Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-02-20, 06:12
  #493753
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ismx
Bestrider du detta med kartkoordinater?

Om någon ska gömma sig så är det du med dina kommentarer, kan du tillföra fakta en enda gång.
Jag bestrider det definitivt.

Hur kan man vara så jävla dum så man tror att ett artillerisystem, som är gjort för export var som helst i världen, inte skulle kunna uppdatera sina kartor i pjäsdatorn så den fungerar i Ukraina?

Det är som att tro att en Garmin GPS som är köpt i Europa aldrig skulle fungera i USA för de har inte samma kartor.
Citera
2025-02-20, 06:33
  #493754
Medlem
Nu har Trump förbrukat en av de utlovade 6 månaderna för att skapa fred mellan Ryssland och Ukraina (24 timmar -> 100 dagar -> 180 dagar). Jag ser inga tecken på att man är närmare fred idag. Nästa möte mellan USA och Ryssland var väl i maj. Då har man kanske två månader kvar. Finns knappast någon människa på jorden som tror på detta löfte från Trump??
Citera
2025-02-20, 07:05
  #493755
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av BothSidesNow
Nu har Trump förbrukat en av de utlovade 6 månaderna för att skapa fred mellan Ryssland och Ukraina (24 timmar -> 100 dagar -> 180 dagar). Jag ser inga tecken på att man är närmare fred idag. Nästa möte mellan USA och Ryssland var väl i maj. Då har man kanske två månader kvar. Finns knappast någon människa på jorden som tror på detta löfte från Trump??

Vilket av löftena? 24 timmars-löftet? 10-dagarslöftet? 100-dagars löftet? 180-dagars löftet? 1000-dagarslöftet?

Trump saknar helt impulskontroll och grundläggande förståelse för allianser, team, försäljning.

Det bästa man kan säga om Trump är att han är urtypen för en mobbare. Och att han är en jätteduktig förhandlare. Om han sitter på alla trumf, så att han kan tvinga sin motpart till eftergifter.

Hur fan kunde det amerikanska folket välja en sån pajas?

🤡🤡🤡🤡😎
Citera
2025-02-20, 07:09
  #493756
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Ja, EU-eliten framstår verkligen som både anspråksfulla, orealistiska och handlingsförlamade på en och samma gång. Vilket sanslöst förfall på den politiska scenen i Europa sedan Bryssel började grabba åt sig allt mera makt och kontroll för sådär 25-30 år sedan...

Nu ska vi inte vara pessimistiska. Den politiska ledningen i EU har iallafall hunnit med tre möten på fem dagar. Efter trum Ums, något förvånande uttalanden om Ukraina och Zelenska. Det tyder på ett drivet ledarskap, politiker som, oavsett partifärg, verkligen vill någonting, politiker som kan lägga allting annat åt sidan för stunden och koncentrera sig på Europas framtid, den viktigaste frågan för Europas framtid just nu.

Hur stöttar vi Ukraina så att det dör ytterligare en miljon ryss-fittor innan Putin tvingas avsluta invasionsförsöket?
Citera
2025-02-20, 07:14
  #493757
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345.
Trumps uttalande om att Zelenskyj är en diktator orsakar ordentliga splittringar bland Republikaner. Personer som Graham och Bolton tar avstånd från hans uttalanden

https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-polityczna-burza-w-usa-po-slowach-trumpa-o-zelenskim-haniebn,nId,7915692

Sikorski reagerade på förslaget att genomföra val i Ukraina: ´´Demokratiska val borde äga rum i Ryssland också´´

För varje dag som Zelenskyj tvekar att skriva under avtalet gällande mineraler så går Trump mer och mer bananas och vänder republikanska senatorer emot sig

Storbritannien överväger att skicka sina Eurofighter Typhoons till Polen för att patrullera ukrainska luftrummet och skydda Baltikum i samband med Baltic Air Policing

https://geekweek.interia.pl/militaria/news-brytyjskie-mysliwce-nad-ukraina-moga-wystartowac-z-polski,nId,20949023

Ja, hur många tror att hela USA står bakom Trump?
Jag ser skribenter som nu tror att hela världen har totalt förändrats när det gäller Ukraina. Klappträn.
Valet gav Trump majoritet, men färre röstade än 2020. Bland republikanerna finns motstånd mot Trump.

Men denna tråden handlar väl för fan inte om amerikanska inrikespolitik, Mellanöstern eller globala syd. Vad är det för jävla dravel ni håller på med? Det finns väl politiska trådar som ni kan hålla till i istället!

