2025-01-15, 18:41
  #486097
Medlem
Djupfryss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snyggast.i.Speedo
Zelenskyy uppger att Ukraina har 880,000 man i sitt försvar och ryska krigsförbrytarna ockuperar delar av ukraina med 600,000 man.

Obegripligt hur Ukraina kan ha 880,000 man när trådens ryske "expert" tillika mytoman, nazist-sympatisör och supporter av pedofiler i ryska armén, blåljuger om att Ukraina haft 2,000,000 man i förluster.



"Russian contingent in Ukraine numbers 600,000 soldiers, Ukrainian army - 880,000." - Zelensky.

Zelensky added that 880,000 warriors protect the entire territory of Ukraine, while Russian troops are concentrated in certain directions, so they have a numerical advantage there


https://bsky.app/profile/wartranslated.bsky.social/post/3lfrwrom3us2a

Nu har ju snortext betydligt bättre insikter, kunskaper och faktasier än Zelensky fattar du väl.

Vad gäller ukrainska soldater har jag någonstans läst att strax under 400 000 är vid fronten. Men den källan är nog rätt osäker.
Kan ju vara allt mellan 300-400. Ryssarna sägs ha runt 50-60 000 i Kursk och resten får man väl anta är på något sätt involverade i strider. Men de behöver ju också staber, logistik reserver och ing-trupprr
Citera
2025-01-15, 18:48
  #486098
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Djupfrys
Nu har ju snortext betydligt bättre insikter, kunskaper och faktasier än Zelensky fattar du väl.

Vad gäller ukrainska soldater har jag någonstans läst att strax under 400 000 är vid fronten. Men den källan är nog rätt osäker.
Kan ju vara allt mellan 300-400. Ryssarna sägs ha runt 50-60 000 i Kursk och resten får man väl anta är på något sätt involverade i strider. Men de behöver ju också staber, logistik reserver och ing-trupprr

Det finns nog ett inte obetydligt antal vid gränstrakterna mot Belarus. Kan ju uppfattas av andra som en lugn tjänstgöring och det har väl varit debatt om oegentligheter kring placeringar i dessa förband.
Citera
2025-01-15, 18:48
  #486099
Medlem
Norrbagg79s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bertilla
Ryska TOR M1-M2 skjuter ner div. ukrainska drönare.




https://x.com/LogKa11/status/1879569663602102394
Och det var väl alla dom lyckades skjuta ner 2024, dom hundratals andra blev väl stoppad av div flygbaser og raffinaderier.
Citera
2025-01-15, 18:51
  #486100
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snyggast.i.Speedo
Ryska djuren slutar aldrig att skämma ut sig med att skryta om sin krigsbrott.

Australien har kallat upp ryska ambassadören efter rapporter om ryska krigsförbrytelser mot 32-årige Oscar Jenkins som nu befaras blivit mördad i rysk fångenskap.

En rysk video cirkulerade på sociala medier i december där ryska djur misshandlade Oscar Jenkins som hade bundna händer.


BREAKING: Australia has summoned the Russian ambassador following reports that an Australian volunteer fighting for Ukraine may have died while in captivity

"We have already summoned the Russian ambassador. We are working to ascertain whether Mr. Jenkins has come to harm, and if this is confirmed, we will take the toughest possible actions," says PM Anthony Albanese.


x.com/nexta_tv/status/1879511428568158595
Asså dessa äckliga ryska as, inklusive asen som försvarar Putins alla krigsbrott mot civila ukrainare och krigsfångar, alla dessa as här och ute i världen som förnekar och påstår att allt är bara fejk.
Alla dessa kommer karma komma ifatt till slut, finns inget som heter anonymitet bakom en skärm eller mobil!

Haag eller andra domstolar är inte tillräckligt för alla dessa kräk.
Citera
2025-01-15, 18:52
  #486101
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Vilka är det som låg i massgravar om detta var iscensatt? Det finns ju även vittnesmål och någon kvinnlig borgmästare eller dylikt man grävde upp. Dock är det märkligt att ryssen inte sopade undan mer spår när de drog sig tillbaka. Men vi tänker ju inte som Ryssland i alla lägen.

