2024-12-29, 16:11
  #59713
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mutemute123
Vi får se vad som händer framöver, det kommer nog i media imorgon när det är vanlig dag igen.
Inte smart att använda mobilen när man är på rymmen.

Men denna gång lär han väl inte bli släppt ändå?

För eller senare borde han bli släppt, om inte han tänker slå nytt Sverige rekord i att sitta inne
Citera
2024-12-29, 16:14
  #59714
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kustenklar
En parasit är vad Chrippa är.
Han har gjort sig till en lika illa omtyckt medborgare som han själv hatade på som SD:are förr.
Han har sedan tiden som hederlig arbetare - valt att leva i en låtsasvärld som enbart handlar om fake-lyx, ekonomiska brott , manipulationer av sin omgivning för att framstå som materiellt och ekonomiskt ”lyckad” .
I kulisserna utnyttjar han staten, vänner , flickvänner , föräldrarna och bröder.

Sist på Chrippas lista finns dottern,-
som också har allt kaos normaliserat för sig.
Hon är vittne till den känslomässiga cirkusen och splittrade relationer ,- från första parkett och får snällt sitta och titta på, med munnen full av godis, tills tänderna ruttnar.

Chrippa struntar självklart i tandläkaren åt flickan och andra viktiga möten för att värna om goda relationer med kusiner och viktiga vuxna för flickan, även en god fortsättning och livssituation för flickan är skitsamma -
när han uteblivit helt från de sista mer allvarliga mötena som berör flickans framtid.

Detta är pga den faktiska känslomässiga OMOGNAD som Chrippa besitter.
Han har aldrig fått lära sig att grunda sunda och vettiga känslor kopplade till rätt beteenden. Och det är hans föräldrars fel.

Men nu när han är vuxen- kan majoriteten känna att han nu ”borde” veta bättre.
Men det funkar inte så för alla med känslomässiga funktionshinder inuti hjärnan.
Han har spärrar som hans pappa fortsätter att stötta genom att vara medbrottsling och gå känslomässiga ärenden åt sin baby-kräfta.

Chrippas ignorans inför andras känslor går i hand med att Chrippa SJÄLV inte har mognaden, eller den känslomässiga styrkan och självkänslan som krävs av en förälder som måste möta ett vuxenansvar i många situationer och FRÅNGÅ sina egna sårade känslor - för att möta barnets behov.
Där tar det stop för pappa Chrippa, det är omöjligt att ge en kontinuitet av trygg och stabil känslomässig omvårdnad för sitt barn.
Och där överför han även sina tillkortakommanden på sitt barn,- som inte får chans att utvecklas till en sundare version i sina egna känslor och relationer till andra , än sin far.

Vuxenlivet har kommit ikapp den rynkiga pojken och han känner att det FORTFARANDE är oerhört otäckt att behöva känna sig underlägsen inom instanser eller i byråkratin.
Han förstår ju att han riskerar att kritiseras på något sätt för hans brister,- och speciellt i frågan om omvårdnaden för flickan,
han förstår ju att han brister oerhört där - och det är väll det som kan ge ett hopp om chans för insikt eller tillfrisknande en dag för honom- men livet är NU för dottern- och eftersom han tävlar med alla - även med Julia - så pratar han illa och stöter bort Julia NÄR BARNET ÄR MED - så att han ska känna att ” jag vann!” .
Vilka trauma han skapat hos mor och dotter är skitsamma ! Lika skitsamma som Jockes känslor inför hans uppväxt som bortstött och utstött.
När dottern kommer behöva stämningsstabiliserande läkemedel som tonåring , pga det psykiska arvet + oklara känslo-stöd, så kommer hon kunna se pappa predika om att stämningsstabiliserande inte gör en till en lika bra människa som han.

Chrippa kör survival-of the fittest inom familjen också. Alltid gjort. Han måste vinna till varje pris.


OCH han UPPREPAR samma flyktbeteende-mönster genom HELA sitt liv:
- Hoppade av grundskolan för att han inte klarade målen och fick kritik ,
Flyr från att ta sitt straff angående sina ekonomiska brott ,
Flyr sitt omvårdnadsansvar för sin dotter.

Han hanterar allt likadant och
får alltid en high-five av pappsen!
Pappsen gör allt för Chrippa och fortsätter bygga på den låtsasvärld som Chrippa valt att leva i
”Det är alla andras fel ” för att Chrippa måste agera såhär.

Chrippa beter sig som en idiot -
•” Det är Julias fel, för hon psykiskt misshandlar honom så han tillslut flippar , såklart”

•” Det är Linneas fel, för hon sa faktiskt för ett år sen att hon skulle förstöra allt för honom. Och titta - hon lyckades! Det är hennes fel att han förlorade allt.”

• ” det är sektens fel- som eldar på Chrippas omogna känslor - så han tvingas bete sig såhär brottsligt . ”

• ” Det är Jockes fel som erbjudit en revisor som kan hjälpa han städa upp det värsta , som lånat ut bil, fixat lägenhet, bjudit på lyxresor , ställt upp vid minsta psykologisk utpressning, hämtat upp på flygplatser , kört flickvänner med taxi för tusentals kronor, ställt upp som stöd för dottern , inte avvikit för att kusinerna ska kunna ha en fortsatt god relation trots allt, lånat ut pengar och kontakter som har hjälpt Chrippa framåt ” osv osv osv..