Europa steppar nu upp. Putin visar sitt rätta ansikte och vi förstår vad som krävs. Bra.
Vi kommer inom kort få se åtgärder.
Mineralerna. Så klart att den orange affärsmannen trodde han kunde göra snabba cash. Att han skulle gå bananas var givet, när Zelensky sa nej.
Trump är inte politiker. Han tror sig vara stor affärsman.
Vi kommer få se mycket mer av Trumps dårskap.
Jag håller också i minnet om talet från Polen, om det oortodoxa förhandlingen som skulle ske. Vi får se vad det kunde vara.

Val under rådande krig….Vilket jävla dårskap.
Citera
2025-02-20, 07:14
  #493758
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av SleepyJoe
Hopp bygger inte länder av Rysslands kaliber. Ryssland har alltid en plan och är en storspelare i världspolitiken sedan århundraden. Hopp är något EU förunnat. EU hoppas på amerikanskt beskydd. EU hoppas integrera analfabeter, EU hoppas rädda klimatet, jorden, homosexuella i Zimbabwe, you name it.

Ett krig är alltid olustigt, och jag tror också att Putin helst vill avsluta det.
Så här uttryckte sig Donald Trump:

https://www.bbc.com/news/articles/cd0n5e1pdz9o

Har. Har varit. Men är inte längre.

Ville bara tipsa om att du använder fel tempus.
Citera
2025-02-20, 07:21
  #493759
Medlem
Tja, Trump skriver ju under sin egen dödsdom med detta. Några liknande fadäser till och de kommer avsätta honom. Sjuk individ som nu störtar Europa mot storkrig
Citera
2025-02-20, 07:26
  #493760
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Koll99
Det är inte så att EU har världens tredje största ekonomi. Tyskland ensamt har världens tredje största ekonomi.

https://www.worldometers.info/gdp/gdp-by-country/

Lägger man ihop EU-ländernas ekonomi är den knappt tio gånger så stor som Rysslands var innan kriget. Eller ungefär lika stor som Kinas. Som bekant har den ryska ekonomin minskat betänkligt samtidigt som dess siffror av någon märklig anledning hemligstämplats…

Det går säkert bra för Ryssland. Ekonomiskt.

Tänk bara; mer än 50% av befolkningen jobbar inom krigsindustrin, 40% av statsbudgeten används för att tillverka skrot som till slut hamnar i Ukraina, i ett träsk. Ingen arbetslöshet, den som är eller råkar bli arbetslös hamnar vid fronten på 5 röda, obeväpnad, outbildad dåligt utrustad. Med en enda funktion; fånga bly från ukrainska kulsprutor eller testa sprängförmågan hos ukrainska drönar granater.

Hög inflation ger höga löneökningar, vilket resulterar i att Ivan och Olga kan shoppa loss ordentligt. Ägg- och smörfabrikanterna får allt bättre betalt.

Fastighetsmäklarna ges möjlighet att tjänargrova pengar, nu när lägenheter blir allt dyrare.
__________________
Senast redigerad av Specsavers65 2025-02-20 kl. 07:30.
Citera
2025-02-20, 07:27
  #493761
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av VizslaSilver
Tja, Trump skriver ju under sin egen dödsdom med detta. Några liknande fadäser till och de kommer avsätta honom. Sjuk individ som nu störtar Europa mot storkrig

Det är inte utan att man funderar över hur hans taktik att bli ovän med varenda jävel på planeten, fungerar ihop med att utge sig för att vara ”mästerförhandlare”.
Citera
2025-02-20, 07:31
  #493762
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SleepyJoe

Elon Musk å andra sidan noterade att Zelensky ligger bakom en amerikansk journalists död.



Pundaren Gonzalo Lira var ingen journalist.
Resten är också bs.

Vilka klappträn går på detta

🤣🤣🤣
Citera
2025-02-20, 07:33
  #493763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VizslaSilver
Tja, Trump skriver ju under sin egen dödsdom med detta. Några liknande fadäser till och de kommer avsätta honom. Sjuk individ som nu störtar Europa mot storkrig

Nej Europa får ta mer ansvar för kriget. Trump hade inte haft något problem om Europa hade velat kriga vidare med Ukraina själva. Men nu är USA indragna eftersom Europa inte har resurser att stötta Ukraina.
Citera
2025-02-20, 07:34
  #493764
Medlem
Onyourknees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VizslaSilver
Tja, Trump skriver ju under sin egen dödsdom med detta. Några liknande fadäser till och de kommer avsätta honom. Sjuk individ som nu störtar Europa mot storkrig
Nja, Europa får lämna USA åt sitt öde. Europa har kraften och kunskapen och kommer stärkas på många sätt. Ryssland dikterar inte på något vis hur Europa får agera, det är som vanligt dravel från Kreml. Putin får inte på något vis ges chansen att dansa segerdans på röda torget.
1190 av Putins legoknektar avlivades igår av Ukrainarna, med all rätt. Fortfarande kan inte ryssen skilja på ditt och mitt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in