Ville skriva direkt efter en genomläsning – inte minst för att tacka för svaret! Det är ett utförligt, resonerande och rimligt svar, som jag gärna vill spinna vidare på. Som sagt håller jag många av de här frågorna för "öppna" och tycker det vore bra om man kunde komma vidare med åtminstone några av dem. Ditt svar ger en bra översiktsbild av vad du har funnit och vart det har fört dig. Det är utmärkt, för då har vi en klar utgångspunkt.
Du talar återigen om att "Lisbeth" är Ingrid Klering, men förstår inte riktigt varför du upprepar det till mig när jag aldrig påstått annat. Jag har aldrig trott att det är Lisbeth Palme på "Lisbeth-bilden". Så den saken kan vi lägga åt sidan då vi hela tiden varit eniga om den.
När det gäller de andra tre männen i bilen så tycker jag kanske inte att det är helt glasklart att det är Mårten som är på väg ut genom högra bakdörren. Man ser ju bara ärmen och den verkar ha muddar, och den mörkklädda killen på väg in på akuten ser man bara bakifrån. Jackan som Mårten har på sig i Gamla Stan verkar ha någon slags tryckknappar längst nere på ärmen men inga synliga muddar.
Nu har jag inte allt om klädesplaggen dokumenterat, men i huvudet har jag att Mårten vid biobesöket hade på sig någon slags brun läderjacka, typ "flygarjacka" eller något i den stilen. Då tänker jag att det lika gärna kan vara den jackan han har på sig i bilen vid Sabb. Jag tycker också att killen i den jackan ser yngre ut än den mörkklädda killen, och att han därför passar bättre åldersmässigt.
Men som jag antydde kan det ju rentav vara så, att ingen av killarna är Mårten och att Mårten inte ens finns med i bilen på "Lisbeth-bilden". Det skulle i alla fall förklara varför killarna inte har lika bråttom in som Ingrid.
Det största frågetecknet jag har handlar om att du utgår från att Mårtens story – om hur de tog taxi till Gamla Stan och sedan fick skjuts till Sabbatsberg – stämmer med verkligheten. Det är i den delen som jag hyser ganska rejäla tvivel. Visserligen tror jag det är riktigt att Berntsson skjutsade Mårten till sjukhuset, men däremot tvivlar jag starkt på att Mårten åkt taxi till Gamla Stan som han påstår.
Jag tycker man får titta på alternativa möjligheter, till exempel att polisen varit och hämtat Mårten & Ingrid vid hennes bostad. Då kan Ingrid ha fått skjuts till Sabbatsberg separat, medan man körde Mårten ner till Gamla Stan. För om det är kvalhemliga papper som Mårten ska hämta är det kanske inte så lämpligt att ha med flickvännen dit. I så fall kan Ingrid alltså ha kommit i en annan bil, medan Mårten kom senare med Berntsson.
En annan möjlighet är att de fått skjuts till Sabb tillsammans men att Mårten fått lov att åka vidare ner till Gamla Stan efter att de "släppt av" Ingrid på Sabb. Då blir det en "mellanlandning" där för Mårtens del, och han är på Sabb i två vändor.
Jag nämner de här möjligheterna mest bara som alternativa hypoteser till Mårtens egen story om hur de tog taxi till Gamla Stan – "av misstag" till råga på allt... vem tror egentligen på det? – och sedan fick skjuts till Sabb. Den här storyn menar jag att han lägger ut för att förklara bort att han varit i Gamla Stan ifall det skulle läcka ut att han varit där.
Någonting i den stilen tänker jag, men förloppet har inte tagit fast form ännu. Fördelen med de här varianterna är att man då kan förklara de förvånansvärt tidiga bilderna vid Sabb utan att för den skull göra avkall på den andra biten, om att Berntsson skjutsar till Sabb.
Har Berntsson eller någon annan egentligen uttalat sig om det här? Har någon från "officiellt" håll överhuvudtaget bekräftat att Klering var med i Gamla Stan? Hon säger ju inte själv att hon varit med dit, utan biten om Gamla Stan har hon hoppat över i förhören. Eller kanske är den bortredigerad då? Janken Myrdal har väl sagt att Mårten ringde på dörren och skulle ha reservnyckeln till föräldrarnas bostad, men jag kan inte påminna mig att han sagt något om att Ingrid var med.
Att Mårten varit i Gamla Stan ser jag som klarlagt, men däremot vet jag inte om det är klarlagt att Ingrid ens varit med dit.
Vidare är det heller inte klarlagt att det verkligen är Berntsson som kör bilen på "Lisbeth-bilden", även om det ligger nära till hands att anta det. Men ett antagande är just det, och räcker inte till att påvisa saken. Som min utläggning här visar ligger det för mycket osäkerhetsfaktorer emellan.
Om man kunde påvisa att Ingrid var med i Gamla Stan så stärker det hypotesen att de åkte direkt dit utan mellanlandning vid Sabb. Men ändå bevisar det inte saken, för hon kan ju ha följt med även efter en sådan mellanlandning. Så bevisningen kring det här blir lite besvärlig, och då är det bra att försöka se efter vad som finns och sedan lägga pussel så gott det går.
Om polisbilen LTS597 som står parkerad "innerst" (närmast byggnaden) vid Sabb så är du mer kategoriskt avvisande än jag till att det skulle kunna vara Rimborn som står bakom bilen på bilden.
http://www.itdemokrati.nu/sabb61/redsabb5.png
Precis som du kände jag att den här killen är minst en decimeter kortare än den två meter långe Rimborn, och att han heller inte liknar Rimborn i ansiktet. Då tycker jag att det är rimligare att utgå från att det är den andra Volvon som står parkerad bredvid till vänster (LUL874) som är Rimborns bil.
Vilka de här två polismännen är som står vid LTS597 har jag ingen aning om. Man tycker att det borde gå att luska fram, men det här är något som jag inte pysslat med och har därför inte så bra koll ännu.
I ditt andra svar till Lebel nämnde du något som jag tyckte var intressant, nämligen att du talat med Rimborn 2018. Om du har gjort någon slags sammanfattning av kontakten så vill jag gärna se den. Om inte sätter jag den på "önskelistan" här i tråden.
Jag tycker den här diskussionen känns konstruktiv och lovande, och hoppas vi kan pressa vidare och vaska fram lite nya resultat. Det finns flera positiva saker i ditt svar som jag tycker det finns utsikter för att enas om. Dessutom finns det några saker som vi tittar på från olika synvinklar, och då kan man ju tänka komplementärt om det i den mån det låter sig göras, tänker jag. Än en gång tack!