Citat:
Ursprungligen postat av
Horrorgram
Kan någon förklara för mig hur Casino bolag fortsatt ger han sammarbete? Om det är hans inkomst varför får han ingen löneutmätning?
Sitter i pengar, de lägger över ansvaret på korrekt skatt och redovisning på mottagaren av pengarna.
Är det däremot Svenskt bolag kan det vara svårt att betala ut någonting utan att ha en korrekt faktura i ena änden, eller betala ut det som en formell lön.
Så det finns inget att utmäta då de varken vet hur eller när en ersättning betalas ut.
Det är inte så att KFM sitter och har direktkontakt med ett bankkonto, utan de gör lite frågor till banken till och från för att se behållningen på konton, oftast en gång per år då skulderna "utreds".
De kan i särskilda fall upptäcka inkomster som skett året före, om man t.ex. börjat jobba i augusti utan att anmäla det så kan man i många fall leva på hela lönen till efter nyår när KFM "ser" den via deklarationen t.ex.
De flesta långtidsbevakningar är oerhört slappa, det skulle kunna inkasseras stora slantar om KFM var lite mer aktiva.