Då var det frågan om bilden du fört på tal, och som du säger att Karl Melander tagit. Den föreställer alltså Anna Hage & Karin Johansson vid Rickard Wides & Sören Mossbergs civilbil – och med en annan fotograf i bakgrunden, som du säger är Ulf Karlsson.
Även om det inte är helt oomstritt så håller jag med om att fotografen ser ut att vara Ulf Karlsson. Killen bakom Tunnelgatan.se, som ägnat mycket möda åt bildanalys, tror dock att det är Janne Schmidt. Jag tycker nu inte det utan jag röstar med dig på Ulf Karlsson, men ville ändå nämna det ifall du vill reda ut det med honom.
https://tunnelgatan.se/bildanalys.htm
Vidare påstår du att bilden "punkterar" föreställningen om att Ulf Karlsson skulle ha kommit till Sabbatsberg så tidigt som han själv uppger. Det gör den nu inte, utan vad bilden visar är att Wide & Mossberg kommer tidigare till mordplatsen än vad du trott – och säkerligen alltjämt tror.
Om vi tar Ulf Karlssons egna uppgifter till polisen i mars 1986 så säger han att han kom till mordplatsen alldeles efter piketen – och då avses helt klart Norrmalmspiketen, vilket polisen själva inte verkar begripa – och som vi vet ser han ambulanserna sticka iväg. Så ankomsttiden till mordplatsen är mycket väl definierad, och ligger 6-7 minuter efter skotten.
Till polisen uppger Karlsson att han stannade på mordplatsen i fem minuter. Då är vi uppe i 11-12 minuter, ungefärligen. Sedan körde han till Grand och ringde redaktionen, och fortsatte därefter till Sabbatsberg. Att köra hela vägen från mordplatsen till Sabbatsberg tar tre minuter inklusive parkering. Att stanna till vid Grand och ringa redaktionen tar uppskattningsvis tre minuter till. Då har vi sex minuter där, ungefärligen. Vi är nu uppe i 17-18 minuter. efter skotten, då är Karlsson framme vid Sabbatsberg.
Om vi ska översätta det här till realtid så måste vi ta mordtiden som utgångspunkt, och då får vi två olika "tideräkningar" beroende på om man lägger mordet vid 23.19 eller vid 23.21. Utgår vi från den "korrigerade" mordtiden 23.19 så har vi Ulf Karlsson på Sabbatsberg ungefär kl 23.37, vilket stämmer på pricken med vad han själv uppger till Sven Anér när denne intervjuar honom i september 2000. Utgår vi från 23.21 får vi lägga till två minuter, och då har vi Karlsson på Sabbatsberg kl 23.39.
Du har tidigare påstått, gång på gång och utan några reservationer, att Ulf Karlsson skulle befinna sig på mordplatsen kl 23.43 när Karlsson själv uppger att han finns på Sabbatsberg. Som beräkningen visar är påståendet helt orimligt, och då tycker man att det vore klädsamt om du kunde ta tillbaka det. Men icke, utan istället kommer du med den här nya bilden, vilket visar att du fortfarande inte ändrat uppfattning trots överväldigande bevisning utan att du fortsätter att sprida desinformation i frågan.
Jag tog mig nu för att kolla hur saken ser ut från Wide & Mossbergs sida. Från Mossberg finns ingenting i materialet, men från Wide finns en knapphändigt rapport till Jan Länninge i maj 1986 plus ett förhör med Juristkommissionen i september samma år.
I Länninges rapport, daterad den 13/5 1986, står följande:
Wide och kollegan Urban Mossberg stod med sitt tjänstefordon 9152 på polishusgården när larmet om skjutningen gick ut i radion. De for mot brottsplatsen och när de kom dit fanns redan ett flertal polispatruller där.
https://wpu.nu/wiki/Uppslag:A14213-00
Inte så mycket kött på benen där, men det finns i alla fall inget som antyder att de dröjt någon längre stund med att åka efter att de hört larmet på radion.
