Citat:
Ursprungligen postat av
Snyggast.i.Speedo
Det fetade: Den kan väl inte vara mer "underhållande" än denna tråd? Svenska incels och högerextremister skyddar en fallen broder med näbbar och klor. Sverigehat och stackars Rickard är ju huvudspåret... kommer alla dessa konton visa fejkad förståelse och empati för gärningsmannen när nästa förövare heter Muhammed?
Om en autistisk Muhammed som levt isolerad, aldrig haft flickvän, går på bidrag, knappt kan prata, inte har några vänner, blivit mobbad, misslyckats genom hela skolan hade gjort detta så skulle jag försökt förstå honom lika mycket som RA.
Såtillvida att han INTE utförde dådet som en del av jihad byggd på islamistisk ideologi för då blir det ju en annan femma.
Ingenting pekar på att RA agerat ideologiskt, därför kan man försöka ha förståelse för en sån person, oavsett om han heter Rickard eller Muhammed.