•” Det är Anjos fel för att han tittade in i fönstret, har varit med i biggest looser, lyxfällan, är bättre vän med Chrippas bror än vad Chrippa någonsin klarat av att vara. Och så hyr han sitt hus.”



Finns det ärligt talat någon som på riktigt , utan att själva vara skadade,
som anser att Chrippa FORTFARANDE är skuldfri , en bra pappa, cool, en förebild och har hamnat där han är nu ..
pga ”sekten” och allt drev ?

Finns det folk som tror att Jocke sitter på den makten att han faktiskt ligger bakom och har direktkontakt med SÄPO och EKObrottsmyndigheten i Sverige?

Och i sånna fall, om det finns det,
har samma människor också rösträtt ?
Otroligt bra inlägg!
Citera
2024-12-29, 16:14
  #59715
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av husky30
För eller senare borde han bli släppt, om inte han tänker slå nytt Sverige rekord i att sitta inne

Ja såklart någon gång blir han ju det🤣
Citera
2024-12-29, 16:21
  #59716
Medlem
Kan detta vara intressant läsning?
https://polisen.se/om-polisen/polisens-arbete/internationellt-efterlysta
Citera
2024-12-29, 16:25
  #59717
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VemSkaManTroPa
Var någonstans kan man se bevis på att Chrippa har blivit gripen av svensk/spansk polis?

Har någon publicerat bilder på gripandet?
Finns det någon tidningsartikel där det framkommer att Chrippa har blivit gripen?
Finns det någon tidningsartikel där det framkommer att en svensk blivit gripen i Spanien?

Jag har sökt gällande själva gripandet och tycker det är lite underligt att man inte hittar något, speciellt när tidningarna skrivit om Chrippa tidigare.

Att Chrippa verkar vara tyst på sociala medier (enligt inlägg här) är ju inget bevis, han kan vara tyst medvetet...

Jag tror på att han är gripen. Chrippa har väl aldrig lyckats vara tyst såhär pass länge.
Citera
2024-12-29, 16:27
  #59718
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Goldentie
Jocke kan inte, oavsett hur många följare han än har, få information från åklagaren. Det är hans våta dröm, men likförbannat en djävla lögn
Om Chrippa är gripen så ser jag inte att det finns några hinder att meddela det som kan skada utredningen. Om inte annat så är det bara att ringa UDs jourtelefon för att få det bekräftat.
Citera
2024-12-29, 16:35
  #59719
Medlem
KommisarieSjalvgods avatar
Ni kan begära ut dagboksblad från tingsrätten för att ta reda på aktuella händelser
Citera
2024-12-29, 16:37
  #59720
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Goldentie
Jocke kan inte, oavsett hur många följare han än har, få information från åklagaren. Det är hans våta dröm, men likförbannat en djävla lögn

Varför skulle han inte kunna det? Jag pratade med henne kl 12 i fredags om den europeiska arresteringsordern som hon utfärdat.
Citera
2024-12-29, 16:43
  #59721
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Horrorgram
Vem fan skulle vilja ge henne ett jobb? Cirkulerat i dramat i ett års tid. Tror inte ens hon skulle få flippa burgare på donken.

Finns omöjligt någon som anställer henne och om det vore så hoppas jag att hela hennes lön går tillbaka till staten för vad hennes svartsjukedrama och psykopat beteende kostat oss skattebetalare? Hon ska bli ersättningsskyldig för alla utryckningar mm.

Misstänker att många, väldigt många kommer att informera ev arbetsgivare vem hon egentligen är. Linnea är en fara för allmänheten och en fara för sig själv.

Chrippa säger sig själv att han aldrig kommer att få något jobb igen.
Citera
2024-12-29, 16:44
  #59722
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Goldentie
Jocke kan inte, oavsett hur många följare han än har, få information från åklagaren. Det är hans våta dröm, men likförbannat en djävla lögn

Varför skulle han inte kunna ha det? vem som helst kan väl prata med en åklagare.
Citera
2024-12-29, 16:44
  #59723
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av banal
Varför skulle han inte kunna det? Jag pratade med henne kl 12 i fredags om den europeiska arresteringsordern som hon utfärdat.

Vet du om det är för detta han är gripen? Eller kan det vara andra brott så han är anhållen i Spanien nu?

Tänker efter som inte åklagaren skickade ens ett litet PM. Tyckte det hade vart snyggt av henne iaf.
Citera
2024-12-29, 16:52
  #59724
Medlem
lunarluddes avatar
Dagens generation alltså, hur orkar ni bry er så mycket om vad denna herre gör eller inte gör?

Skummade igenom tråden och man ser folk sitta dag ut och dag in och skriva kommentarer om hur mycket ni hatar han, ändå sitter ni och väntar på videor och kommenterar allt han gör.

Varför sitta och vänta ivrigt på videor och vara så jäkla nyfikna på en person ni inte gillar? Jag fattar det inte, är ju precis ni som ger han views som borde vara det sista ni vill ge om ni inte gillar han?

Är mest nyfiken på hur ni kan följa en person så maniskt när ni uppenbarligen inte gillar personen i fråga?


Jag tycker han skapar bra content, speciellt innan allt drama, och jag har själv träffat chrippa på en fest för några år sedan, och han var grymt trevlig och en snäll person. Tror dom flesta i tråden hade ändrat uppfattning om ni hade träffat han.
__________________
Senast redigerad av lunarludde 2024-12-29 kl. 16:55.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in