Citat:
Ursprungligen postat av
devaleva
Värt att nämna ännu en gång, detta ser inte bra ut för oss i Sverige... Detta fredsavtal är en av få chanser ... Vi är nu på riktigt närmare ett storkrig mellan stora delar av Europa och Ryssland där vi i Sverige i princip ligger i frontlinjen.
Tvivlar på att Europeiska makthavare någonsin brytt sig om Ukraina, det är Ryssland och dess rikedomar man åt.
Skrämmande ...
EU behöver backa en bit och dra ner på den dundrande krigsretoriken, "Nu ska vi Knäcka Ryssen" osv.
"Resistance is useless, Ursula!" - utan rejält stöd från USA är Europa rökta i en öppen konflikt med Ryssland. Det gäller i varje fall i detta krig, och för den nära framtiden. Men det vore i så fall en konflikt som EU/NATO själva skulle provocera fram.
Hur många vanliga svenskar känner DU, som på fullt allvar skulle kunna tänka sig att skicka svenska armén eller svenskt flyg, under våra egna flaggor, ut i krig för Ukrainas skull?