Citat:
Ursprungligen postat av
Kedox
Elektorsrösterna är ju ändå lite efter hur stor delstaten är. Kalifornien har väl typ 55 och Nebraska 4.
Sen vet jag inte om det skulle skilja mycket mer om man ställde befolkningen mot befolkningen i popular vote.
Hursom har ju dessa folkrika stater mycket mer elektorer så de är ju rätt avgörande oavsett. Likadant som att Stockholms röster alltid kommer ha stort inflytande över svenska valet.
Om de inte hade den regeln och varje delstat har rätt till två senarorstolar så hade delningar börjar diskuteras i Kalifornien och Texas är min killgissning.
Vi bör nog snarare tänka att detta USA är ett val i slutstadiet EU om de som gillar federalism skulle fått sin vilja igenom i 25-50 år efter att ha slängt ut Orban/Ungern.