Citat:
Ursprungligen postat av
MondoBizarro
Jag har haft nytta av det, flera gånger genom åren.
Bilar som vägrat starta och stått dumt till så har man iaf möjligheten att flytta dem utan att behöva bogsera.
Ja, alltså jag är för att skaffa manuellt kort. Det är bara att just det argumentet med att det går att flytta på dem mha startmotorn verkligen känns som ett halmstrå. Om en bil står dumt till så skulle jag i den mån det går bara rulla den manuellt. Har då aldrig varit med om att jag varit tacksam över att startmotorn fanns i ett sådant läge.
Dock har jag faktiskt haft nytta av det själv en gång, och det var när kopplingsvajern hade gått av. Körde igång bilen med ettan i och crossväxlade till tvåan och körde hem. Fast vete fan om det räknas.
Citat:
Sen är den här debatten som vanligt snedvriden. Många kommer in och säger saker som att de minsann aldrig kommer köpa manuellt växlad bil, att det är stenålder eller vad de nu kan vara...men samtidigt så är ju saken den att det är dumt att begränsa sig.
Du kanske är på jobbintervju, ett jobb du alltid velat ha och sen förklarar din blivande chef att han vägrar köpa automatbilar för det är bara homos och liknande som kör såna...och där sitter du med ditt automatkort.
Ja, det går tydligen att rätt enkelt gå en tilläggskurs och köra upp igen för manuell, men ärligt talat, när man ändå håller på att traggla sig igenom teorin så gå hela vägen och säkra upp din framtid.
Det blir ju dock lättare att klara uppkörningen. Och i vissa delar av landet är det jävligt svårt att klara uppkörningen, och teoriprovet räcker bara tre månader eller vad det är. Jag förstår verkligen att folk gör på det sättet, för när de har tagit automatkortet behöver de inte oroa sig om nytt teoriprov alls.
Men ja, jag håller med om att det är en fördel att ta för manuellt. Dock blir den fördelen mindre för varje år.