2025-02-02, 15:02
  #489337
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Jag har inte påstått att juden Zelensky är en nazist, han är numera en diktator och klassisk facist. Nazister finns det gott om i västra Ukraina och även mångas idol och massmördare Banderas var nazistsympatisör under andra världskriget. I Ukraina döper man numera gator och torg efter den göken till polackers förtret. Då ni lämnat sagostunden kommer dom tjocka bökerna till er.

Jaså, Ukraina är ett demokratiskt land ... man håller inte val, man förbjuder en kyrka och bränner ner en del av dess kyrkor, man skickar in terrorister till Ryssland och dödar journalister och bloggare, man förtrycker ett språk, man bränner ihjäl människor i Odessa och kräken är ännu fria, man förbjuder partier och dess ledare, man bränner ner oppositionsledares hus och inte heller här bryr sig lagen. Media är kontrollerad av staten och jävlar om någon har en positiv uppfattning om Ryssland eller har släkt där. Jag kanske det och mycket mer konstigt är demokrati, vi kanske ska ta efter det helt.

Nej, Ryssland har inga likheter med Nazityskland eller dess ideologi. Vad det gäller Georgien och Moldavien där Ryssland har sina fredsbevarande styrkor är även FN inblandad. I Georgien anföll deras styrkor ryska fredsbevarande och Ryssland slog till snabbt men märk väl att Geoorgien fortfarande existerar som land. Sen har vi Tjetjenien där Ryssland stred mot islamister och slog ut dom efter ett många år. Tjetjenien verkar ha det bra nu om man ser till folket och det av Ryssland återuppbyggda Grozny. Sen hjälpte Ryssland Assad i Syrien med ISIS och även väst var där och härjade. Mer än så kommer jag inte på att Ryssland har krigat efter 90-talet. Förutom Syrien är allt i Rysslands närområde. Jämför nu med väst under motsvarande period eller hitlertyskland under 30-40-talet. Vad Ryssland har problem med är NATO och alla påverkansoperationer från väst men man har varit tålmodiga. Ryssofobi finns och det är ju självklart att Ryssland hjälper sina rysktalande bröder och systrar där dom utsätts för orättvisor och ber hjälp. Att det i sin tur har som bonus att NATO inte kan svälja dessa länder ser väl Ryssland också som en fördel. Väst klarar inte av att visa andra länder utanför respekt för folk eller intressen.

Ryssland väntade länge på att ta hand om Ukraina och sina gamla territorium i östra Ukraina. Hade Ukraina följt avtalen om vänskapliga förbindelser och att vara neutrala hade inget hänt. Men det gamla sovjetrepubliken vill inte ha något med Ryssland att göra trots att det mesta i landet var byggt av Sovjet och just ryssar. Man vill njuta av västvärlden och NATO samt EU och få allt gratis som man fick av Sovjet. Återigen råskinns tänk där eget arbete, tanke och svett fruktas. Ukraina hade kunnat varit ett mycket rikt land i Europa men korruption och dessa råskinn 2014 satte stopp för allt.

Så att anfalla andra länder gör dom till nazister? Hur fungerar det med USA och UK kan man ju fundera över en stund. Ukrainare har aldrig kunnat anfalla någon, har aldrig erövrat något, och landet Ukraina har aldrig tidigare funnits innan Sovjet skapade det. De ukrainare som finns i väster är ofta råskinn som gärna dödar oskyldiga civila som polacker och judar under andra världskriget och det är också förklaringen till deras tillkortakommanden.

Det är många som använder symbolen Z i alla möjliga syften, man kan även ha det i sitt namn som Zelensky. Är det någon som tror att Breivik vill provocera den norska staten?

Man undrar var ni lär er historia, är på x idag då man missade allt i skolan kan man fundera över.


Om Ryssland är en fascistdiktatur eller en fascistlikande diktatur råder det delade meningar om. Alla är dock överens om att Ukraina inte är fascistiskt eller en diktatur eller att Zelensky är fascist.
Det blir bara löjligt när du ljuger som du gör.
Demokratiindex i Ryssland är 1. Frihetsindex i Ryssland är 13.
Demokratiindex i Ukraina är 40. Frihetsindex i Ukraina är 49 där man tappat pga av Putins anfallskrig mot oskyldiga människor.

