Citat:
Ursprungligen postat av
DannyButterman
Jävlar. Med dom pengarna kan hon ju casha en etta i Södertälje eller Nynäshamn. Med låg avgift som hon kan betala med olika bidrag. Hon kommer inte (och ska inte ha) hjälp från soc mm med de pengarna på kontot.
Det är ju just det. Hon porträtterar sig som hemlös = medellös, vilket alla på TT tror, men hon är troligtvis miljonär. En snål sådan, som hellre bor på främlingars golv än betalar några hundringar för nödboende tills cashen från lägenhetsförsäljningen trillar in. (Glöm inte heller löpande inkomster från OF, ca 6k/mån enligt henne själv, och TT.)
Edit: men grejen är nog att hon är paranoid, tror att soc ”mjölkar henne” och rent generellt har uppfattningen att det är hon mot en… egentligen helt vanlig värld.