2024-11-07, 07:17
  #133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalk-Allan
Om jag inte såg fel så var överskriften på den rubriken att han ville avrätta snattare??

Men det finns inte med i de 24 punkterna...

Att snattare ska få skjutas finns väl med.
Citera
2024-11-07, 07:21
  #134
Medlem
Newkies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flawlessfuck
Jo men staten behöver ju inte fjanta på med puplic Healthcare osv, Finns väl hur mycket dravel som helst att spara in pengar på. Hur mycket har de gett till Ukraina?

Privatisering har inte precis sparat pengar i Sverige i alla fall.
Citera
2024-11-07, 07:24
  #135
Medlem
1. Inkomstskatten ska avskaffas helt och hållet. - Kommer inte att ske då kongressen kommer att vara "mer" realistiska i att få ihop ekonomin.

2. Fortsätta byggandet av muren mot Mexiko 3. Deportera elva miljoner invandrare som bor i USA utan uppehållstillstånd. |väntan på deportering kan de placeras i särskilda fängläger. - Mer sannolikt att det sker då inte ens demokrater själva vill ha migranter boende i sina hem.

4. Avsluta USA:s inblandning i alla internationella konflikter. - kommer sannolikt att ske.
5. Konstruera en supermodern sköld mot missiler. - en teknisk och ekonomisk fråga om resursprioritering i försvaret.
6. Använda militär trupp mot demonstranter. - har gjorts tidigare med nationalgardet.
7. Skapa tio "frihetsstäder" och grunda ett anti- woke -universitet. - låter som en bra ide.
8. Gynna lärare som uppträder "patriotiskt" - hur ska det ske och hur definieras dem som "patriotiska"?
9. Öka inhemsk energiproduktion. - lätt att åstadkomma, mer fracking och gas.
10. Ordna gratis provrörsbefruktning åt alla som vill ha det. - kostar pengar, då får han avskaffa något annat så som ACA, affordable care act.
11. Instifta dödsstraff för knarkhandlare och barnslavhandel. - kan ske och vi blir av med oönskade knarkomaner, fan dessa sociala problemdrägg.
12. Godkänna beskjutning av snattare. - borde införas i Sverige då Mållgans lag om att tillåta handlare att porta snattare inte fungerar då S-märkta åklagare kräver att polisen har processat snattarens tidigare brott, varvid 7 utan 10 ansökningar nekades.

13. Ett stopp på kriget i Ukraina inom 24 timmar från presidenttillträdet. - beror på omständigheterna och kraven.
14. En omvärderad roll för Nato. - kan ske, men det är lättare att riva något än att bygga upp det. De bör ha en plan för vad de än bestämmer sig för.
15. Specialstyrkor ska inrättas för att bekämpa mexikanska knarkkarteller. - kan ske.
16. Asylsökande ska inte längre leva fritt i USA i väntan på att deras fall behandlas i domstol. Istället ska de vänta i Mexico medan deras ärende behandlas. - helt önskvärt, men bäst vore att dra in asyl helt så vi slipper blattar.
17. Visumstopp för resande från flera muslimska länder. Visum ska dras in för utländska studenter som deltagit i demonstrationer mot Israel och för Palestina. - helt underbart.
18. Resenärer som har oönskade åsikter ska inte ges inresevisum. - absolut, men vad ska definiera "oönskade" åsikter?
19. Barn som föds i USA av foräldrar utan uppehållstillstånd ska inte längre automatiskt bli amerikanska medborgare. - helt önskvärt. Dags att 3:e världen blattar hålls utanför.
20. Alla som sitter fängslade för inblandning i stormningen av Kapitolium den 6 januari 2021 ska benådas. Trump anser att de är politiska fångar, tagna som "gisslan". - blandade känslor, en del av dem är förmodligen socialistiska femtekolonnare.
21. Det amerikanska utbildningsdepartementet ska läggas ner. Delstaterna ska ta över dess uppgifter. - inget fel i det, delstaterna tar över
22. Statliga institutioners uppmuntran av könsbyte ska upphöra. - helt rätt. Spykänslan man fick av att se adamsäpplet Filippa på TV4 var nog.
23. Beväpnade krigsveteraner, vapenägare och pensionerade poliser ska i ökad utsträckning användas som säkerhetsvakter på skolor för att "avskräcka galningar" och skydda USA:s barn. - finns vissa risker med det då veteraner ibland kommer hem med PTSD. Bättre då att ha låsta dörrar vid skoltid och träna och utrusta lärare med vapen, pistol, sprej eller taser.
24. Tullar ska inrättas på all utländsk import, för det mesta med 10-20 procent, men med 60 procent på kinesiska varor. - helt rätt.
Citera
2024-11-07, 07:46
  #136
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalk-Allan
Ett som inte är "woke"? Mao där lärarna inte är vänsterblivna

Hur ska de vara i stället då? Högervridna?

