Citat:
Ursprungligen postat av
Africagonzo
Den som från början inte har insett att det hela tiden har handlat om naturtillgångar har varit blind, döv och dum.
Det är ingen "usel sak" som du beskriver det utan en noga uträknad plan som Putin genom sin invasion försökte stoppa, nu har Putin östra delarna och väst kommer ta västra. Hade inte Putin invaderat hade Ukraina så småningom varit med i NATO och EU så Ryssland hade blivit utan sin del av kakan.
Bättre för oss men sämre för Putin och Kina.
Det som ändrats från Biden till Trump är främst retoriken och att Biden verkade vilja ha ett längre krig innan fredssamtal, Trump vill ha pengarna direkt.
Margot Wallström är ännu finare i retoriken och kallar det "miljöarbete".
Det har funnits hur många artiklar som helst om detta. Men alla som har påtalat det har fått stämpeln "Putinrunkare" eller liknande. Precis som "foliehatt" , "antivaxare" eller "rasist", klassisk retorik mot någon som har annan vinkling och synsätt.
Märker att du har insett att kriget handlar om pengar och t.o.m du är numera "affärsmässig".
Lol.
Jag avslutar mitt inlägg att det är bra att 🇪🇺 lägger bra förslag, som gynnar Ukraina.
Till skillnad från trumpnissarnas förslag.
Stoppar trumpnissarna.
Putin invaderade för skydda mineralerna?
Har du inte hört att det handlar om språket, nazister, satanister och militären?
Hör du inte hur galet, det låter?
Biden. Du har någon bra länk på uttalanden från USA som stödjer dina åsikter?
Avslutningsvis. Jag har hävdat detta med mineraler, gas och olja. Det var inte många som höll med.
Klart att jag har haft detta i tankarna. Kom igen för fan.
Jag har aldrig råkat ut för de tillmälen som du pratar om.
Men få har hållit med mig.
Någon tyckte att jag nämnde fantasisiffror.
Glimmande ansåg t o m att allt var påhitt.