https://samnytt.se/personalbrist-och-langa-koer-hos-folktandvarden-men-sparkade-bernt-herlitz-ateranstalls-inte
Citat:
Samtidigt som tandvårdskön på Gotland växer och patienter tvingas söka vård på fastlandet vägrar Folktandvården att återanställa tandhygienisten Bernt Herlitz som sparkades efter att han försökt att stoppa åldersfusket bland migranter. Enligt nuvarande ansvarig chef på Gotland står tidigare beslut fast.
All heder, ära, beröm och pris till tandhygienist Bernt Herlitz.
För övrigt anser jag att chefer som inte kan styra verksamheten åt ett håll där vårt s k samhällskontrakt efterlevs, de ska avsäga sig en tjänst de inte klarar av. Eller?
Ett eget exempel: Var hos tandläkeren nyligen för en åtgärd "som inte kan anstå" Drygt 2900 minus tandvårdsbidraget 600 så 2300 för 30 minuter! 50 kronor hade en papperslös/illegal sluppit undan med! Så jag betalar dennes tandvård förutom min egen! Rövarsamhälle!
Vad säger fb? Vad har ni för erfarenhet med Folktandvården?