Citat:
Ursprungligen postat av
CrispyKreem
Eh, va? Om man går till Komvux på skoltid är det ju lärare och vårdstuderande så långt ögat når. Om du riggade en självskjutande kulspruta à la finalavsnittet av Breaking Bad i en papplåda inne på Komvux och lät den stå och mata blint skulle fördelningen bland offren vara snarlik RA:s. Typ 75% kvinnor, 75% invandrare och 75% vård/omsorg-anknytning.
Anmärkningsvärt hade varit om han hade gått in där och lyckats träffa två blonda copywriters från en reklambyrå, fyra elithockeyspelare med skridskorna på samt fyra filippinska diplomater i folkdräkter.
Jag menade att slu,Pen att träffa en matematiklärare är mer sannolikt än osannolikt om nu lärare skjuts på en skola men inte lika troligt slumpmässigt att skjuta matematiklärare och socialtjänstens personal.
Såg nu på Aftonbladet att han kom till skolan 1 1/2 innan han klädde om och började skjuta. Det innebär att han kan ha stalkar dem och rört sig mot de delar han visste att de fanns och visste vad de var klädda i för kläder även om de skjutits bakifrån.
Med psykos kan andra offer
kanske triggar och andra tilläts undkomma på premisser vi inte kan se.
Jag tror starkt mentalisering. Folk fattar inte det när de läser sådant jag skriver eller när jag presenterar mig själv för att jämföra med likheter och olikheter till mig och andra människor eller situationer. Människor tolkar sådant som "narcissism ". Men de själva sväljer påståenden utan omsvep av andra som presenterar bilder som sanningar. Folk borde överlag mentalisera mera.
Externa lotus control hittade jag när jag försökte söka på sådant som autism och whatever stalkimg eller rättshaveri. Jag jämför,för med mig själv och när jag "skyller" på yttre faktorer. Exempelvis har jag lagt mycket tid på att försöka få grepp om vem Rickard Andersson var, vilket kommer kosta mig ekonomiskt då jag inte orkar studera och med den fokusen på kursen istället hade jag klarat mig utan ekonomiska konsekvenser av försening nu. Men de släpper lite info och jag försöker använda huvudet då det har betydelsefullt värde för mitt samhälle om jag skulle tänka på något ingen gjort även om det inte är troligt. Jag skyller yttre omständigheter på att jag inte orkar göra båda men jag vet att jag slösar tid och inte bidrar till mitt samhälle.
Men exempelvis är gärningsmannen knappast någon som var mig bekant och då rekar jag efter likheter och då t.ex namnbyte som skett samtidigt för att hitta vad som gjort oss lika alternativt olika (när jag inte kan spegla honom mot andra eller kunskaper jag har om hur människor fungerar). Då blir vår gemensamma nämnare lagändringen 2017
Han var inte en maskin och det var hans skola. Allt som skedde gjorde det genom aktiva beslut. Givetvis klarnar scenariot av att veta hur länge han var därinne innan och pekar på inte särskilt slumpmässig skjutning ändå. Han var ute efter någon eller några. Invandrare eller invandrare på måfå hade inte krävt så lång tid av rekonstruktion av människor och att överblicka lokalerna. Dessutom riskerade han då upptäckt eller att ångra sig. Kanske hade han varit där någon annan gång utan att hitta något specifikt mål och vänt hem igen och därmed lämnade hunden den tisdagen eftersom han inte var helt säker. Eller så visste han att någon skulle vara där men inte när och exakt var.
Det minst troliga är att han väntat på en annan skytt. Ändå inte något som skulle uteslutas om det bara var helt slumpmässiga offer. För man ska inte tro att det var modet att begå massmord han väntade på.