2024-11-16, 22:36
  #1777
Medlem
Hej jag jobbar på donken. För 144kr i timlön eftersom jag är 21 år. Står ingenstans på avtalet vad ob:et ligger på någon som vet de? Är bara nyfiken ifall de finns någon med liknade lön
Citera
2024-11-17, 00:26
  #1778
Medlem
jontebojs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snugles
Hej jag jobbar på donken. För 144kr i timlön eftersom jag är 21 år. Står ingenstans på avtalet vad ob:et ligger på någon som vet de? Är bara nyfiken ifall de finns någon med liknade lön
Hej. Jobbar själv på McShit och deras slavlön.

Ob:t är 20kr mellan 20-00 och ca 50kr mellan 00-06.


Värt det? Nej. Försök och hitta ett bättre jobb så snabbt du kan. Man ska endast jobba på sunk donken om man absolut måste och inte har något annat val vid den tidpunkten i sitt liv.
Citera
2024-11-17, 12:38
  #1779
Medlem
Okej tack för svaret. Ja men donken blir inget långvarigt tänker jag är bara trött på skolan at the moment
Citera
2025-01-06, 12:39
  #1780
Vad gör man när man jobbar på McDonald’s ? Lagar man mat och fixar hamburgare och värmer pommes? Så man lagar mat på McDonalds? Jag funderar på att söka jobb där?
Citera
2025-04-01, 01:23
  #1781
Medlem
Messials avatar
Varför stressar dom så mycket på vissa McDonalds restauranger?

Hej!
Igår kväll var jag på en McDonalds restaurang i Stockholm och skulle äta cheeseburgare.

Det blev lite krångligt redan vid skärmen med kvittot och numret för min beställning men tillslut fick jag mitt kvitto.

Det var förvisso många beställningar, men oj vad dom som arbetar i restaurangen stressade igår och det kändes lite virrigt också.
Hamburgarna gjordes jättesnabbt och det kändes inte som att det var helt noggrant gjort och pommesfritesen verkade få en hel del salt och jag såg att dom anställda även tjafsade med varandra.
Jag blev personligen lite sur över att människor som hade beställt efter mig fick sin mat före mig, mina cheeseburgare var faktiskt klara men dom lång inslagna i papper i flera minuter och hade svalnat lite när jag skulle äta dom och en hamburgare kändes hård.

Min fråga är, varför är det så stressigt och rörigt på vissa McDonalds restauranger i Sverige? Jag har varit på en McDonalds restaurang i Stockholm City där det verkar vara lite lugnare tempo och inte alls samma stress bland dom anställda.
Jag undrar även (syftar på alla hamburgarkedjor), varför ser sällan maten ut som på bilder och på skärmarna när man får den serverad? Ibland ser den lite halvbra tillagad ut.
Citera
2025-04-01, 01:31
  #1782
Medlem
Bone Collectors avatar
https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_McDonald's
__________________
Senast redigerad av Bone Collector 2025-04-01 kl. 01:38.
Citera
2025-04-01, 06:33
  #1783
Medlem
Nattsmygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Messial
Hej!
Igår kväll var jag på en McDonalds restaurang i Stockholm och skulle äta cheeseburgare.
(FB) Den stora tråden om McDonalds (klagomål, beröm och allehanda åsikter)
Citera
2025-04-01, 07:45
  #1784
Medlem
ps870s avatar
Jag håller inte med. Jag upplever att de jobbar långsamt men ändå gör ett dåligt och slarvigt jobb. Gäller inte bara på Donken utan även Max och BK är lika illa.
Citera
2025-04-01, 07:49
  #1785
Medlem
xXEmMEXxs avatar
Det ingår i arbetet att resturangen ska vara stressig, högljudd och obekväm inredning, stolar och bord för att gäster inte ska sitta länge där.
Citera
2025-04-01, 07:50
  #1786
Medlem
Problemet är att de är inte tränade. McD slänger bara in nyanställda hela tiden som egentligen inte har koll på vad de gör.

Det blir väldigt lätt rörigt med avbrutna processer och sedan gnäll att den som gjort föregående momentet ser att andra momentet inte utförs korrekt varför slutresultatet blir pannkaka.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in