2024-11-05, 18:11
  #961
Bannlyst
Finns det nån chans att Trump vinner oväntade och färdigräknade stater så vi redan i natt kan ta ut en liten seger i förskott?
2024-11-05, 18:12
  #962
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GonerStoner
Vart får du din information ifrån?
Läser tidskrifter. Har riktiga samtal utanför bubblan. Vi kan stämma av om sex timmar så kan du se att jag fick rätt
2024-11-05, 18:13
  #963
Medlem
Hexen666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ogunquit
Sänka skatter låter ju bra. Det gjorde Trump förra gången också och drog på sig ett stort budgetunderskott.

Rensa myndigheter: Så inget försvar, ingen federal polis eller federala domstolstolar, inga federala fängelser, lägg ner Nasa ( Musk har fått tillräckligt mycket pengar av dom), sen lägger vi ner sjukvård för alla som inte kan betala med egna pengar, vi lägger ner USAs riksbank, vi lägger ner ambassader, vi lägger ner Secret Service och CIA och Homeland och NSA, vi lägger ner alla federala pengar till vägar och järnvägar och till grön omställning ( Musk har fått tillräckligt med pengar där också av Kalifornien) och sen kan vi väl lägga ner senat och kongress också och det mesta andra i D C som bara kostar pengar.

Om det är så lätt att spara pengar så undrar jag varför inte Republikanerna har gjort det tidigare? Varför de bara sänker skatter och drar på sig stora budgetunderskott? De senaste 44 åren har de suttit vid makterna 12 + 8 + 4 = 24 åren.
Grön omställning

Där diskvalificerade du dig

Republikanerna har inte gjort det tidigare, det är problemet. Både dems och rep har varit två sidor av samma mynt. Trump är den enda som på allvar utmanar det ruttna systemet
2024-11-05, 18:13
  #964
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fibululan
Finns det nån chans att Trump vinner oväntade och färdigräknade stater så vi redan i natt kan ta ut en liten seger i förskott?
Nej. Det e uteslutet. Harris kommer vinna. Amerikanska kvinnor vill ha samma rättigheter som sina europeiska systrar.
2024-11-05, 18:13
  #965
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StigHelmutt
Nej, jag har sett klipp som berörde att till och med dom kommer rösta iår - På Trump givetvis

Du hade visst rätt !

Tydligen har det förändrat sig. Här faktiskt en 8 minuters video som är bara en timme gammal, varför det har förändrat sig. Dems har tydligtvis trampat på deras traditioner..

https://www.youtube.com/watch?v=eNbDbaF9Hvc&ab_channel=TimesRadio
2024-11-05, 18:14
  #966
Medlem
BombaySaphires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fibululan
Finns det nån chans att Trump vinner oväntade och färdigräknade stater så vi redan i natt kan ta ut en liten seger i förskott?

Nej. Inget kommer vara klart inatt. Allra tidigaste resultat är att vänta onsdag morgon men mest troligt torsdag-fredag.
2024-11-05, 18:14
  #967
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av biupy6ip
Allt det där löser sig bara Amerikanska imperiet faller.

Tyskland är ett land som skulle kunna blomma. Bara kolla hur bra det går för AFD. Dock så hindrar USA att det ska gå bra för landets militär och ekonomi. Bara kolla senast när CSI eller någon annan på natos begäran bombade Nordstream som bara drabbade Tysklands ekonomi.

Om USA faller blir vi av med kulturmarxism, hollywoodkultur, mindre krig i mellanöstern som resulterar i mindre invandring.

Den liberalademokratin är den sjukaste marxism som någonsin skådats.

Hade inte USA vunnit världskrigen hade vi i Europa antagligen varit monarkier med vit befolkning och traditionella värderingar.
Då hade vi fått se bra tyska filmer med Fassbinder istället för Hollywoodproducerade westernfilmer med Clintan.
2024-11-05, 18:14
  #968
Medlem
Nicke08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
CC, kaffe, romglögg, whisky och 4 öl. Har lite korv och grönsaker jag steker, och så choklad på det.

Vi borde ha ett bingo också. Förslag:

1: För varje gång swing nämns, eller i svensk översättning: en mun öl.
2: Abort eller Puerto Rico: också en mun öl.
3: Våldsdåd: en gravsup.
4: Swingstat får räknas om: en sup.
5: Trump utropar sig till vinnare: den stora valgroggen.
6: Preliminärt resultat: gravöl eller bubbel.
Den S t o r a. Valgroggen!
Kan vi delges innehåll i denna grogg tro?
2024-11-05, 18:15
  #969
Medlem
BakelitTelefonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av A-Good-Man
Valobservatörer kastades ut. Försök till valfusk?

https://www.expressen.se/nyheter/varlden/valet-i-usa-2024--folj-expressens-liverapport/?post=58faf682-5681-4b2e-b0ca-2544869e53d1


Svårt för antidemokraterna att fuska om en massa folk kan se det..
2024-11-05, 18:15
  #970
Medlem
Highfashions avatar
Trump kommer vinna, känner mig väldigt säker på det!

Finns det någon bra YouTube live som sänder speltaklet att kolla på för att valvaka?
2024-11-05, 18:16
  #971
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av CyberIngmar
Håller med

Många svarta känner sig svikna av Kamala. Främst svarta män har svårt att tänka sig rösta på Harris.

Sen får man tänka på att Hispanics överlag är konservativa, familjen först, katoliker. Känner sig säkert inte hemma bland genusvetenskap, HBTQ+ demokrater, gravida "män".

Spännande val som jag tror Kamala tar på målsnöret med tungan ute.

Varför tar ens Demokraterna in dom då?
2024-11-05, 18:16
  #972
Medlem
Crabbofixs avatar
lyssnade på radio och där tjatade dom om att trump ska få slut på kriget i ukraina inom 24 timmar, men det ska väl knappast tolkas bokstavligt utan är mer som att säga "när jag blir president då får jag slut på det ena eller det andra på nolltid"

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in