2024-11-30, 22:25
  #6457
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av El-Pungus
Huvudproblemet med ditt resonemang är att du bara skriver hur viktigt det är med omtanke och medmänsklighet kring denna individen. Tiden du lagt ner på alla dessa rader, kunde du ju använt till att söka upp henne och hjälpt henne med din empatiska ådra. De värsta hycklarna i samhället, är de som påstår sig stå för en fantastisk medmänsklighet. Men när det kommer till kritan är det bara och alltid uteslutande ord utan egentligt innehåll. Bevisa din så kallade medmänsklighet. Sedan kan du återkomma i tråden och berätta hur det gick. Berätta hur du nådde fram till henne osv med din stora empati. Jag är 99,9% säker på att du inte kommer göra det. För när ord ska omvandlas till verklighet, då händer nästan aldrig någonting ifrån sådana som dig.

Ungefär som de som av ”humanitära” skäl vill ha svängdörrar till Sverige. Men de bor själva, så långt ifrån de problemområden dessa svängdörrar skapat. Men ord på avstånd om empati, medmänsklighet och förståelse, det öser de ur sig jämt och ständigt i skrift och vackra tal.

En respons som man såklart kunde förvänta sig när man inte vill hantera sanningen.
Du antar en massa saker du inte har en aning om.
Och ni som drevar och använder detta otröttliga dåliga argument ( ja, sen kommer ni hitta något nytt dåligt argument igen o igen, allt för att kunna fortsätta Hata på henne) att om någon här säger ifrån och inte håller med eller önskar henne det bästa - Då ska man plötsligt automatiskt kunna ställa upp personligen irl också?
Så otroligt korkat.
Och du vet inte om jag har kontaktat henne eller inte.
Då borde ju ni kunna face to face berätta till hennes vad ni tycker och visa det irl också?
Om man ska applicera samma dåliga resonemang som ni för här.
Annars har ni ingen rätt att yttra er här.
Om man ska få tillåtelse av Pöbeln här att yttra en åsikt, så krävs det att man även ska visa det i handling irl också. Idiotiskt.
Inte som att ni bestämmer vad andra har rätt att yttra.

Men fattar ju att du mfl inte kommer komma till insikt om vad ni håller på med, ni kommer förmodligen fortsätta med dessa drev.
Är det inte Pia så är det någon annan ni kommer hata på. Tillsammans anonymt i flock, modig och mogna som ni är.
__________________
Senast redigerad av TruthAboutU 2024-11-30 kl. 22:32.
Citera
2024-11-30, 22:59
  #6458
Medlem
MaeWests avatar
Blev det krogen för Pia ikväll? Eller sitter hon i den lägenhet som hon nästlat sig in i med sitt manipulerande sätt, vrålande o skrikande i syfte att få Hassan vräkt?
Citera
2024-11-30, 23:13
  #6459
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av El-Pungus
Med tanke på ditt eget framförande. Hade du garanterat berättat för alla härinne om du kontaktat henne och vad du konkret gjort för henne osv. Men det har du inte gjort, då du skriver att det resonemanget är otroligt korkat. Ingen bestämmer någonting på Flashback. Utom Moderatorer. Annars är ordet fritt. Anonym är du för övrigt själv också. Med den friheten kommer även rätten att ifrågasätta andras åsikter. Det är så lätt för dig att stå i ett hörn och vädra empatiska tankar. Men om någon ber dig att omsätta dem i praktiken, då blir det liv i luckan på dig. När någon skrapar på din yta och upptäcker tomheten därbakom. De som borde omfattas av sympati är de som förtjänar det. Nämligen hennes barn och exman. I synnerhet barnen har lidit och lider säkert fortfarande. Men de får säkert den hjälp samhället kan ge redan. Den här kvinnan vägrar ta emot hjälp och är inte tillräckligt galen för att samhället ska gå in och kraftigt begränsa hennes rörelsefrihet . Åtminstone inte än. I väntan på det fortsätter hon förgifta i stort sett alla miljöer hon vistas i. Till nackdel för alla som råkar komma i hennes väg.