Är det inte bättre om lärarna är politiskt neutrala i sin undervisning?
Citera
2024-11-07, 07:47
  #137
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RingInteSnuten
Det är det ingen som riktigt vet än, men den som väntar får se antar jag.

Låter som klassiskt politiker valfläsk för mig

Det låter som ett universitet som har en politisk agenda tycker jag. Universitet borde vara politiskt neutrala i sin undervisning.
Citera
2024-11-07, 07:52
  #138
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av A-Good-Man
Angående punkt 14, NATO.

Trump har klagat på att USA bidrar för mycket till sin budget medan andra NATO-länder spenderar för lite på försvaret. Läste nånstans att Sverige har under 2024 redovisat försvarsutgifter som motsvarar 2,2 procent av BNP. Om det skulle räcka eller inte för Trump vet jag inte. Så det är nog kanske mer troligt att han kan komma att kräva nåt sånt snarare än att USA lämnar NATO helt.

Det verkar luta åt att Trump som president kommer innebära dyrare försvarsutgifter (Nato) + dyrare tullar på våra exportvaror. På vilket eller vilka sätt är Trump bra för Sverige?
__________________
Senast redigerad av Tedrom 2024-11-07 kl. 07:58.
Citera
2024-11-07, 08:01
  #139
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bone Collector
Värt att påpeka är att Trump inte kommer att kunna få igenom någonting, utan kongressens stöd.


Gränsen är 2% av BNP.

Om det är något som svenska staten är väldigt noga med, så är det att följa internationella avtal.



Ja, det gör han.
Han är en av presidenterna med allra lägst approval rating sen man började mäta approval rating 1937.

De enda presidenterna som har haft lägre approval rating än Trump är de ökända Richard Nixon, Harry Truman, Jimmy Carter och George W Bush.


Källa: https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_presidential_approval_rating

+1
Många på Flashback som kommenterade detta som inte visste. Bra att vi kan läxa upp Flashback!
Citera
2024-11-07, 08:02
  #140
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Firewaia
Källa till den lilla nuggeten tack?

Visste du inte det? Trodde alla vänsterextrema visste. Men nu vet jag. Se länk ovan.
Citera
2024-11-07, 08:04
  #141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PontusVonPluring
Öh.. missade du de senaste 4 åren med en senil dement ?

Nej, jag missade inte det. Säger dock mer om Trump.
Citera
2024-11-07, 08:11
  #142
Medlem
ormbitens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mammanmedbollar
Är du också rysstroll? Eller varför hade det varit roligt?


Använd din fantasi.

För övrigt så är det bara i sagoböcker och filmer som det finns troll.

Jag hade gärna sett att Nato hade försvunnit från planeten. För världsfredens skull.
Och då hade det varit ett fint steg om USA hade dragit sig ut ur Nato.
Kommer så klart inte att hända, men jag hade gillat att se paniken i svenska politikers ögon som tycks tro att USA ska komma till undsättning om ett tredje världskrig blir verklighet.


.
__________________
Senast redigerad av ormbiten 2024-11-07 kl. 08:14.
Citera
2024-11-07, 08:18
  #143
Medlem
Taokers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gamsahaeyo
Nu är ju Trump styrd av judarna likt det demokratiska partiet, så det är enligt plan. De har tjänat sina pengar på sitt krig och nu kommer ”hjälten” och får slut på kriget utan huvuden som rullar.

Det är förvisso positivt, men det är endast ett spel för dom. Jag hade dock likt dig hoppats på att flera huvuden hade rullat, i Sverige med. Tänk hur mycket av det svenska folkets pengar vi har gett bort till de korrupta svinen…

”All wars are bankers wars”. Vänta några decennium så sker liknande återigen. Vi såg det efter 9/11. Vi ser det nu. Vi kommer se det senare.

Man får inte glömma att Trump även lovade att släppa listan på alla som varit på Epsteins ö. Håller han det, så finns det en chans att jag har fel om honom.


Är nästan helt enig. Samma med kommentaren om Epstein med en Tucker intervju. Där han påstod att Epstein troligtvis tog sitt liv. Det var en av de tillfällena jag tänkte att gubben är en av dem.
Men vi får hoppas. Förstår inte varför Europeiska ledare och nyheter ska vara så anti honom fortfarande om han är en del av deras gäng.
Citera
2024-11-07, 08:20
  #144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mammanmedbollar
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/vg93mX/donald-trumps-24-loften-for-usa

Vad ska man säga? En del grejer är ju helt uppåt väggarna. Till exempel punkten med Ukraina. Ryssland kommer att få ockuperade områden om Trump får som han vill.

Inkomstskatten ska avskaffas helt och hållet? Hur ska det gå till? Då försvinner så mycket skatt så det är helt vansinnigt.

"En omvärderad roll för Nato" oroar.
Har du ingen annan länk än Svensk slaskmedia?
Allt som Svensk media skriver skall tas med en rejäl skopa salt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in