2025-02-08, 11:40
  #15589
Medlem
Ratads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enders.Aldebrink
Ja det är nog för hemtjänst eller personlig assistans. Därför dom arbetade halvtid och pluggade på andra halvan vilket är vanligt.
Personliga assistenter är ofta män. Mycket lyft och förflyttningar om brukaren har fysiska handikapp eller har en boendesituation som kräver fysiskt arbete.
Citera
2025-02-08, 11:40
  #15590
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blvrbbl
Om han nu vill ha ihjäl invandrare.. ???

SFI undervisning är bara invandrare.

Av de 10 personer som mördats var det bara en (1) som vi vet gick på SFI-utbildningen och det var den syrianske bagaren Bassam.

Sex personer gick på utbildningen för att bli undersköterskor, nämligen Elsa, Niloofar, Camilla, Eva-Lena, Selma och Salim.

Tre personer är hittills okända för allmänheten, men den som kallas Martin, 31 år, gick nog inte på SFI heller.
Citera
2025-02-08, 11:40
  #15591
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rex144
Kvinnor är sämre på att söka skydd och tänka klart i sådana situationer, de vågade kanske inte springa bort utan blev paralyserade av skräck.

Nu är det dock viktigt att du kan backa upp det du säger med studier annars leder du diskussionen in i en riktning som kanske inte stämmer för att du tror sämre om kvinnor.

Sen pratade jag om huruvida det va rasistiskt motiverat och du pratar om att kvinnor är lättaste målet
Citera
2025-02-08, 11:41
  #15592
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Exakt!! Men framförallt vem betala dom resorna?.. är inte det typ 15-20 papp per resa?

Förmodligen hans föräldrar i deras försök att hjälpa honom ut ur den självvalda isoleringen.
Citera
2025-02-08, 11:41
  #15593
Medlem
RektumHamids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Browndawg
Tror inte riktigt att du bestämmer vilka inlägg i tråden som hamnar i "papperskorgen".

Men här kommer länken;
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/polisen-utreder-om-rickard-andersson-bestallde-rokgranater/


”Svart rök i 90 sekunder”, rätt stor skillnad på sekunder och minuter ändå?
Citera
2025-02-08, 11:41
  #15594
Medlem
4 av kvinnorna är 50+, en är 68. Vilka roller kan de ha haft? De måste väl varit personal av något slag? Eller vidareutbildade de sig till någonting?
Citera
2025-02-08, 11:41
  #15595
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mellanting
Tyvärr kan det ligga något i det. Han kanske hade ett helvete livet igenom.

Det är klart det du beskriver kan upplevas som provocerande i en utsatt situation; att man fullkomligen öser hjälp och resurser på vissa befolkningsgrupper och andra blir helt utan.

Ehhhh. Han har ju fått en hel jävla skolgång plus bidrag av olika slag hela livet utan att behöva jobba en enda dag. Sen när det ställs minsta möjliga krav på honom väljer han att ta sitt liv och dra med sig 10 pers in i döden. Ingen hade försvarat en invandrare med autism som hade mottagit samma totala bidragssumma och agerat likadant, men nu är det helt plötsligt synd om aset.
Citera
2025-02-08, 11:42
  #15596
Medlem
rex144s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dogmatix
Nu är det ingen ursäkt.
Men när man läser om GM så rullas det upp en bild som näst intill är en manual för hur man skapar en massmördare.
Tänk er att leva ett liv där man blir underkänd i alla ämnen i skolan. Inte lyckas få ett jobb, samt lever totalt ensam. Tro fan man får mörka tankar i en sån tillvaro. Visst ville inte ens militären ha honom? Vi måste bygga ett samhälle där alla får ha en meningsfull vardag och inte blir satta ensamma och känna sig misslyckade på det sättet.

Läste någonstans att han hade ingen inkomst under flera år men han hade kapitalinkomst... det kanske är så att han ärvde lite pengar och levde på de och när han sökte socialbidrag och socialen kollade det och sade till honom att han kan söka bidrag först om några månader.
Citera
2025-02-08, 11:42
  #15597
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Jurre62
Vem kan få sjukersättning?

Om du har fyllt 30 år

Du kan få sjukersättning om:

du har en sjukdom eller funktionsnedsättning som gör att du kan arbeta högst 75 procent
sjukdomen eller funktionsnedsättningen alltid kommer att finnas kvar du är försäkrad i Sverige.

https://www.forsakringskassan.se/privatperson/funktionsnedsattning/sjukersattning/sjukersattning-vid-stadigvarande-nedsatt-arbetsformaga
Citat:
Ursprungligen postat av Enders.Aldebrink
Men det är inte socialtjänsten som behandlar Sjukersättning utan Försäkringskassan.
Hade dom kontor där?
Fanns det några andra kontor där förutom för skola?

Det hade absolut ingen betydelse för GM om han kunnat bli sjukskriven eller ej, för om GM så skulle blivit hade han ändå fått 0 NOLL kr av Försäkringskassan (pga att han ingen inkomst haft) dock hade ett sjukintyg genererat i att GM varit berättigad till Försörjningsstöd av Soc.
Citera
2025-02-08, 11:42
  #15598
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fluff995
Men det där kunde polisen omöjligt veta när GM ansökte om vapentillstånd 2011. GM var ung då. Polisen kunde inte förutspå att han skulle gå arbetslös i över ett årtionde efter det. Och jag vet inte varför oförmåga att köpa vapen skulle vara ett hinder för att utfärda vapentillstånd.

Olämplighet och bristande ansvarskänsla för att ens kunna försörja sig själv? Ska en sådan person verkligen äga 4 vapen?

Vet inte om du trollar. Självfallet är ekonomiska förutsättningar en markör. Vad är syftet med att inneha en licens om man är nolltaxerare och inte har ekonomi för att köpa vapen samt medverka i exempelvis ett jaktlag? Här skiljer sig körkort och vapenlicens. Du kan ha körkort även om du aldrig kommer få råd att köpa en bil då du kanske behöver körkort i ett arbete eller kan hyra en bil. Varför skulle du behöva en vapenlicens om du aldrig kommer att använda vapen i den förmodade kontexten.

- Ja men jag kommer att låna vapen från en polare och skjuta en älg".
- Nej, skaffa dig först ansvarskänsla genom att ordna ett arbete och kom sedan tillbaka för att göra provet för vapenlicens.
Citera
2025-02-08, 11:42
  #15599
Medlem
Lagopussys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Exakt!! Men framförallt vem betala dom resorna?.. är inte det typ 15-20 papp per resa?


Citat:
Ursprungligen postat av porslinslandet
Förmodligen hans föräldrar i deras försök att hjälpa honom ut ur den självvalda isoleringen.
Ja ganska självklart. Inte ovanligt heller. Föräldrar får arv från sina föräldrar och tar sina vuxna barn och deras barn, om det finns, på resor.
Citera
2025-02-08, 11:42
  #15600
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KaneBellingham93
4 av kvinnorna är 50+, en är 68. Vilka roller kan de ha haft? De måste väl varit personal av något slag? Eller vidareutbildade de sig till någonting?

Påskkärringar som kom hit för 20 år sedan och fortfarande inte klarat av sin SFI undervisning med godkända betyg?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in