Citat:
Ursprungligen postat av
Quoi...
Varför vill du inte leva i en värld styrd av Ryssland eller Kina om vi ändå hålls lika hårt som dessa folk? Finns det ingen demokrati någonstans så är det lika ofritt överallt, lika ofritt oavsett vem som styr.
Lever hellre i en värld som styrs av Européer, om man nu kan säga att USA är den rådande världsordningen, och att den staten styrs av Européer och inte av judar.
Väst tystar regimekritiker precis som Ryssland och Kina gör, fängslar oliktänkande och lönnmördar visselblåsare så vad är skillnaden egentligen? Inte mycket i min mening mer än vissa ekonomiska och politiska idéer. Men nu går vi offtopic för mycket, tråden handlar inte om vad jag anser vara skillnaden mellan att leva under styre från vissa olika stater.
Klockan är 04:00 i Sydkorea nu, lär väl inte hända allt för mycket under kommande 2-3 timmarna. Folk i tråden har nämt att detta skulle mynna ut i en konfrontation med Nordkorea, är det någon som är lite insatt som faktiskt tror detta? Själv ställer jag mig frågande till att man skulle starta ett krig mitt under rådande statskupp.