Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Han är född med guldsked och den som fick ynnest från den som redan byggt upp ett imperium av fastigheter.
Han har 6 konkurser och extrema skulder och till hans stora lycka kan han nu säkert pyssla om sitt eget bo, benåda sig själv och annat självcentrerat som den narcissist han är.
Om jag är galen är du lättlurad.
Problemet med detta eviga tjat om hur Trump "egentligen" suger på allt, och är oärlig, och omoralisk, etc...
Är att argumentet grundar sig i nåt slags idé om att det inte gäller alternativet. Tycker du Kamala imponerar intellektuellt? Utöver sin högskoleexamen vad exakt är
hennes bedrifter? Är hon nåt slags helgon trots att hon knullat sig till höga politiska uppdrag? Det räknas inte, eller?
Detsamma gäller Biden, Clinton, Obama - alla dessa är karriärpolitiker, som på något underligt vis blivit mångmiljonärer långt bortom deras löner.
Trump kommer åtminstone från privat sektor, han har säkerligen fifflat med reglerna under sin karriär, men har inte fått sin lön betalt av skattepengar. Så om du nu stör dig på vilken usel affärsman han är och vilka privilegier han har haft - varför stör du dig inte ännu mer på Kamala?
Svaret är enkelt: för att hon är kvinna, och du har pappaproblem som gör att du stör dig på en viss typ av män, så du applicerar helt olika måttstockar. Och det genomsyrar allt du säger.
Det är faktiskt vibbarna man får från de flesta "jävlar anamma"-kvinnorna. Och det lockar inte normala människor.