Ryssland får sannolikt inte tillgång till namnen på offren från massakern i Butja av flera skäl, både juridiska och politiska:
1. Skydd av offrens familjer och integritet:
Många av de personer som föll offer för massakern har anhöriga som fortfarande lever. Att dela ut detaljerade namnlistor till Ryssland, en nation som anklagas för att ha begått brotten, skulle kunna utsätta dessa familjer för ytterligare risker, trakasserier eller påtryckningar.
2. Brist på förtroende för Ryssland:
Ukraina och andra internationella parter ser Ryssland som ansvarigt för krigsbrotten. Att lämna ut detaljer till Ryssland, som samtidigt förnekar sin inblandning och anklagar Ukraina för att “fabricera” händelserna, skulle kunna användas för att förvanska eller manipulera fakta i propagandasyfte.
3. Pågående utredningar och rättsprocesser:
Internationella organ som Internationella brottmålsdomstolen (ICC) och ukrainska myndigheter genomför omfattande utredningar av händelserna i Butja. Bevis, inklusive namn på offren, hanteras som en del av dessa rättsprocesser och delas endast med pålitliga aktörer som deltar i utredningarna. Att ge Ryssland tillgång kan störa dessa processer.
4. Säkerhetsrisker:
Det finns en rädsla för att Ryssland kan använda namnen för att genomföra riktade desinformationskampanjer eller hot mot vittnen och deras anhöriga. Detta är särskilt relevant med tanke på tidigare ryska strategier kring informationskrigföring.
5. Principfråga:
Rysslands krav på namnen ses som en del av dess strategi att underminera trovärdigheten i bevisen och förhala ansvarsutkrävandet. Att tillmötesgå ett sådant krav kan uppfattas som att legitimera deras version av händelserna.

Sammanfattningsvis handlar det om att skydda offren, deras familjer och bevisen i en rättsprocess, samtidigt som man undviker att ge Ryssland möjligheter att utnyttja informationen politiskt.

Allt enligt ChatGPT.
Citera
2025-01-15, 18:55
  #486102
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Kriget i Ukraina är snart över för EU har inte råd längre och Ukrainas män börjar ta slut.

Käre mytoman och nazist-sympatisör

Föga förvånade att du blåljuger som värsta nazisten i tråden igen, käre nazist-sympatisör. Det är rena blålögner att "EU inte har råd längre" eller "Ukrainas män börjar ta slut". Ukraina har reserver och har inte mobiliserat män under 25 år, käre mytoman.

Hur går det med frågan om vad det beror på att pedofiler söker sig till ryska armén och att nazist-sympatisörer som dig själv samt pedofiler, psyksjuka mytomaner och annat mänskligt avfall i västeuropa stödjer Ryssland?
Citera
2025-01-15, 19:02
  #486103
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av negrofoben
Hur fan kan man bli så jävla korkad som du? Det är inte Nato och Kiev som utrett händelserna din jävla lögnare.

Du har rätt.

Enligt ChatGPT.
Brotten som begicks i Butja och andra delar av Ukraina utreds av flera olika aktörer, både nationella och internationella. Här är en översikt över de främsta organisationerna och myndigheterna som deltar i utredningarna:

1. Ukrainska myndigheter
• Ukrainas åklagarmyndighet leder utredningarna om krigsbrott som begicks på ukrainskt territorium. De har samlat vittnesmål, dokumenterat bevis och genomfört rättsmedicinska undersökningar av offren.
• Polis och militär utredningsenheter bistår också i att samla bevis och säkerställa att brottsplatserna dokumenteras.

2. Internationella brottmålsdomstolen (ICC)
• ICC, baserad i Haag, Nederländerna, har öppnat en utredning om krigsbrott och brott mot mänskligheten i Ukraina. Åklagare vid ICC, inklusive chefsåklagare Karim Khan, har besökt platser som Butja för att samla bevis och samarbeta med ukrainska myndigheter.

3. FN och dess organ
• FN:s högkommissarie för mänskliga rättigheter (OHCHR) och dess faktainsamlingsuppdrag har dokumenterat brott i Butja.
• FN:s undersökningskommission för Ukraina (Independent International Commission of Inquiry on Ukraine) undersöker också händelserna för att avgöra om krigsbrott och eventuella folkmord har begåtts.

4. Europeiska unionen (EU)
• EU har stöttat Ukraina med resurser och experter inom krigsbrottsutredningar.
• Eurojust, EU:s organ för rättsligt samarbete, har skapat en gemensam utredningsgrupp tillsammans med Ukraina och ICC för att samordna insamling av bevis.

5. Internationella människorättsorganisationer
• Organisationer som Amnesty International, Human Rights Watch och **Bellingcat
Citera
2025-01-15, 19:06
  #486104
Medlem
Från Tv4:

Polens PM Tusk uppger att Ryssland har planerat terrordåd mot flygbolag över hela världen.

Vissa sabotageaktioner har varit dramatiska i sin karaktär. Ryssland planerade luftterrordåd inte bara mot Polen, utan även mot flygbolag över hela världen, säger Tusk, enligt polska medier.