Varför "glömmer" du alltid den nödvändiga informationen om Odesa Maj 2 2014?
Våldet startades av pro-ryska råskinn som anföll inne i Odesa och dödade mitt under pågående rysk invasion. Hade inte de pro-ryska råskinnen anfallit så hade ingen dött.

Personer som Bandera och Putin borde definitivt slängas på historiens skräphög. Du stödjer ju dock den här typen av personer och deras gärningar vilket du visar om och om igen i dina poster där du stödjer Putins anfallskrig mot det Ukrainska folket.
Citera
2025-02-02, 15:03
  #489338
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av IVidere
Jag visste inte ryssarna begår krigsbrott i den omfattningen. Och varför så tyst i media om det ?

Sånt har jag slutat bry mig om.

För att media har haft fullt upp med SD, Trump?

Ärligt, redaktioner till 100% bemannade av aktivister med självpåtagna agendor? Låt dom dö sotdöden.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Volnovakha_massacre
Citera
2025-02-02, 15:04
  #489339
Medlem
Jack.Elams avatar
Någonting för våra Ryssvänner här i tråden att läsa och tänka på.

https://www-severreal-org.translate.goog/a/ya-ni-o-chyom-ne-zhaleyu-kak-voennyy-medik-dezertiroval-iz-rossiyskoy-armii/33255404.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=e n-US&_x_tr_pto=wapp
Citat:
"I don't regret anything." Military medic deserted from Russian army

In November 2023, 39-year-old IT specialist from Murino near St. Petersburg Alexey Zhilyaev decided to go to war in Ukraine as a medic in the Russian Armed Forces. In August 2024, he deserted and moved to France, where he is now waiting for political asylum.

Finns här i nedbantat format. (Tråd)

https://bsky.app/profile/chriso-wiki.bsky.social/post/3lh6uuperpk2p
Citat:
A Russian medic who has deserted from the Russian army and is seeking asylum in France has given a vivid account of the grim conditions on the Russian front line in Ukraine, the brutality of the Russian commanders, and the threats faced by Russian troops.
Citera
2025-02-02, 15:04
  #489340
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
600k var de skadade som behövde rehabilitering.
Bekräftade döda är 106k men den verkliga siffran är naturligtvis en bra bit högre.

BBC Russia och Mediazona uppskattar att det faktiska antalet döda ryska soldater kan vara så många som 200.000:

Citat:
BBC Russia and Mediazona estimate their verified figures represent only about half of the actual death toll, suggesting the true number of Russian military deaths is likely between 138,500 and 200,000.

This tally excludes fighters from annexed areas of southeastern Ukraine, where the outlets estimate an additional 21,000 to 23,500 have been killed.

https://www.themoscowtimes.com/2025/01/24/verified-russian-deaths-in-ukraine-war-exceed-90k-a87725

Och då är inte soldater från de ockuperade områdena inräknade. Där finns ytterligare över 20.000.

Den här uppskattningen är från januari 2025.
Citera
2025-02-02, 15:05
  #489341
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
Z är nya Nazism och den har börjat i RyZZland svälj det med hull och hår rysstroll förstår det svider du som är så emot nazism när det nu sker öppet i ditt dassrike och kloak RyZZland.
Hahaha, ja lek du vidare med Z och allt annat trams, jag undrar mest hur gammal du är och om du får vara här. Ryssland är en av stormakterna i världen vi bör komma överens med. EU är ingen stormakt utan lekte det med hjälp av Washington och Biden fast nu verkar det över och ni skakar tänder. Inse nu att det är över för Ukraina. Man försvarar sig väl och kan kanske hålla på ett halvår eller år till men sen är det slut på soldater som är villiga att slåss. Det är ett grymt öde du och andra satt landet i då allt hade kunnat förhandlas bort ... men denna russofobi och dessa härliga naturtillgångar i öster.
Citera
2025-02-02, 15:08
  #489342
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
En vagn för närmast sörjande. Användes flitigt runt Sumi och i Kursk, alla verkar borta nu och jag har då inte sett något märkvärdigt med den. Därimot har amerikanska Bradly imponerat och det förvånade mig.