Tittar vi på förhöret med Juristkommissionen, daterad 18/9 1986, så uppger Wide följande:
Uppehöll sig vid tjänstefordonet på polishusgården, efter att ha varit uppe i spaningsrotelns lokaler. Hörde därvid ett samtal på radion av vilket framgår att OP (Olof Palme) hade skjutits. Ringde omgående från ABAB-vakten, Bergsgatan 52, till LC (ledningscentralen) och frågade om de kunde hjälpa till. Fick därvid order om att åka till brottsplatsen.
https://drive.google.com/file/d/1TUHDMNNW-cH-qsP_S8HOk_HOo272Insd/view
Här talar vi om ett lite mer utdraget förlopp än vad Länninges korta rapport ger intryck av. Vi har två fördröjningsfaktorer. Den ena är att de hör på radion att det är Olof Palme som blivit skjuten innan de åker. Av Länninges rapport framgår bara att de hört "larmet om skjutningen" utan att höra om offrets identitet. Den andra fördröjningsfaktorn är att de ringer ledningscentralen från ABAB-vakten innan de åker.
Vi vet att offrets identitet framkom på mordplatsen när Lisbeth Palme får sitt berömda utbrott mot Gösta Söderström. Då har ambulansen just kommit och den paffe Söderström får lov att böja sig ner och kolla näsan på den skjutne mannen och går sedan till bilen och ropar ut offrets identitet över radion. Detta sker 3-4 minuter efter "radiolarmet" dvs Ulf Helins områdesanrop, vilket framgår av civilpoliserna Pontus Wikner & Erik Sandins redogörelser. Områdesanropet görs mindre än två minuter efter skotten, det säger både den "officiella" tidslinjen och min egen analys. Att offret är Olof Palme går alltså ut på radion cirka fem minuter efter skotten.
Att gå till ABAB-vakten och ringa ledningscentralen, och sedan köra till mordplatsen lär inte ta mer än 3-4 minuter sammanlagt. Så även om vi "pessimisträknar" så har vi Wide & Mossberg på mordplatsen inom tio minuter efter skotten. Då är Ulf Karlsson fortfarande där, och tar sina sista bilder av Anna Hage & Karin Johansson. När han gör det fastnar han själv på andra bilder. Detta är alldeles innan han själv sätter sig i bilen och kör iväg via Grand till Sabbatsberg.
Avslutningsvis kan vi även kolla IM-listan, där ordern till Wide & Mossberg (civilbil 9152) står på sidan 6, och där det framgår att patrullen beordrats kl 23.45 – fast med asterisk. Asterisken markerar att IM:et är inlagt i efterhand, och då är tiden på det inte att lita på utan en ungefärlig skattning på ett ärende som kan vara inlagt långt efteråt. Så den tidsuppgiften är kort sagt värdelös ut bevissynpunkt.
https://drive.google.com/file/d/1hIjkxbhQAHwpVfXmtkD6TYquPiXwhvZ9/view
Tittar man högst upp på IM-sidan så ser man att listan som sådan också har en asterisk. De här listorna får man närma sig med stor försiktighet just därför att de utgör en slags "pyttipanna" av sådant som blivit registrerat i realtid och sådant som blivit inlagt i efterhand.
Inte ens sådant som registrerats i realtid behöver vara rättvisande, vilket IM:et för själva skottlossningen visar. Visserligen vet vi att det matats in kl 23.23 enligt SBC:s systemklocka, men när man studerar tiderna så finner vi att mordet begåtts redan kl 23.19 enligt SBC:s systemklocka.
Att mordtiden sedan sattes till 23.21 beror på att LAC-bandets Fröken Ur-inspelning går två minuter före SBC:s systemklocka. Min "korrigerade" mordtid överensstämmer alltså med mordtiden enligt SBC:s systemklocka, men är inte härledd från den tidskällan utan från en hel hög med andra "privata" tidskällor som inte hör till några myndigheter alls.