Citat:
Ursprungligen postat av
IVidere
En liten artikel om Rysslands export av olja och gas till EU. Så EU sanktionerar skuggflottan men köper samtidigt stora mängder olja och gas ifrån Ryssland. Dubbelmoral.
"EU spends more on Russian oil and gas than financial aid to Ukraine – report"
"Europe estimated to have bought €22bn of fossil fuels from Russia in 2024 but gave €19bn to support Kyiv"
https://www.theguardian.com/world/2025/feb/24/eu-spends-more-russian-oil-gas-than-financial-aid-ukraine-report
Fortfarande. Import av olja och gas från ryzzhelvetet till EU är nu nere på en sjättedel av vad den var 2021.
Alla värden, alla siffror som du anger, avseende hur mycket olja och gas som EU köper, var 6 ggr högre för 4 år sedan.
Och sen behöver man också hålla i minnet att ryssen på sin höjd går jämnt upp idag, på sin försäljning. Man har nämligen fått en ny. obehaglig ”drönarskatt” på 10-15%. Eftersom ryska raffinaderier i allt högre utsträckning används som luftförsvar, för att stoppa ukrainska drönare, Himars och Atacms.
Dubbelmoralen? Att Norge ökat intäkterna med ett par hundra miljarder. Efter att dom ersatt rysshelvetets leveranser av olja och gas.
Dom pengarna ska naturligtvis till Ukraina.