Men som förväntat ytterligare en manipulativ kommentar med enbart massa antagande också.
Är väl så du själv skulle ha agerat och därför tror att andra skulle göra likadant. Det är kanske helt främmande för någon som dig, att alla vill inte bli kända eller söker bekräftelse på det viset.
Visar enbart på hur dålig du är på att analysera andra människor. Liksom du gör nu med Pia.

Så stort är alltså ditt storhetsvansinne att Du vet, allsmäktige, att hon "förgiftar i stort sett alla miljöer hon vistas i" Du kanske alltid varit på plats också?
Och ja, just de som låtsas bry sig om hennes barn och anhöriga men som hatar på henne - Det är verkligen inget som gynnar eller är bra för dem. - Precis tvärtom är det!
Så det är falskt om något, att påstå det samtidigt som man gör allt för att bryta ned henne på alla vis.
En större fråga är snarare : Varför man lägger så otroligt mycket tid och energi på att hata och smutskasta henne?
Om man nu påstår sig ha empatisk förmåga alltså. Än att man försöker beskydda eller försvarar någon som blir utsatt för allt detta.
Citera
2024-11-30, 23:22
  #6460
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av TruthAboutU
Håller med dig i det mesta här i tråden.
Tycker det är starkt att gå emot Pöbeln här som tror sig ha något slags tolkningsföreträde när det kommer till Pia och hur hon är och vad hon har.
Det är ingen skvallertråd längre utan mer utmynnat i att hata på och avhumanisera en Kvinna, som vanligt på flashback, kan tilläggas.

Och alla dessa som leker psykiatriker och hobbypsykologer men som själva uppvisar mer kriterier på narcissism än Pia, är ju enbart befängt. Tror det är det minsta problemet, om hon ens har det. Alla har i stort narcisstiska drag och de som har narcissistisk personlighetsstörning har oftast andra diagnoser också. De i tråden och i övrigt på nätet förstorar upp allting Pia gör och vill tolka allt till hennes nackdel och som det alltid kommer av illvilja det hon gör. Vilket säger mer om dessa personer som är så svart - vitt kring människor. Kategorisera i enbart onda- goda.

Du har empati till skillnad från dem.

Misstänker iaf att det kan röra sig om flera diagnoser och försämring av mående kan bero på vissa mediciner, en livskris och alkoholkonsumtion Vissa mediciner och missbruk kan ju även ge hjärnskador.
Hoppas också hon får hjälp med allt detta snart. Är ju verkligen farligt också för kroppen som tex levern. Hon borde boka en läkartid.

Nej det är sjukt hur många skribenter tror de äger sajten här eller någon tråd, och vill få hata ifred. Den som inte håller med ska man mobba ut och försöka få bort. Det är nästan olagligt på flashback att visa omtanke och empati för någon, i synnerhet en Kvinna som Pia. Då är alla misogyna narcissister snabbt framme!

Som @biljardballe här har nog slagit rekord i att skriva "kärring" i en tråd, han verkar närmast gå igång på detta. Allt för att få uppmärksamhet och stå i centrum som i andra trådar. Allt hans trams OT tillåts förstås stå kvar.

PS : bli inte förvånad om jag och du blir avstängda snart, då vissa Mod delar dessa misogyna oempatiska åsikter. Så långt sträcker sig "yttrandefriheten" här. Därför sådana som @biljardballe mfl tillåts få allt utrymme på sajten att hata och gå OT.
Du skriver att det är hat och drev. Jag håller inte med dig om det. Mycket handlar om att hon behöver läggas in för sitt alkoholberoende Det handlar mycket om LVM och varför hon inte kan få det. Det handlar även om eventuella diagnoser. Sen handlar det också om vilket lidande detta blir för hennes barn. En mamma som är alkoholist och har psykisk ohälsa där hon både filmar och lajvar.
Hur kul är detta för dom och alla elever kan följa detta dagligen. Jag lider även med hennes grannar som har fått utstå hennes vrålande först i hennes egen lägenhet och sen i H lägenhet. Tycker jättesynd om barnen, grannar,exmaken och andra berörda.
Det hade varit det bästa om hon lägger ner tiktok under en längre tid och återkommer när hon mår bättre.

