Citat:
Ryssland kommer att vara redo för ett storkrig mot Europa om fem år. Om två år kommer Ryssland att vara ett stort hot mot flera Natoländer och Nato som helhet.
Det är en ganska dyster bild för Europa som danskarna målar upp där rysslands upprustning och landet som helhet går som tåget.
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/danska-varningen-da-ar-ryssland-redo-for-storkrig/
Det är en ganska dyster bild för Europa som danskarna målar upp där rysslands upprustning och landet som helhet går som tåget.
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/danska-varningen-da-ar-ryssland-redo-for-storkrig/
Danskarna m fl kan sluta med sina utredningar kring om ryssen är ett reellt hot mot sin omvärld. Svaret är nämligen så uppenbart att det är synd att slösa pengar på dylik forskning. Ryssen är och förblir ett hot mot grannar och resten av världen till dess de bytt ut sin regim och gjort upp med sitt storhetsvansinne. Såsom tysken fick göra efter WW2. Innan det reningsbadet är gjort är de ett hot och omvärlden bör fullt ut rusta för att försvara sig mot detta hot. Vi lät oss luras mellan 1990-2022 men nu är det slut med det. Inget reningsbad för ryssen = inget tillfrisknande för denne. Inte svårare än så. Exemplet Ukraina visar med all (o)önskvärd tydlighet ryssens gränslösa brutalitet och opålitlighet. De är förvisso även genuint inkompetenta. Men även inkompetenta orcher kan med dödliga vapen orsaka stora skador för omvärlden och därför kan man inte skratta ut dem helt (vilket är en impuls man lätt får när man betänker deras krigsfiasko samt hur ett land så totalt kan sänka bilden av sig själv på så kort tid. Remarkabelt faktiskt!)
