Citat:
Ursprungligen postat av
rattaasikterna
Nu är det ju en rörelse där kvinnor ska sexstrejka mot patriarkatet. Hur går det ihop? De vill inte ha sex egentligen då eftersom det blir männen som drabbas av strejken. Har de förr legat på grund av patriarkatet?
Då kommer strejken aldrig bli avblåst, för då är ju patriarkatet tillbaka om de börjar ligga igen eftersom ligger gör man på grund av patriarkatet.

Fast det där 4B-tramset gäller bara väldigt få kvinnor, och då kvinnor som vanligtvis ändå inte är särskilt sexuellt attraktiva eller aktiva (exempelvis medelålders ensamstående kvinnor, lesbianer, tjockisar med blått hår osv). 4B-kvinnorna är 4B eftersom det är något fel på dem, så det kommer inte att göra särskilt stort avtryck i verkligheten. Dessutom är de som sagt ganska få, det är bara det att det blåsts upp i massmedia.