Att hata är ett starkt ord och här finns inget hat. Hade man hatat personen hade det låtit mycket illa.

Det fanns dessutom en oro härinne när det var tyst en dag, för hon brukade berätta vart hon skulle sova hos.
Gå in på hennes tiktok så finns det många kommentarer där som du kan gå in och läxa upp.
Sen skriver du själv att du hoppas hon får hjälp snart och det vill vi väl alla härinne.
Det stora problemet är att hon inte vill ha någon hjälp. Hade hon fått professionell hjälp så hade hon varit i betydligt bättre skick än vad hon är idag.

Precis som du säger så är missbruk farligt för kroppen och att hon behöver boka tid. Håller helt med dig där och det gör säkert dom flesta här. Men som sagt så vill hon inte det.

Det handlar heller inte om att vinkla allt till hennes nackdel. Det hon lägger upp på tiktok talar sitt tydliga språk. Hon behöver vård
__________________
Senast redigerad av tindraninni 2024-11-30 kl. 23:44.
Citera
2024-11-30, 23:31
  #6461
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TruthAboutU
Men som förväntat ytterligare en manipulativ kommentar med enbart massa antagande också.
Är väl så du själv skulle ha agerat och därför tror att andra skulle göra likadant. Det är kanske helt främmande för någon som dig, att alla vill inte bli kända eller söker bekräftelse på det viset.
Visar enbart på hur dålig du är på att analysera andra människor. Liksom du gör nu med Pia.

Så stort är alltså ditt storhetsvansinne att Du vet, allsmäktige, att hon "förgiftar i stort sett alla miljöer hon vistas i" Du kanske alltid varit på plats också?
Och ja, just de som låtsas bry sig om hennes barn och anhöriga men som hatar på henne - Det är verkligen inget som gynnar eller är bra för dem. - Precis tvärtom är det!
Så det är falskt om något, att påstå det samtidigt som man gör allt för att bryta ned henne på alla vis.
En större fråga är snarare : Varför man lägger så otroligt mycket tid och energi på att hata och smutskasta henne?
Om man nu påstår sig ha empatisk förmåga alltså. Än att man försöker beskydda eller försvarar någon som blir utsatt för allt detta.

Den enda som har något att bevisa är du själv. Läs hela tråden och om du fortfarande efter det vill visa empati för den här kvinnan, då är det du som måste visa upp vad du konkret gör. Jag anser inte att hon förtjänar någon som helst empati. Däremot alla de som råkar eller råkat illa ut pga av hennes vägval. Hennes barn, exman, grannar i lägenheten som hon blev vräkt ifrån, som tvingades få sin nattsömn förstörd för att hon lekte rövare i lägenhet, tvättstuga och hobbyrum. Alla som på något sätt råkat ut för denna varelses härjningar. Det bryr du dig inte om. Så långt sträcker sig inte din empatiska ådra. Utan i din naiva enfald är det endast mobbaren det är synd om. Vad hon än ställer till med. Man kan med fog ifrågasätta ditt eget tillstånd, när du intar en så enögd inställning. Om hon gradvis förändras än mer till det sämre, kommer det till slut bli så, att samhället begränsar hennes möjlighet att utsätta omgivningen för en rad problem. Ju förr desto bättre, för hennes egen skull. Men också för den allmänhet som råkar illa ut pga hennes härjningar.
Citera
2024-12-01, 01:30
  #6462
Medlem
MrsLibras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anso10765
Blir förvånad om det INTE spårar.

Ute o handlar öl o vin, dyngrak, gapar o skriker.....o va fan är det med Hassan? Sjuk?

Är det någon som sett Hassan röra sig ute eller i hemmet det senaste? Tänk om gubbstackarn ligger fastbunden och inte kan annat än att svara ja när hon skriker "ÄR DU MIN KILLE??"
Kanske pengarna för bostaden blev sista droppen, manin tog över helt😬 Det hade förklarat varför hon låtsas ta hand om honom och att hon inte kan tiktoka så mycket längre🥲 Hon har fullt upp med sin fång...KILLE!!

