Citat:
Ursprungligen postat av
wrongdaytodie
Fortfarande otroligt svårt att se framför mig att någon med pågående psykossjukdom, både om den kommer i skov eller konstant är sjuk verkligen kan göra ett brott som detta och att ingen skulle märka någonting. Har du träffat någon med schizofreni?
Ofta har man otroligt nedsatt kognitiv förmåga.
Jag känner mig ganska säker på Schizofrenin och ja jag har träffat flera.
Jag tror inte han kan ha haft det länge, den debuterar ofta mellan 20 - 30 års ålder. Mycket av de typiska symtomen stämmer med hur det sett ut tillbaka i tiden.
Några vanliga symtom, taget från hjärnfonden:
Några vanliga tecken på schizofreni är att: 1
• … man inte känner igen sig själv.
• … man drar sig undan sin familj och sina vänner.
• … man får en förändrad verklighetsuppfattning.
• … man inte orkar arbeta eller studera.
• … man har stark och orubblig tro på egna avvikande uppfattningar.
• … man grubblar över livet på ett deprimerat och ångestfyllt sätt under en längre tid.
• … man har oförklarliga känsloutbrott.
• … man har otillräcklig nattsömn.
Samt några andra symtom:
nedsatt förmåga att initiera planer, prata, uttrycka känslor eller uppleva eufori. Känslomässig avtrubbning, brist på motivation, energi och glädje
Man kan tro att man har övernaturliga krafter och att man är utvald för att göra något betydelsefullt
hallucinationer, paranoida vanföreställningar med förvrängda uppfattningar och övertygelser.
Hörselhallucinationer. Man upplever sig höra talande röster som kan
uppmana till handlingar eller att man får kommenterar om sig själv. Rösterna kan göra att man känner sig övervakad och förföljd. Upplevelser att bli styrd utifrån kan förekomma.
Röster som uppmanar till handlingar kan innebära en fara för personen själv eller för andra. Därför är det viktigt att man får hjälp i ett tidigt skede