Citat:
Ursprungligen postat av
Mashedpotatoe
Kanske för de mindre gudarna. För de allra bästa finns det plats i ett lag oavsett. Sen kan det bli några miljarder mindre i personliga sponsoravtal om man fått sitt rykte förstört.
I fallet Mbappé blir det i värsta fall att han blir dömd och då kommer hans rykte skadas något men i stort kommer världen att betrakta det som att han gick lite för långt i stundens hetta och att detta kan hända i situationer med kändisar, groupies och alkohol. Att domen i så fall föll i Sverige kommer också ses som förmildrande. Där anses lagen vara striktare och mer på BO sida. Ber han om ursäkt och lärt sin läxa då kan han nog fortsätta sin stora karriär utan större påverkan.
Det blåser runt honom, men bara i Sverige. I övriga världen har det nästan helt lagt sig.
När nyheten kom läste den stora massan världen runt: våldtäktsanmälan, mindre grad av misstanke, motanmälan … ”Mmm, låter som något hänt…ord mot ord….fest som spårade ut..jaja, busiga Mbappé varit i farten och kanske trampade över lite”.
Smart med motanmälan i efterhand. Om det inte kommer upp väldigt grova saker så blir det här knappt något,
Det är ju mörkläggning och locket på hela vägen och det handlar om mycket mer än en enskild fotbollsspelare, som i praktiken inte har någon annan roll än den enskilda artistens.... Underhållning kort och gott.
Det Du räknar upp verkar vara nonsens och trams kring en enskild person i det här spelet som ingen egentligen bryr sej om. Han är utbytbar helt enkelt och det är rimligt att så sker. Förbrukad ballast helt enkelt som redan verkar vara släppt och som ingen lägger ned nån mer möda på. Panem et circenses som det hette i det gamla Rom. Hjältarna byts ut när de är förbrukade.
Bröd och skådespel
Bröd och skådespel (latin: panem et circenses) är ett uttryck från romartiden då romerska imperiet erbjöd romarna gladiatorspel och annan underhållning i kombination med brödransoner för att romarna skulle hålla sig lugna och nöjda och inte protestera.
En gammal sedan romartiden vedertagen teknik för samhällets makthavare att styra och kontrollera befölkningen - inget annat!