Citat:
Ursprungligen postat av
torppet
Det är ett vanligt "önsketänk" hos väst att vi är bäst. Men i motsats till Europa har Ryssland inte stängt sina vapen och ammunitions fabriker. Och de har inte kravet på vinning i första hand - som den amerikanska vapenindustrin har.
Och den största vapenindustrin i Europa kan inte fungera - för energitillgången är för problematisk och det blir alltför dyrt att skapa något. Flera vapenframställare i Europa meddelar att de startar en ny fabrik i Ukraina. Det kan de ha gjort - och så kom 3 ryska Iscander och förstörde den. De bloggar som jag sett och som visar det stora industrikvarteret förintas - de vet inte vad som fanns i det. Ukrainarna tillverkade något helt klart - men det är osäkert vad som tillverkades.
Så varför all denna energi på att prata om att vi inte har en chans att vinna ett krig mot Ryssland? Om Ryssland nu vinner så lätt, varför måste Ryssland satsa så mycket på att få oss att bara ge upp?
Det jag menar är att ryssarna vet de kommer förlora kriget och lägger allt sitt hopp på att väst plötsligt bestämmer sig för att det här kriget går inte att vinna, trots att ryssarna bokstavligen talat blir slaktade på slagfältet och att ryssarna kämpar på med en ränta som överstiger 20%, medan väst fortfarande inte märker någon skillnad i militär styrka eller i ekonomin.
Du måste väl också vara medveten om att även ett fredligt vilddjur som inte vill andra illa i vanliga fall kommer att känna riktigt blodtörst när motståndaren visar sig svag? Vi pratar alltmer om ett ryssland som faller i bitar i ytterligare 10-15 st självständiga länder.