Citat:
Ursprungligen postat av
Nemo85
Är inte Trump rätt neutral om Abort?, och att han tycker att delstater själv ska bestämma?..
Precis så, det är han. Men vänstern loves to hate.
Nu får staterna själva avgöra en sån här fråga, där det ändå råder delade meningar. Tänk om man är riktigt för- eller emot någonting, och det avgörs federalt (som innan det avskaffades i roe vs wade), då finns det ingenstans att flytta förutom utomlands. Nu räcker det ju med att byta stat om staten man bor i röstar för någonting man inte gillar.
Förstår därför inte varför det är sånt kackel kring just detta. Men det är väl för att vänstern generellt vill bestämma över alla andra.
Man hör inte samma gnäll från vänstern i fråga kring marijuana, som numera, precis som abort är en statlig fråga, inte en federal. Hade dom inte varit såna hycklare så hade dom ju tyckte att även det skulle bestämmas federalt.