Citat:
Ursprungligen postat av
AbsolutVodka12
Koreanerna har satt skräck i de veka ukrainarna. Koreaner är som japaner, fruktansvärda motståndare. Uthålliga, hängivna, stolta. De ger sig aldrig, retirerar inte en meter, slåss till sista man. Varför tror du USA tvingades använda atombomben för att stoppa Japan i ww2..?
Det har gått illa för Ukraina i kriget så här långt, och med koreanerna på ryska sidan är det snart över.
Äntligen någon med lite vett. Majoriteten här tycks fortfarande hallucinera att Ukraina går mot seger.
De ser ryssarna som en underlägsen kraft som bara skickar sina soldater till massdöd. Men de glömmer, eller är för unga för att minnas, att ryska mödrar nästan stoppade Tjetjenien-krigen när förlusterna blev för stora – sådana röster hörs inte nu. Putin var ledare då, precis som han är nu.
Sanningen är att ryssarna bombar sönder platserna där ukrainarna är positionerade och därefter går in med marktrupper för att rensa.
Istället väljer många att tro på britterna och deras fabler, trots att de är allt annat än neutrala.
Den dagen jag ser 11 000 nordkoreaner elimineras på en vecka, då ger jag upp och ställer mig bland flocken.