Polen har nu tagit över ordförandeskapet i EU från Ungern och Tusk menar nu att man ska fokusera på Ukrainas anslutning till EU.

https://www.tv4.se/just-nu/7zXn1VWPft1ofv06OljBHL/tusk-ryssland-har-planerat-terrordad-mot-flygbolag
Citera
2025-01-15, 19:10
  #486105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Olja behövs för mycket inte minst vår enorma bensindrivna bilpark. Gas är bättre och stabilare än kärnkraft, sol och vind (det tyckte också tyskarna). Så Ryssland har mycket pengar att tjäna på sin olja och gas i många år till. Du får gärna prova att driva ditt jordbruk med en eltraktor och utan billigt konstgödsel från Ryssland. Det finns mycket annat vi behöver från Ryssland som titan, uran, nickel, litium, grödor, skog, konstgödsel och så mycket annat till ett bra pris eftersom vi är grannar. Nu måste vi importera dyrare via oljedrivna fartyg från när och fjärran. Räkna på det ekonomiskt och klimatmässigt.

Så det blir inget av din dröm om ekonomisk kollaps av Ryssland och framför allt inte då man är medlem av BRICS och har vänner där. Värre blir det för EU som måste köpa energi och annat mycket dyrare nu, en ny politisk elit frånkopplad från Washington ger en annan framtid.

Kriget i Ukraina är snart över för EU har inte råd längre och Ukrainas män börjar ta slut.

Det kan man ju tro. Ryssland är ett trasigt land, i ett större sammanhang en liten ekonomi och en ekonomi med extrema utmaningar för att ens ha en vettig utveckling.

Ryssland hade kunnat lägga alla sina pengar de lägger på bomber och granater, på andra saker. Det har de inte gjort.

Det beror på hur hela samhället är strukturerat i stark koppling till att Putin haft makten i 25 år. Det kommer förmodligen bli likadant nästa gång, så man bör fundera på hur Ryssland ska behandlas, eller hanteras. Länder som inte håller på med sådan medeltid skit går det bättre för generellt. Välfärd hittar du i länder som förespråkar frihet och möjlighet att uttrycka sig.

Du får skriva allt skit du vill här. Det hade du inte fått i Ryssland.
Citera
2025-01-15, 19:28
  #486106
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Olja behövs för mycket inte minst vår enorma bensindrivna bilpark. Gas är bättre och stabilare än kärnkraft, sol och vind (det tyckte också tyskarna). Så Ryssland har mycket pengar att tjäna på sin olja och gas i många år till. Du får gärna prova att driva ditt jordbruk med en eltraktor och utan billigt konstgödsel från Ryssland. Det finns mycket annat vi behöver från Ryssland som titan, uran, nickel, litium, grödor, skog, konstgödsel och så mycket annat till ett bra pris eftersom vi är grannar. Nu måste vi importera dyrare via oljedrivna fartyg från när och fjärran. Räkna på det ekonomiskt och klimatmässigt.

Så det blir inget av din dröm om ekonomisk kollaps av Ryssland och framför allt inte då man är medlem av BRICS och har vänner där. Värre blir det för EU som måste köpa energi och annat mycket dyrare nu, en ny politisk elit frånkopplad från Washington ger en annan framtid.

Kriget i Ukraina är snart över för EU har inte råd längre och Ukrainas män börjar ta slut.


När vi räddat ukraina kan de förse oss med allt det där ännu billigare och humanare...speciellt när de är med I EU.
Citera
2025-01-15, 19:31
  #486107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
En undring: vågar ryska stridsflyg verka över Kursk? Det var ju år och dag sedan ryssarna vågade flyga in över Ukraina. Men är det samma visa i de av Ukraina kontrollerade delarna av Ryssland?

Tror de har blivit betydlig försiktigare eller bättre då det sällan hörs om nedskjutningar. En anledning till det kan vara Ukrainas brist på LV. Det var en väldig brist ett tag vill jag minnas, det kändes nästan hopplöst då man såg film på ryskt flyg öppet över områden kring Bakhmut.
Så som svar på din fråga, ryskt flyg opererar över Ukraina. SU-25 har gått åt och är Rysslands svar på A10, dvs attackflyg med kort räckvidd ämnat att stödja marktrupper. Vet inte hur det ser ut kring kursk.

Skulle också tillägga att ryssarnas FAB-bomber tillsammans med "glide kits" som UMPK varit en stor anledning till att Ryssland har kunnat avancera på marken. Dessa har använts frekvent och helt enkelt förstört fortifikationer med hög precision på ett sätt artilleri inte kan. Dessa har inte allt för lång räckvidd, ofta inget mer än 100km så de flyger relativt nära. Hoppas Ukraina kan lyckas med ett nytt offensivt överfall med Patriot men tror de är aningen restriktiva med ammunitionen nu.
Citera
2025-01-15, 20:12
  #486108
Medlem
leachs avatar
En ryss har fått sitt straff för att ha varit för snabb på avtryckarfingret.

❗️For the first time in 🇷🇺Russia, an air defense officer who accidentally shot down his own Mi-8 helicopter instead of a drone near temporarily occupied Crimea was sentenced to 3 years in prison
https://x.com/front_ukrainian/status/1879607049606337003
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in