Att det finns mineraler/ämnen på ett visst ställe betyder inte att det är ett serverat smörgåsbord där det bara är att hämta det man vill ha.
Hur ska brytningen ske, på ytan eller på djupet?
Vilka maskiner och utrustning ska användas, kostnad och leverantörer?
Sortering/anrikning, vilka maskiner, var och hur, leverantörer, kostnad?
Avfall/slagghög var och hur, påverkan på omkringliggande miljö vatten etc. kostnad?
Hur stor andel av massorna utgör slutligen det eftertraktade ämnet? Mycket viktigt.
Kostnad för etablering/byggnation gällande utvinningen?
Transporter inom anläggningen, hur kostnad?
Transporter till/från anläggningen, hur kostnad?
Energiförsörjning, en mycket viktig fråga, kostnad?
Kvalificerad arbetskraft, hur många, rekrytera var, kostnad?
Bostäder för arbetarna i anläggningen, hur många, var, kostnad?
Sjukvård för arbetarna, hur var kostnad?
Total kostnad för projektet och dess byggnation/färdigställande innan utvinningen börjat?
Livslängd på utrustning/maskiner etc. ersättning för utsliten förbrukad utrustning/maskiner, kostnad?
Underhåll reparationer reservdelar, kostnad?
Löner skatter sociala kostnader ?
Försäkringsskydd av olika slag för personal och övrigt, kostnad?
Självkostnadspris per utvunnet och anrikat ton inberäknat alla kostnader?
Tid för projektering och genomförandet av byggnationen till färdig anläggning, kostnad?
Ett projekt av denna storlek behöver skydd/bevakning/vaktstyrka, kostnad?
Oförutsedda kostnader av olika slag som behövs för genomförandet?
Förväntad avsättning av det producerade materialet relaterat världsmarknadspris eller fast pris?
Vilka kan förväntas köpa produktionen och vad är de villiga att betala?
Var finns köparna?
Förväntade intäkter?
Hur många år behöver verksamheten drivas för att betala av initialkostnaden innan investeringen ger positivt resultat dvs. vinst?
Vad blir vinsten per ton, eller totalt sett per år?
Kan investeringen rättfärdigas baserat på positiva svar gällande att förväntad lönsamhet uppnås inom avsedd tidsperiod, eller är det ingen mening att investera i detta?
Att utlova 50% av allt betyder inte att det finns lönsamhet eller tillräckliga motiv att investera i en utvinning av något slag.
DN kanske är lite väl negativa gällande om fyndigheterna är brytvärda eller ej, alternativt att DN/Volodarski inte gillar Trumpen och därför skriver ner möjligheterna.
Det hela pekar åt att endast en mycket ekonomiskt solid struktur av statlig karaktär kan ta bördan av ett projekt av denna storlek.
För det bankrutta Ukraina synes det vara en total omöjlighet att sätta igång med något av denna omfattning.
Utländska investerare lär inte vara intresserade då tiden för att nå lönsamhet/vinst inte rättfärdigar denna sorts investering då andra investeringar ger bättre utfall på kortare tid.