Some 1,400 have been produced since 1993 across 17 variants, and is currently in service with Sweden, the Czech Republic, Norway, Finland, Estonia, Ukraine, Switzerland, Denmark, the Netherlands, Norway, and Slovakia.

CV90 infantry fighting vehicle shows British Army Warrior what might have been
https://www.army-technology.com/features/cv90-infantry-fighting-vehicle-shows-british-army-warrior-what-might-have-been/

Swedish tanks struggling in Ukraine
https://www.sverigesradio.se/artikel/swedish-tanks-struggling-in-ukraine

Här gnäller man på minor men drönarna är värre att ha att göra med. Det här gäller väl inte enbart CV90.

Som trupptransportfordon är CV90 fortfarande helt överlägsen kinesiska golfbilar och elsparkcyklar, avskalade Lador och allt annat skrot som nu pissryzzarna använder vid fronten.

I brist på stridsvagnar.
Citera
2025-02-02, 15:11
  #489343
Medlem
Senilixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
🔞 Z-pests were promoted to cosmonauts.

https://x.com/i/status/1886049025192788132
WOW - en riktig fyrhjuling, måste varit elitsoldater.
Citera
2025-02-02, 15:13
  #489344
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Hahaha, ja lek du vidare med Z och allt annat trams, jag undrar mest hur gammal du är och om du får vara här. Ryssland är en av stormakterna i världen vi bör komma överens med. EU är ingen stormakt utan lekte det med hjälp av Washington och Biden fast nu verkar det över och ni skakar tänder. Inse nu att det är över för Ukraina. Man försvarar sig väl och kan kanske hålla på ett halvår eller år till men sen är det slut på soldater som är villiga att slåss. Det är ett grymt öde du och andra satt landet i då allt hade kunnat förhandlas bort ... men denna russofobi och dessa härliga naturtillgångar i öster.

STORMAKT?

Ahagaga…

Vars tog ”super power” vägen?

Vad är det om ett halvår?

”Framstående makt”?

Och sen

”Viss makt”?

Och därefter ”Maktlös stormakt”?

Fan, ryzzarna är mindre ”stormakt” än UK. På alla plan. Med undantag för antal vidriga, äckliga pisseryzzar, där är ryzzhelvetet naturligtvis överlägsna.
Citera
2025-02-02, 15:17
  #489345
Medlem
Jack.Elams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
🔞 Z-pests were promoted to cosmonauts.

https://x.com/i/status/1886049025192788132

Mer specifikt

https://bsky.app/profile/specialkhersoncat.bsky.social/post/3lh76inewos2k
Citat:
A Russian assault group on a quad bike runs over TM-62 anti-tank mine.

Vilket är en smula konstigt då våra kära Ryssvänner här i tråden har sagt att dom här fordonen är överlägsna pansarfordon. Inte sitter dom och ljuger för oss?
Citera
2025-02-02, 15:21
  #489346
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
🔞 Z-pests were promoted to cosmonauts.

https://x.com/i/status/1886049025192788132

Citat:
Ursprungligen postat av Senilix
WOW - en riktig fyrhjuling, måste varit elitsoldater.

Helt efterblivet att bygga fyrhjulingar i trä. Det är som att familjen flinta och barna hedenhös kommit tillbaka, fått en renässans i den ryska krigsmakten.
Citera
2025-02-02, 15:31
  #489347
Medlem
trickydicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ABanderas68
Som trupptransportfordon är CV90 fortfarande helt överlägsen kinesiska golfbilar och elsparkcyklar, avskalade Lador och allt annat skrot som nu pissryzzarna använder vid fronten.

I brist på stridsvagnar.


Klart det är, och även när ryssarna har riktiga truppfordon så blir det bonk.

Var väl i förrgår vi fick se två BTR-80 flyga i luften med manskap och allt,
Citera
2025-02-02, 15:33
  #489348
Medlem
Senilixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ABanderas68
Helt efterblivet att bygga fyrhjulingar i trä. Det är som att familjen flinta och barna hedenhös kommit tillbaka, fått en renässans i den ryska krigsmakten.
Kan inte se att den var byggd av trä men även om den varit i titan, hade de blivit slamsor, Ser bara positivt på att ryssen anfaller oskyddade.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in