Citat:
Ursprungligen postat av
plainvanilla
Vi har höjt kontinuerligt så förra året hade vi enbart 10%.
Som ordförande och med 10+ års erfarenhet av styrelsearbete så skakar jag på huvudet när jag möter folk som är så besatta av avgifter.
En förening som inte "behövt" höja sina avgifter är en första varningsflagga för mig.
Mitt råd till dig- Se denna höjning som något positivt (Att inte höja kommer leda till ännu högre höjningar i framtiden)
- Lär dig hur årsredovisningen och redovisning generellt fungerar
- Engagera dig för kostnadsbesparande åtgärder (Minska slitage och underhåll, löpande kostnader osv)
- Se till att ni gör löpande höjningar av avgiften för att se till att ni håller en god ekonomi = mindre risk för dramatiska höjningar i framtiden
Här har vi praktexempel på okunskap som styrelse, höjt avgiften kontinuerligt under flera år samt själv suttit med under lång tid, kortas ner till fullständig okunskap o bör bytas ut snarast vid nästa årsstämma.
Är själv ordförande, vi höjde 4%, HSB ekonomer hänvisa 10% sedan har man övriga i styrelse som inte kan tyda en årsredovisning till varför 10%? för HSB berätta vi behöver höja.
Men förstår ni varför HSB tror vi behöver höja så mycket? Nej dom kunde inte tyda årsredovisningar.
Jag fick gå igenom årsredovisningen med övriga, ta fram vi har renoverat hårt, avskrivningarna är massiva, men avskrivningar påverkar inte likviditeten som är mycket god, vi är lågt belånade o hög amortering samt lån öppnades under hög ränta, några av dessa har nu förhandlats ner till 2,5% från 4% bara det utgör en stor skillnad för budget kalkyl. Amortera utgör att vi kan låna mer framöver, låna lite till 2-4 milj utgör inte så stor skillnad på avgiften då vi redan är lågt belånade, gäller bara förhandla in så samma amortering fortsätter, vi behöver inte amortera mer än vad vi gör.
Tog även fram våra grann föreningars årsredovisningar, styrelsen förstod ännu inte, varför vi uppvisade lite minus resultat, vissa att bägge våra grannar har uppvisat minus nu i 8 år i rad, men även dessa har god likviditet o gjort stora renoveringar med följande avskrivningar som påverkat resultat negativt, men dessa har ännu lägre avgifter än oss, genom lägre avgifter har dom även ett högre försäljningsvärde oss. Lite då övriga styrelsen börja förstå vad det handlar om, det finns inga krav på uppvisa vinst siffror när man har utfört stora renoveringar o avskrivningar blivit höga, dessa påverkar inte likviditeten som fortsatt är mycket god, så god att vi även sparar en hyfsad slant varje år, där jag visa även om vi gått backa sista åren, har vi betalt stora renoveringar som dränering, nya asfalt, grön ytor osv kontant ur kassan o vi har ännu god ekonomi, kommande underhållsplan är ommålning av fastighet, där jag visa vi kan även betala den kontant, det menas att avskrivning kommer bli ännu högre, men det menas ändå inte att vi inte kommer fortsätta spara pengar till nästkommande renovering o betala även den kontant. Liknade vår grannföreningar som har gamla ekonomer som ordföranden, ena av dessa har uppvisat -1,7milj i underskott bra många år i rad, men dom har god likviditet och bra försäljningspriser på sina lägenheter.
En styrelse bör kunna underhållsplan, förstå avskrivningar, förstå vad som påverkar resultat, förstå likviditet, via detta kan man även se in i framtiden, vad som blir kommande renoveringar/förbättringar man kan även förstå god likviditet, som den är nu kan vi möta upp framtiden o behöver inte höja med 10%. Dvs HSB.s ekonomer utgår från 2024 ekonomi, där lån öppnats, det menas inte vi kommer ha samma kostnader 2025, som räntan, den är redan nere på nästan halva kostnaden, dvs HSB utgår bara från 2024, men dom förstår inte ex räntor 2025, osv, varav dom går inte heller o lyssna på.
Lite detta även du inte förstått, det krävs mer kunskap för att sitta som ordförande.