Nä men ärligt, hoppas Hassan är okej och får bo kvar i slutet av detta...
Citera
2024-12-01, 08:21
  #6463
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrsLibra
Är det någon som sett Hassan röra sig ute eller i hemmet det senaste? Tänk om gubbstackarn ligger fastbunden och inte kan annat än att svara ja när hon skriker "ÄR DU MIN KILLE??"
Kanske pengarna för bostaden blev sista droppen, manin tog över helt😬 Det hade förklarat varför hon låtsas ta hand om honom och att hon inte kan tiktoka så mycket längre🥲 Hon har fullt upp med sin fång...KILLE!!

Nä men ärligt, hoppas Hassan är okej och får bo kvar i slutet av detta...

Han syns helt kort i bakgrunden (1:06) i denna nya video: https://youtu.be/IniqINmD_pE?si=Tvk9_3fCfq464HRg

Han sitter iklädd en tjock jacka i lägenheten. I och för sig rör han sig inte…
__________________
Senast redigerad av Mirko.Kostelic 2024-12-01 kl. 08:25.
Citera
2024-12-01, 10:24
  #6464
Medlem
Varför sitter Hassan surrad med silvertejp och buntband när Gräddis fuldansar framför honom?
Citera
2024-12-01, 11:23
  #6465
Medlem
JerryCottons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OberynMartell
Varför sitter Hassan surrad med silvertejp och buntband när Gräddis fuldansar framför honom?

Varför kommer jag osökt att tänka på denna? https://www.youtube.com/watch?v=WHDbu4G3_oE
Citera
2024-12-01, 11:50
  #6466
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JerryCotton
Varför kommer jag osökt att tänka på denna? https://www.youtube.com/watch?v=WHDbu4G3_oE
Citera
2024-12-01, 13:01
  #6467
Medlem
DeletedUsers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tindraninni
Ja absolut och det finns gravtest som visar gravid eller inte väldigt tidigt. Ja det finns kvinnor som fött barn i den åldern. Skulle hon tex vara gravid så är det riktigt illa så som hon super. Barnet kan bla få fetalt alkoholsyndrom. Hon klarar inte av att sluta dricka utan inläggning.
Hassan vill inte delta med henne på tiktok längre och det förstår jag. Det räcker med att hon skämmer ut sig för honom och alla grannarna. Men det fattar inte hon utan hon älskar att skämma ut sig för 70.000 personer

Om hon så skulle vara med barn så lär den ungen bli tvångsomhändertagen för det finns inte en chans att hon klarar av att ta hand om en unge.
Det är faktiskt lite tragiskt att se hur Pia mer och mer förstör för sig själv framför kameran för att få visningar. Hade det inte varit för tiktok så kanske det inte hade löpt riktigt lika långt.
Citera
2024-12-01, 13:41
  #6468
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av DeletedUser
Om hon så skulle vara med barn så lär den ungen bli tvångsomhändertagen för det finns inte en chans att hon klarar av att ta hand om en unge.
Det är faktiskt lite tragiskt att se hur Pia mer och mer förstör för sig själv framför kameran för att få visningar. Hade det inte varit för tiktok så kanske det inte hade löpt riktigt lika långt.
Det barnet hade med all säkerhet blivit omhändertaget. Vi får väl hoppas att hon inte är gravid. Men jag tror att hon har kommit in i klimakteriet och har väldigt svårt att acceptera det. Skulle hon tex vara gravid så vore det bästa att hon lade in sig för sitt grava
alkohol missbruk. Vilket hon borde göra redan nu oavsett gravid eller inte.

Hon är helt klart oförmögen att ta hand om ett barn som behöver all kärlek omvårdnad omsorg och ansvar.
Barnet kan få alkohol skador bla
Men Gräddis har bara en i huvudet och det är hon själv. Hon har en grandios självbild av sig själv som är långt ifrån verkligheten.

Det skrevs här nyligen om hennes tänder och jag tittade på framtänderna idag. Det ser ut som nedersta delen av framtänderna har frätskador. Det kan bli så av alkohol. Så hon löper risk att få tandlossning med tiden
Dom ser även missfärgade ut. Men det kanske är hur ljuset ligger när hon filmar
__________________
Senast redigerad av tindraninni 2024-12-01 kl. 13:45.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in