Citat:
Ursprungligen postat av
hedonismmm
Din syn på det amerikanska systemet är helt och hållet felaktig. Du utgår från en situation där systematisk rasism inte finns. Tyvärr ser inte verkligheten inte ut så. En vit person och en svart person med exakt samma meriter och IQ har olika möjligheter. Det är där hela felet ligger. Jag är helt och hållet för meritokrati, men usa har inte meritokrati och de har därför infört system som ska främja meritokrati. Man tar hänsyn till hudfärg och kön, det är där hela problemet ligger.
Fast det du säger stämmer inte riktigt. I USA kan man stämma en arbetsgivare om man blivit förbigången med papper i hand, eller kunde före DEI, där man förbigår det systemet. Även om det finns ett fall tidigare och stämningar på gång, från de som anser att det har blivit det genom DEI. Det du vill ha är en fördelning, där man är lika många från varje grupp, utifrån hudfärg kön och sexuell läggning, oavsett prestationen.Ett rassystem.
En svart med bättre meriter går före en vit. Du tar upp lika meriter, där kan det visst bli en vit, men ingen har blivit förbigången utan valet har stått mellan lika. Samma kan hända åt andra hållet, om det är en svart som anställer.
Citat:
Ursprungligen postat av
hedonismmm
Ju mer saker du nämner desto mer skiner din okunskap igenom. Vet du hur det amerikanska skolsystemet fungerar, och varför det skapar en skevhet i samhället som gör att människor i utanförskapsområden (oftast icke-vita) har en mycket svårare väg till framgång än rika barn? I USA får skolor i rikare områden mer pengar. Det leder till bättre utbildning, att man kan attrahera bättre lärare, osv. Det skapar bättre förutsättningar för dessa barn att skaffa en bättre utbildning. Systemet gör det på så sätt lättare för barn från rika familjer att lyckas.
De vita längst ned har samma problem. Det har inte med ras att göra, som du vill ha det till, utan hur systemet är. Det är samma här. Däremot är skillnaderna inte så stora som du vill göra gällande. Men de från små förhållanden har det svårare, ja, men en del lyckas.
Man kan även se det som en trappa också där varje generation kan ta olika steg upp. Pappa är t.ex. bilförsäljare och hans son, t.ex. Joe Biden blir president i USA eller Vance vicepresident. Men man måste inse att de som är längst ned också är de som är födda med sämst förutsättningar och det är därför de är längst ned. Något som du vägrar ta hänsyn till. Vilket visar att du vägrar ta till dig verkligheten. Du följer bara dina dogmer. Du har kunskap, men förkastar den.
Citat:
Ursprungligen postat av
hedonismmm
Vi skulle också kunna titta på det amerikanska rättssystemet. Vita och svarta människor röker cannabis i ungefär samma utsträckning i USA. Trots det löper svarta invånare en mer än tre gånger så hög risk för att bli dömda för detta. Låter det som ett jämlikt system för dig, där rasism inte har en påverkan på människor och systemet i sin helhet?
Min syn är att man helt och hållet bör gå efter meriter, men det fungerar inte så i USA. Systematisk rasism är ett faktum, och det bekräftas på en väldigt enkelt sätt av att även Trump infört policies som ska korrigera detta. Jag förstår inte varför du diskuterar saker om du inte har någon aning om vad du pratar om
Cannabis, pratar du absoluta tal eller procentuellt. Gärna en länk här.
Men till viss del anse jag nog att det stämmer. Svarta är enormt mer kriminella än befolkningen i övrigt, därför kontrolleras de oftare. Sen måste man ta hänsyn om det var bara cannabis eller något mer, som ledde till cannabisen. Det blir så klart en konsekvens av det om så är fallet. Jag är helt säker att WT-folk åker dit oftare än medelklassen också. Men det har med poliseffektivitet att göra. Man kontrollerar förstås i första hand de som ser mest misstänkta ut.
Hur vet du att meriter inte fungerar? Har du en undersökning av meriter och utfall, eller ställer du som rasist bara hudfärg mot hudfärg utan att ta hänsyn till något annat?
Sen vet jag inte vilka policys Trump infört. Bara något dragit ur luften utan att förklara vad du menar.