 4 år sen får vi hoppas denna skitstorm går över.