2024-11-06, 08:08
  #6073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saviland
Jag diskuterar inte med amerikaner, jag diskuterar med små pojkar på flashback vars största idol verkar vara D Trump.

Och där klarade du inte av diskussionen längre. Bra försök i alla fall.
2024-11-06, 08:08
  #6074
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeTeigneux
Det är verkligen fascinerande hur det partiet kunnat urarta så.

Och man kan ju även notera att i alla debatter - här på flashback, i fikarummet, i TV-studion - så är det de som gillar Demokraterna som resonerar som barn. Medan Trumpanhängarna ofta resonerar som vuxna. (Inte alltid, jag generaliserar.)

De som gillar Kamala upprepar floskler de läst i tidningen. De lyssnar på sångerskor, Hollywoodskådelspelare och Oprah Winfrey innan de röstar. "Jag röstar på Kamala för hon stödjer kvinnor". Och så förväntar de sig en guldstjärna och en klapp på huvudet.

Medan Trumpanhängarna på ett helt annat sätt tycks leva i verkligheten. Oavsett om de är bönder som gillar vapen eller akademiker som vill att börsen skall gå bra.


60% av alla människor har förmågan att bli försatta i hypnos, 20% måttligt svårt att hypnotiseras och de sista 20% kan ej påverkas av hypnos...
2024-11-06, 08:08
  #6075
Medlem
RazorKevlars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Studsboll
Beklagligt få tårar på PK-mediers valvakor.
Dom är fullmatade med psykofarmaka för uthärda! Annat var det 2016 då Anna Hedemo satt och grät!
2024-11-06, 08:08
  #6076
Medlem
AnonymStammiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av A-Good-Man
Undra vad Biden tänker i denna stund. Kanske ångrar han sig att han drog sig tillbaka och släppte fram Harris?

Det var inte hans val. Kamala blev installerad som en toalett bara för att hon råkar vara kvinna och svart.
2024-11-06, 08:08
  #6077
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av A-Good-Man
Undra vad Biden tänker i denna stund. Kanske ångrar han sig att han drog sig tillbaka och släppte fram Harris?
Inte omöjligt. Hoppas snarare att han inser att han borde meddelat redan för ett år sedan att han inte ställer för omval så att detta hade kunnat skötas ordentligt.
2024-11-06, 08:08
  #6078
Medlem
Dofternas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PlanetCaravan
Vart ska han ta vägen?

Ungern. Jag drog dit efter att Trump vann 2016.
Ibland måste man sätta ner foten.
2024-11-06, 08:08
  #6079
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Durochmoll
Det var väl där nåt valdistrikt i primärvalet Biden vann med 23%, 2% röstade på den andra kandidaten och 75% röstade blankt för att visa sitt missnöje över Demokraternas stöd till Israel.

Ja, Biden vann där sist, samma sak som Wisconsin där Trump har en trygg ledning just nu också. Men de är bara att inse, Trump har lyckats att ragga svartas röster denna gång, han har lyckats att få med sig både muslimer och judar på samma tåg. Och då vinner man
2024-11-06, 08:08
  #6080
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Man kan ogilla Trumps personlighet och hans narcissism men han framstår ändå som en som faktiskt bryr sig om det amerikanska folkets bästa. Det är ovanligt bland politiker.
Framstår ja. Framstår är alltså inte likamed att så är fallet. Narcissister bryr sig inte om andra eller om objektivitet eller verklighet. Trumps utbrott angående riggat val förra gången är ett ypperligt exempel på hans egocentriska fokus.
2024-11-06, 08:08
  #6081
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ceyifam2
Vi är exempelvis försvurna till Nato numera, och Trump är ju ett osäkert kort i den (numera viktiga) frågan.

Hans retorik är väl mer att övriga natoländer behöver skärpa sig och satsa mer på sin militär. Trump kommer såklart inte gå ur Nato.
2024-11-06, 08:08
  #6082
Medlem
Det hade verkligen varit roligt att följa valet i media men jag får nästan ångest av bara tanken på att behöva lyssna på svenska journalister och kommentatorers personliga åsikter! Många gånger personliga påhopp på presidentkandidaterna. Varför kan de inte hålla sig till fakta!? Hela tiden ska de kasta sitt eget tyckande och skit på den de inte gillar! Jag vill inte lyssna på detta skit, det ger mig en otroligt dålig magkänsla!

Liten, billig och inkompetent svensk media! Kom ihåg det svensk media! Min respekt har ni inte! Ju högre ni försöker klättra desto hårdare blir fallet!
2024-11-06, 08:09
  #6083
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av A-Good-Man
Undra vad Biden tänker i denna stund. Kanske ångrar han sig att han drog sig tillbaka och släppte fram Harris?

Tror du på fullt allvar att det finns någon aktivitet i hans hjärna numera?
2024-11-06, 08:09
  #6084
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Du har problem med män? Då får du förhålla dig till att män styr världen lilla gumman:

https://www.youtube.com/watch?v=wd1-HM234DE

Trög i huvudet?

Jag klargjorde mycket tydligt vilka jag har problem med:
Trump, Musk, Vance, Tucker och andra stollar som tror de är alfa och beundrar skiten.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in