Citat:
Ursprungligen postat av
pettersson72
Ha ha mycket mark jo jo bara koll Deepstatemap UA hur mycket det är kvar att ta av enbart Donbass skulle nog snarare kalla det snigelfart om man går tillbaka ända till februari 2022. Ryssen har dessutom inte uppnått ett endaste krigsmål på nu snart 3 år.
Jag vet inte om du förstår att det du bedriver är bara tröst av dig själv, på fackspråk kallat: att gråtrunka.
Jämför med Finland och Vinterkriget. Finland försvarade sig skickligt och hjältemodigt i cirka 4 månader, men insåg att kriget var förlorat, och slöt en fred. De fick cirka 30.000 döda och 40 000 sårade. En del flydde landet för att aldrig komma tillbaka. Det värsta, ur ett geopolitiskt perspektiv var 400.000 finnar som hamnade under Stalins stövel i Viborg m.m.
Finlands befolkning var 4 miljoner, kriget kostade alltså 2-3% av befolkningen och 10-12%.
Tänk nu om Finland manglat vidare i 3 år i vinterkriget, då hade det kostat ytterligare 4% av befolkningen i krigsinvalider och döda, minst. De fattade rätt beslut att sluta fred vintern 1940.
Det är precis vad Ukraina har gjort, och som du glatt jublat över, för snart kommer den "ryzzka kollapsen". Hundratusentals döda, mångmiljon-antal flyktingar, inga territoriella vinster.