Citat:
Ursprungligen postat av
Nunjapiznes
Bildt har alltid jobbat för usa. Hans gästspel i ryska energiindustrin var mycket kortvarigt och enbart för pengarna. Reinfeldt blev inte nerkissad. Han deltog själv i orgien.
Nej, det finns inget ansvar/mekanismer för att komma till bukt med vilseledning/egenintresse/inkompetens/nepotism i Sverige. Detta är inget nytt i och för sig.
1. Det lät annorlunda i Sverige på den tiden och senare även i USA. Exempelvis försökte G.P. basunera ut att det var han personligen som kört ut C.B. ur riket till Putin och Ryssland. Minns wikileaks politik länk om C.B.
2. Där har du helt fel, det finns tillräckliga lagar för att hantera allt sådant, däremot finns inte det politiska modet, uthålligheten eller ens viljan att göra något åt saken. De är helt enkelt inte män, de svenska politikerna.
3. Så vad du pratar om är bara en hittepå myt uppfunnen för att dölja att stridsbollarna behöver förstoringsglas för att överhuvudtaget kunna detekteras.
4. Och precis därför lever SVT rövare med utrikespolitiken. Säkerligen finns det massa lagar om att bedra folket för egen vinning eller i tjänsten skada sveriges förhållande med annan makt eller liknande.